Холандска компанија ќе гради вештачки остров со електрани на ветар


5 копии

Холандската национална енергетска компанија „ТенеТ“ планира во Северното море да изгради вештачки остров, кој би требало да биде поддршка за најголемата светска фарма на електрани на ветар. Според плановите, островот ќе биде сместен во подморското песочно возвишение Доџер Бенк, кое се наоѓа 100 километри североисточно од брегот на Англија, во правец кон Данска. Доџер Бенк е многу плиток и се наоѓа на 20 метри морска длабочина, а се протега на површина од 260 километри, со ширина од околу 65 километри. Положбата на островот ќе овозможи енергијата да се испраќа во Холандија, Велика Британија, Белгија, Германија и Данска, а неодамнешниот извештај на компанијата покажа дека островот би можел да биде поевтин од конвенционалните електрани на ветар и меѓународните кабли за напојување. Доколку се се одвива според планот, проектот би можел да биде завршен до 2027 година.
| | веќе видена | слични

Вештачки остров опкружен со ветерници во средината на Северното Море би можел да помогне да се донесат големи обновливи извори на енергија во Европа до 2050 година. Холандската енергетска компанија TenneT тврди дека нејзините планови за Северното Море каде има прилично силен ветер имаат потенцијал за снабдување на 70 до 100 милиони европејци со енергија од обновливи извори во период од повеќе од 30 години. Планот вклучува земјите-членки на Европската унија да соработуваат во трговијата со оф-шор фарми со ветерници поврзани со вештачки острови кои обезбедуваат ефективна платформа за доставување на енергија од обновливи извори. Во моментов фармите на ветер кои како проекти се ограничени од географски причини, не можат да ги дадат бараните капацитети поради слабиот ветер на крајбрежјата. Оф-шор фармите со ветерници ќе бидат многу поефикасни и поевтини за одржување.
| | веќе видена | слични

Германија во текот на божикните празници на своите граѓани им плаќала да трошат струја. Со други зборови, струјата не била евтина, ниту била бесплатна, туку нејзината цена била негативна, луѓето заработувале ако ја трошеле. Работата е во тоа што времето на божикните празници во Германија било невообичаено топло, потрошувачката на енергија била мала, а многу Германци, празниците ги поминувале на отворено, надвор од своите куќи, неретко на скии или плажи во странство, додека повеќе фабрики не работеле. Така побарувачката паднала , производството истовремено било големо, а исклучување на системот на обновливи извори од мрежата е поскапо отколку минливото поевтинување на струјата. Ова не е невообичаено за држави кои забрзано ги развиваат обновлилвите извори на енергија, а Германија во изминатите неколку децении вложила околу 200 милијарди евра, најмногу во енергија на ветер и сонце. Проблемот е во тоа што технологијата на експлоатација на обновливи избори се равива многу побрзо од технологијата на нивно ...
| | веќе видена | слични

Многу Германци празниците ги поминаа на отворено, надвор од своите куќи, на скијање или плажите во странство, а поголем број од фабриките не работеја. Поради сето ова побарувачката за струја паднала, а производството, истовремено било големо. Експертите објаснуваат дека исклучувањето на системот за производство е поскапо отколку трошењето на струја. Ова не е невообичаено за држави кои забрзано ги развиваат обновлилвите извори на енергија, а Германија во изминатите неколку децении вложила околу 200 милијарди евра, најмногу во енергија на ветер и сонце. Проблемот е во тоа што технологијата на експлоатација на обновливи избори се равива многу побрзо од технологијата на нивно складирање која претставува слаба карика. Бројни експерти предупредуваат дека проблемот со складирање енергија нема лесно да се реши во неколку наредни децении.
| | веќе видена | слични

Кина изгради соларни коловози, кои ќе се користат за напојување на електричните автомобили во иднина... Освен тоа, соларните коловози во Кина ќе служат и за топење снег, што значи високо ниво на безбедност за возачите. Соларниот коловоз е долг 2 километри и сега ќе биде во тест фаза. Погледнете на видеото како изгледа:
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 232 | | | веќе видена

Денес е закажано снимање на трета емисија на Ѕвездите на Гранд и како и претходните денови, најмногу внимание предизвикало даѓањето на поп дивата Јелена ...
сите 233 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 223 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Холандска компанија ќе гради вештачки остров со електрани на ветар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: