Снегот го затвори патот Маврово-Дебар

2 копии

Новите снежни врнежи кои ја зафатија Западна Македонија ги принуди надлежните служби да воведат забрана за движење на камиони на патниот правец Маврово-Дебар. Според информациите од Авто мото сојузот на Македонија и јавното претпријатие „Македонија пат“, врнежи од снег има и на Попова Шапка, Стража, Пресека, Плетвар и Смојмирово, но засега тие не претставуваат пречка во одвивањето на сообраќајот. Управата за хидрометеролошки работи информира дека досега најмногу снег има паднато во Маврови Анови наврнале 69 сантиметри, во Лазарополе 27 сантиметри и во Крушево 20 сантиметри снег. Од утре се очекува стабилизирање на времето. Ќе биде сончево со локална облачност и утринска температура од -5 до 0 степени. Дневната температура ќе се движи од 4 до 10 степени. Во Скопје слично време со минимална температура до -3 и дневна околу 8 степени. Од четврток поради серија влажни бранови ќе има повремени дождови, но температурата ќе биде во пораст.
| | веќе видена | слични

Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Крак Маврово-Дебар е завршена, информираат од инфо центарот на АМСМ. Забраната беше воведена поради интензивни снежни врнежи. Сообраќајот на останатите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно во зимски услови по влажни коловози. Слаб снег провејува на Кула, Плетвар и во Крушево.
| | веќе видена | слични
4 копии

Забраната за движење на тешки товарни возила прво беше воведена во понеделник во 13:30 часот на истиот патен правец во попландевните часови беше укината. Слаби врнежи од снег има на Попова Шапка, Стража, Пресека, Плетвар и Смојмирово, но без да се задржува на коловозот и без пречки во сообраќајот. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.
| | веќе видена | слични
3 копии

Укината е забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец Крак-Маврово-Дебар. На другите магистрални и регионални патни правци сообраќајот се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Управата за хидрометеролошки работи информира дека досега најмногу снег има паднато во Маврови Анови (69 сантиметри), Лазарополе (27 сантиметри) и Крушево (20 сантиметри). Од утре се очекува стабилизирање на времето. Ќе биде сончево со локална облачност и утринска температура од -5 до 0 степени. Дневната температура ќе се движи од 4 до 10 степени. Во Скопје слично време со минимална температура до -3 и дневна околу 8 степени. Од четврток поради серија влажни бранови ќе има повремени дождови, но температурата ќе биде во пораст.
| | веќе видена | слични

На другите магистрални и регионални патни правци сообраќајот се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Управата за хидрометеролошки работи информира дека досега најмногу снег има паднато во Маврови Анови (69 сантиметри), Лазарополе (27 сантиметри) и Крушево (20 сантиметри).
| | веќе видена | слични

Во 16.15 часот укината е забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец Крак-Маврово-Дебар, информира АМСМ. Според информациите од Авто мото сојузот на Македонија и јавното претпријатие „Македонија пат“, врнежи од снег има и на Попова Шапка, Стража, Пресека, Плетвар и Смојмирово, но засега тие не претставуваат пречка во одвивањето на сообраќајот.
| | веќе видена | слични

На останатите магистрални и регионални патни правци сообраќајот се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Според информациите од Авто мото сојузот на Македонија и јавното претпријатие „Македонија пат“, врнежи од снег има и на Попова Шапка, Стража, Пресека, Плетвар и Смојмирово, но засега тие не претставуваат пречка во одвивањето на сообраќајот.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снегот го затвори патот Маврово-Дебар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: