„Црвената линија ја поминавте. Црвено- жолтата, не!“- во 17 часот најавен протест пред Владата


3 копии

Црвената линија ја поминавте. Црвено- жолтата, не! Под овој слоган за вечерва во 17 часот пред Владата се најавува граѓански собир и кревање на гласот, за како што се вели, Заедничка Македонија. -Македонија ја знам подолго отколку што ги знам сите политичари и партии заедно. Македонија е над се’. Тоа ми дава право и сила да се обидам заедно со моите пријатели да го придвижам Четвртиот Илинден. Ќе го кренеме гласот за Заедничка Македонија, слободно граѓанско поле за сите нејзини жители, дом за сите кои што ја сакааат Македонија, стои во пораката која се шири на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Велешани вечерва со протестен марш изразија поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Маршот започна од пред споменикот на Панко Брашнаров во новиот дел на Велес, продолжи низ главната улица и заврши во центарот на градот. Учесниците ја искажааа својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата, името, грбот и знамето. Спортистот Панче Ќумбев порача дека Македонија ќе остане каква што е и нема да дозволат никој да ја дели. – Да создадеме подобра иднина за нашите деца и идните поколенија, а ова што ни се случува денес е големо искушение за нас како држава. Меѓутоа ние сме покажале и ќе покажеме дека интересите на државата се над се и пред се, а сите политичари ги замолувам да ги тргнат настрана личните интереси бидејќи се работи за нашата татковина, рече Ќумбев. Александар Кукулев повика да се обединат сите за иднината на Македонија. – За нас не е прифатливо било какво редефинирање на Македонија, неприфатлив е секој обид за промена на уставниот статус на ...
| | веќе видена | слични

Маршот започна од пред споменикот на Панко Брашнаров во новиот дел на Велес, продолжи низ главната улица и заврши во центарот на градот. Учесниците ја искажааа својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата, името, грбот и знамето. Спортистот Панче Ќумбев порача дека Македонија ќе остане каква што е и нема да дозволат никој да ја дели. – Да создадеме подобра иднина за нашите деца и идните поколенија, а ова што ни се случува денес е големо искушение за нас како држава. Меѓутоа ние сме покажале и ќе покажеме дека интересите на државата се над се и пред се, а сите политичари ги замолувам да ги тргнат настрана личните интереси бидејќи се работи за нашата татковина, рече Ќумбев. Александар Кукулев повика да се обединат сите за иднината на Македонија. – За нас не е прифатливо било какво редефинирање на Македонија, неприфатлив е секој обид за промена на уставниот статус на македонскиот јазик, исто како и обидите за промена на знамето, грбот и химната. За нас е неприфатливо мешање ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Граѓаните кои вчера масовно излегоа на протестот ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, на симболичен начин порачаа дека црвената линија е помината, но црвено-жолтата, не. Црвено- жолтите го обиколија Собранието и ја поставија линијата.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која секојдневно организира протести за зачувањето на унитарноста на Република Македонија, денеска на нејзината фејсбук страницата објави видео од протестните собири кои веќе неколку дена се случуваат во Скопје, но и во други градови низ земјава. Главно мото на протестите е „Ја надминавме црвената линија, но црвено-жолтата не“, алудирајќи дека целта на овој протест е да се зачуваат државните интереси на Македонија. Како главна поента под видеото стои текстот „После изгубената битка или изгубената војна, останува народот. После изгубениот јазик, нема народ“. Протести се најавени и за денеска, со почеток во 17 часот.
| | веќе видена | слични

Охриѓани на нозе За заедничка Македонија. И покрај врнежливото време огромен број на граѓани пеејќи и скандирајќи го името Македонија порачаа дека се против воведувањето на двојазичноста. Тие ја изразија својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата. На маршот присуствуваа и членови од СДСМ тие велат дека се чуствувале излажани и дека се против федерализација. Мирниот протест започна од мини маркет продолжи по улиците па се до централното градско подрачје.
| | веќе видена | слични
13 копии

Охрид на нозе- граѓаните масовно излегоа да дадат поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“ и да кажат дека нема да дозволат разнебитување на државата. Црвената линија ја поминавте, црвено-жолтата, не!- порачаа охриѓани. Учесниците ја изразија својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата, одбрана на Уставот на Македонија и суштината на вредностите на општеството. – Она на што секогаш треба да се аплира, а што долго недостасува е чувство на заедништво. Како граѓанин, како човек кој живее овде и создавал барем во еден сегмент од општеството со силна волја и сериозна упорност, доаѓаме со заклучок дека на крајот на краиштата треба да се чуе убавиот збор, народот, вистинскиот народ еднаш засекогаш да каже – луѓе драги, чувство за заедништво ни недостасува, вистинска човекова врадност, затоа сме тука, изјави актерот Горан Стојаноски. Драматургот и писател Зоран Пејкоски од своја страна истакна дека него како македонски творец му е обврска да застане во одбрана на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Јас знам зошто сум вечерава тука, не затоа што некој ме повика, туку затоа што така ми говори срцето, истакна вечерва во Велес Васил Зафирчев кој се придружи на протестниот марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Така е и со сите мои сограѓани велешани кои во голем број и покрај дождот, ја пратеа поворката која тргна од пред споменикот на Панко Брашнар и неговата идеја за национално обединување, па се до споменикот на Илинденците кои ги дадоа своите животи за слободата која денес ја живееме, а особено пред споменикот на Коста Солев Рацин, основоположникот на македонската литература и поезија. Универзална е пораката на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тоа е порака за Македонија, не наша и нивна, не моја и твоја, туку Македонија наша заедничка, вели Зафирчев.
| | веќе видена | слични
3 копии

Протестите на граѓанската иницијатива „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“, кои наидуваат на масовна поддршка од граѓаните се шират низ целата држава. И граѓаните на Куманово излегоа да кажат дека нема да дозволат разнебитување на државата. Кумановчани ја изразија својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата, одбрана на Уставот на Македонија и суштината на вредностите на општеството.
| | веќе видена | слични
4 копии

Под мотото „Црвената линија ја поминавте црвено-жолтата не“ десетина здруженија на граѓани од Кочани вечерва низ улиците на градот преку мирен протест упатија сенароден повик за обединување во борбата против редефифинирање на државата. Мирниот протест во кој учествуваа и граѓани на Кочани и членови на ВМРО-ДПМНЕ започна од градскиот парк, низ улиците на градот и заврши на истото место од каде што и започна. Силниот пороен дожд спречи да има обраќање пред присутните, кои по едночасовен протест си заминаа. На протестот се пееја патриотски песни, а преку напишаните пароли „Македонија не ја даваме“, „Проклети да се предавниците“, беше искажан револтот на граѓаните на Кочани кон одлуките на Зоран Заев и СДСМ за воведување на албанскиот јазик на територијата на цела Македонија. Голем број од присутните граѓани на протестот изјавија дека протестираат против поделбата на земјата и најавената двојазичност и употребата на албанскиот јазик во Кочани и во градовите во источна Македонија, каде речиси и да нема Албанци. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Црвената линија ја поминавте. Црвено- жолтата, не!“- во 17 часот најавен протест пред Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: