Во Виница ова лето не се очекуваат рестрикции во водоснабдувањето

05.07.2018 Поврзувањето на градскиот водовод во Виница со изворот Дончово кладенче, како и неколкуте други зафати што се прават во меѓувреме за да се обезбедат дополнителни количини вода за пиење, би требало да ги спречат проблемите и рестрикциите во водоснабдувањето. Според, градоначалникот Ивица Димитров, во одредени села можно е да има повремени прекини, а најспецифичен е примерот со селото Лески, каде поради нерационалното трошење минатата година имаше проблеми во текот на четири месеци во пролетнииот и летниот период.. - Морам да апелирам и до жителите на Лески да внимаваат со искроситувањето на водата, посебно со наводнувањето на своите ниви и бавчи што ги имаат во дворовите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради реконструкција на водоводна мрежа ф-100мм на ул. „23-Октомври – раскрсница со ул. „Бојмија“ прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисниците од висока зона на ул. „Бојмија згр. 2, 4, 6, 8 и дел од корисниците од ул. „23 Октомври“, во општина Аеродром.Како што соопшти РЦУК, водоснабдувањето ќе биде прекинато во периодот од 09:00 до завршување на работите за реконструкција.
| | веќе видена | слични
3 копии

Корисниците од Маџар Маало утре, 13 јули, ќе останат без вода од 10 часот.Регионалниот центар за управување со кризи информира дека поради реконструкција на водоводна мрежа на улица Ѓуро Ѓоновиќ 78 прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од населба Маџар Маало од 10 часот до завршување на работите.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Поради дефект на приклучна цевка ф-1“ ул. Жванска 2- Пржино прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од ул. Жванска, Наум Охридски и Боро Камчевски . Водоснабдувањето ќе биде прекинато од 09:30 до завршување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради реконструкција на водоводна мрежа ф 125 мм на улицата „Ѓуро Ѓоновиќ“ 78 во населбата Маџир Маало, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од населбата од 10 часот до завршување на работите, соопшти ЈП Водовод и канализација.
| | веќе видена | слични

Поради уличен дефект денеска на ул.Ферид Заири 84 ( Чаир ) прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на ул.Ферид Заири, Браќа Реџепагич, дел од Дижонска и Кемал Сејфула од 14:35 часот до завршување, информираа од ЈП„Водовод и канализација“.
| | веќе видена | слични

Водовод ве известува дека денеска поради изведување на водоводен приклучок ф 100 мм на ул.Мирче Оровчанец бр.18 во нас.Центар, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од ул.Мирче Оровчанец од 09:00 часот до завршување. Водено поради уличен дефект ф-200мм на ул.Боро Милошевски 31, прекинато водоснабдување ќе имаат од корисниците од сл.улици: Боро Милошевски,Перо Наков,Вера Радосавлевиќ и Димче Милошевски до завршување.
| | веќе видена | слични

Охрид, 12. јули 2018 (ИНПРЕС) – Делови од Охрид претпладнево се без вода . Поради интервенција на водоводната мрежа прекин во водоснабдувањето има на улицата „Кеј Македонија“ на потегот од улицата „АСНОМ“ до крстосницата со улицата „Јане Сандански“ и на дел од улицата „Партизанска“ до населбата Охридати, информираат од МЈП „Проаква“ Р.Е Водовод Охрид. Прекинот ќе трае до 12:00 часот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски во интервју за порталот Република вели дека Заев практично го прифатил предлогот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 181 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Виница ова лето не се очекуваат рестрикции во водоснабдувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: