СДСМ: Владата да ја намали цената на бензините

По вчерашното поскапување на бензините, во низата поскапувања по струјата, парното, сега се најавува дека ќе поскапи и лебот, храната и другите производи, предупредуваaт од СДСМ. - Граѓаните се шокирани од секојдневните поскапувања. Вчерашното поскапување на бензините е само уште едно во низата големи поскапувања што се случија летово. По струјата, парното и бензините сега се најавува дека ќе поскапи и лебот, храната и другите производи – велат од СДСМ. - Поскапувањата се нов, голем удар за сите во земјава, и за оние што работат и примаат плата, а особено за стотици илјади граѓани кои се борат со сиромаштијата и невработеноста. И досега тие едвај преживуваа, а отсега тоа ќе стане неиздржливо тешко. Народот живее во страв, се прашува што е следно што ќе поскапи, што носи утрешниот ден. - Што ќе прават невработените, пензионерите и социјално ранливите семејства сега кога струјата поскапе и кога ја нема веќе дневната тарифа на евтина струја, која што тие најмногу ја користеа? Како ќе се греат зимава ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Последното поскапување на струјата, бензинот и парното греење станува неподносливо и прашање за преживување на стотици илјади семејства во Македонија. Куповната моќ на граѓаните, која и пред последниот ценовен шок беше ниска, уште повеќе се намалува. Невработените и сиромашните уште сега се мислат како ќе ја преживеат претстојната зима, во која и онака ниските примања нема да им стигнуваат за да ги подмират сметките, изјави Стевчо Јакимовски. Интегрален текст од прес-конференцијата на Стевчо Јакимовски Со последните цени, дури и граѓаните кои имаат редовни и релативно високи примања ќе почувствуваат силен удар врз семејниот буџет. Со последните зголемувања на цената на струјата, бензините и парното ќе го чинат домашниот буџет дури 350 евра повеќе на годишно ниво! Произлегува дека граѓаните ќе мораат да се откажат од цела една просечна плата во следната година, само за да го платат зголемувањето на струјата, бензинот и зимското греење. Но тоа не е се. Уште пострашна е инфлаторната спирала која и се ...
| | веќе видена | слични

На денешната прес конференција, градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски обвини дека со последните поскапувања на струјата, бензинот и парното греење станува неподносливо и прашање за преживување на стотици илјади семејства во Македонија. -Куповната моќ на граѓаните, која и пред последниот ценовен шок беше ниска, уште повеќе се намалува. Невработените и сиромашните уште сега се мислат како ќе ја преживеат претстојната зима, во која и онака ниските примања нема да им стигнуваат за да ги подмират сметките, изјави градоначалникот на Карпош. Според него дури и граѓаните кои имаат редовни и релативно високи примања ќе почувствуваат силен удар врз семејниот буџет. - Со последните зголемувања на цената на струјата, бензините и парното ќе го чинат домашниот буџет дури 350 евра повеќе на годишно ниво. Произлегува дека граѓаните ќе мораат да се откажат од цела една просечна плата во следната година, само за да го платат зголемувањето на струјата, бензинот и зимското греење. Но тоа не е се. Уште пострашна е ...
| | веќе видена | слични

Куповната моќ на граѓаните, која и пред последниот ценовен шок беше ниска, уште повеќе се намалува. Невработените и сиромашните уште сега се мислат како ќе ја преживеат претстојната зима, во која и онака ниските примања нема да им стигнуваат за да ги подмират сметките. Со последните цени, дури и граѓаните кои имаат редовни и релативно високи примања ќе почувствуваат силен удар врз семејниот буџет.С о последните зголемувања на цената на струјата, бензините и парното ќе го чинат домашниот буџет дури 3 5 0 евра повеќе на годишно ниво! Произлегува дека граѓаните ќе мораат да се откажат од цела една просечна плата во следната година, само за да го платат зголемувањето на струја та, бензин от и зимското греење. Но тоа не е се. Уште пострашна е инфлаторната спирала која и се заканува на Македонија поради поскапувањето на бензините и струјата. Неизбежни стануваат поскапувањето на лебот, брашното, маслото и другите прехрамбени производи, но и останатите основни прозводи и услуги, потребни за нормален живот на ...
| | веќе видена | слични

Владата да ги преземе сите механизми што ги има на располагање за да влијае врз цената на нафтените деривати и струјата, побара вчера СДСМ Потпретседателот Зоран Јовановски предложи Владата привремено да се откаже од дел од акцизата на нафтените деривати, со што, како што рече, ќе се намали цената на бензините. - Бидејќи сегашната цена на бензините е повисока од онаа што Владата ја предвидуваше кога го планираше буџетот за оваа година, таа сега од бензините има екстра-приходи што не ги планирала - вели Јовановски. Тој оцени дека вчерашното најново поскапување на бензините е голем удар врз граѓаните и дека мора да се преземат соодветни мерки.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Владата да ја намали цената на бензините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: