Фудбалерите на Вардар ги започнуваат подготовките

Фудбалерите на Вардар денеска во 14 часот ќе го имаат првиот собир, а веднаш потоа ќе заминат на фитнес-тест за проверка на физичката подготвеност на стартот на подготовките за вториот дел од сезоната, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Според зборовите на тренерот Илчо Ѓорѓиоски првите два дена ќе бидат искористени за да бидат направени тестовите за физичката подготвеност на играчите, а веќе во четврток ќе се започне со редовните тренинзи и подготовките на екипата за пролетниот дел од сезоната. Според планот Вардар главните подготовки ќе ги има во Анталија, Турција, од почетокот на февруари, а таму се планирани одигрувања на неколку пријателски средби со екипи кои ќе бидат на подготовки во Анталија. Вардар првиот дел од сеозната го заврши во фантастично издание и без пораз. Со вкупно 44 освоени бода, „црвено-црните“ се лидери и есенски шампиони, а секако планот на клубот и стручниот штаб е да се освои титулата оваа сезона и да се избори место во квалификациите од Лигата на шампионите. извор: Спортско ...
| | веќе видена | слични

Есенскиот фудбалски шампион на Македонија, екипата на Вардар ги започна подготовките за продолжение од сезоната во домашниот фудбалски шампионат. "Првите тренинзи ќе бидат во Скопје, ќе тренираме еднаш неделно, а потоа на 20-ти патуваме за Сандански, Бугарија, а од 2-ри февруари ги продолжуваме подготовките во Анталија" - изјави тренерот Илчо Георгиевски и додаде: "Играчкиот кадар во моментов останува ист како во првиот дел од сезоната. Имаше понуди за Филип Ивановски, од Кореја, Кина Иран, но тој засега останува дел од нашиот тим. На Вардар, за да се засили, му се потребни само играчи со екстра квалитет, просечни играчи не ни се потребни. Се разговара со неколку играчи, па ќе видиме дали ќе донесеме некое засилување." Претседателот на Вардар, Зоран Шишковски, истакна дека се прават завршните работи за трансформација на клубот во АД, притоа официјално обелоденувајќи дека клубот во 2012 година ќе располага со буџет од околу еден милион евра, од кои 51 отсто се обезбедени од Град Скопје. “Успеавме да го ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Вардар, Зоран Шишковски, го објави јавно буџетот со кој располага најтрофејниот македонски клуб и истакна дека се прават завршните работи за трансформација на клубот во АД. Вардар во 2012 година ќе располага со буџет од околу еден милион евра, од кои 51% ги обезбедува град Скопје. „Црвено-црните“ ќе заминат на подготовки во Дојран, а потоа ќе реализираат 15-дневни подготовки во Анталија. На инсистирање на новинарите, со оглед дека се работи за народни пари, Шишковски јасно кажа дека Вардар располага со буџет од 59.000.000 денари, или околу еден милион евра. Во тек е трансформација на клубот во акционерско друштво, по што се очекува да влезат и многу други финансиери, а како една од сигурните е наведена компанијата „ЕВН“. „Вардар располага со буџет од 59.000.000 денари. Во овој момент има одреден вакуум простор поради трансформацијата на клубот во акционерско друштво, но Вардар мора да се преструктуира според законите на државата, а со тоа да ги повлече во добра насока и сите други спортски ...
| | веќе видена | слични

Ако пред почетокот на првенството целта ни беше пласман при врвот на табелата, сега амбициите пораснаа и во пролетниот дел во мислите ни е само титулата, вели тренерот на фудбалерите на Вардар, Илчо Ѓорѓиоски, пред денешниот прв собир во пресрет на зимските подготовки - Тимот останува истиот од есенскиот дел, освен ако има некој незадоволен во екипата, по што ќе мора да бараме замени. Сметам дека не ни се потребни засилувања, но многу работи околу составот ќе бидат познати во текот на неделава, откако ќе разговарам со сите играчи - објаснува Ѓорѓиоски. До 20 јануари „црвено-црните“ ќе тренираат во Скопје, а потоа заминуваат во Сандански, Бугарија, каде што ќе одиграат еден пријателски меч со Локомотив Пловдив. На 2 февруари почнува вториот дел од подготовките, во Анталија, Турција, каде што Вардар ќе одигра уште неколку квалитетни контролни средби. Најголеми шпекулации зимава имаше околу најдобриот голгетер во Првата лига сезонава, Филип Ивановски, кој е поврзуван со трансфер во странство. Ивановски, кој ...
| | веќе видена | слични

Два дена медицински тестови, па од утре на подготовки во Скопје, во Сандански и во Анталија Заврши одморот на фудбалерите на Вардар, кои есенва, по неколку години живуркање во Првата лига, одново се најдоа на врвот на табелата, освојувајќи ја есенската титула без пораз. Вчера шефот на Стручниот штаб, Илчо Ѓорѓиоски, ја одржа првата прозивка пред стартот на подготовките за пролетната сезона, во која вардарци ги очекува голема борба на два фронта: првенството и Купот на Македонија. „Не' очекува долга и напорна пролетна сезона, во која, зошто да криеме, стартуваме со желба да ги освоиме двата трофеја, титулата и Купот“, порачува Ѓорѓиоски. „Сега сигурно ќе ни биде потешко отколку во почетокот на првенството, кога никој не не' сметаше за фаворити по слабите игри на Вардар во минатата сезона, кога испадна од Првата лига, но се спаси со фузијата со Миравци. Сега сме на врвот на табелата и претставуваме предизвик за сите клубови да играат најдобро против нас и да ни го нанесат првиот пораз во првенството. Затоа, ...
| | веќе видена | слични

Лидерот во Првата македонска фудбалска лига, Вардар денеска ги започна подготовките за пролетната полусезона. Тренерот Илчо Ѓорѓиоски ги запозна фудбалерите со начинот на кој ќе се одвиваат подготовките. „Црвено-црните“ имаа одлична есенска полусезона, која ја завршија на првото место со 44 бодови и ниту еден пораз. Добрите подготовки се важни за одржување на позицијата и секако освојување на шампионската титула, која е примарна цел за најдобриот македонски клуб. Првата фаза од подготовките ќе биде во Скопје, а на 20 јануари „вардарци“ заминуваат во соседна Бугарија во Сандански на еднонеделни подготовки. На втори февруари експедицијата заминува за Анталија, Турција, каде ќе бидат одиграни неколку пријателски средби со силни екипи. Тренерот Ѓорѓиоски за официјалната интернет страница на клубот изјави дека нема да има значителни промени во играчкиот кадар во пролетната полусезона. „Што се однесува до играчкиот кадар, тој во моментов останува ист како во првиот дел од сезоната. Имаше понуди за Филип ...
| | веќе видена | слични

Лидерот во домашниот шампионат, екипата на Вардар денеска го означи почетокот на зимските подготовки без ниту едно ново име, со составот на кој тимот сметаше во есенскиот дел од првенството. Барем на стартот без никакви промени во тимот шефот на стручниот штаб Илчо Ѓорѓиоски ќе ги одработува подготовките во Скопје, по кои од 20. до 26. јануари, според програмата, се продолжува во Сандански, Бугарија, а од 2. февруари следи преселбата во Анталија. Како што информираше Илчо Ѓорѓиоски на првиот собир пред продолжението од шампионатот, Вардар ќе се стреми во зимскиот преоден рок да донесе единствено екстра засилувања, а не имиња колку да се пополнуваат играчките редови. „Јас целосно верувам во овие фудбалери кои ги имаме на располагање и кои одиграа квалитетна есен. Затоа нема да има поголеми промени во составот. Нам во овој момент ни се потребни само екстра засилувања, а не просечни играчи. Впрочем мојата филозофија е дека тимот кој победува не се менува“ - рече Илчо Ѓорѓиоски. Тренерот на Вардар дополнува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 234 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 201 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фудбалерите на Вардар ги започнуваат подготовките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: