Заев за „Поткуп“: Нема договарање во разговорите обезбедени со ПИ мерки


2 копии

На денешното двочасовно рочиште за случајот „Поткуп" во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, без присуство на јавноста во Кривичниот суд беа преслушани сите разговори обезбедени со ПИ мерки и беа прочитани и СМС пораките. „Нема ништо од обидите за земање поткуп во разговорите, ниту во СМС пораките. Во разговорите има разговори со службеници од општина Струмица, како и со сведокот Иван Николов за да се забрза процесот за купување на земјиште, но не и за поткуп. Сите разговори се преслушани, во нив никој не побара пари и повеќе од јасно е дека се работи за монтиран процес", изјави премиерот Заев по завршување на рочиштето. Неговиот адвокатски тим појасни дека Апелацискиот суд сѐ уште нема донесено одлука по жалбата на обвинителството и не се знае дали јавноста ќе може да ја чуе и види целосната снимка чии делови веќе беа објавени на Јутјуб и која е доказ во оваа постапка. Следното рочиште за случајот Поткуп е закажано за 30 април. Зоран Заев во „Поткуп" е обвинет дека како градоначалник на Струмица од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бугарската полиција денеска ја уапси градоначалничката на софиската општина Младост, Десислава Иванчева, под обвинение за примање поткуп. Бугарската полиција денеска ја уапси градоначалничката на софиската општина Младост, Десислава Иванчева, под обвинение за примање поткуп. Софиското јавно обвинителство соопшти дека кај Иванчева биле пронајдени 70.000 евра, кои таа ги добила како поткуп. Како што јави БТА, покрај Иванчева, приведени се и нејзиниот заменик, како и човекот што и го дал поткупот. Иванчева беше избрана за градоначалник на Младост како независен кандидат на изборите во ноември 2016 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Цели два часа зад затворени врати премиерот Зоран Заев ги преслуша сите 30-тина телефонски разговори и смс пораки поврзани со судскиот предмет Поткуп. Поради тајноста на доакзите обезбедени со послебни истражни мерки, јавноста беше исклучена и од денешното рочиште. По завршување на судењето, Заев повторно оцени дека во разговрите нема никакви докази за поткрепа на обвинението. Нема ништо од обидите за земање поткуп во разговорите, ниту во СМС пораките. Во разговорите има разговори со службеници од општина Струмица, како и со сведокот Иван Николов за да се забрза процесот за купување на земјиште, но не и за поткуп. Сите разговори се преслушани, во нив никој не побара пари и повеќе од јасно е дека се работи за монтиран процес“, изјави премиерот Заев по завршување на рочиштето. Следното рочиште за Поткуп е закажано за 30 април. Дотогаш се очекува и одлуката на Апелација, дали јавноста ќе ја види целосната снимка од разговорот помеѓу Заев и струмичкиот бизнисмен Иван Николов, кој пред судот сведочеше дека за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По рочиштето за случајот „Поткуп” кое зад затворени врати траеше повеќе од два часа, премиерот Зоран Заев посочи дека нема ништо незаконско во прислушуваните разговори кои се користат како доказ во постапката. На рочиштето биле преслушани сите разговори обезбедени со посебните истражни мерки и прегледани сите смс пораки, но никаде немало договарање на поткуп, со што повеќе од јасно е дека се работи за монтиран процес – изјави премиерот по завршување на рочиштето. Неговиот адвокатски тим додаде дека Апелацискиот суд сѐ уште нема донесено одлука и не се знае дали јавноста ќе може да ја чуе и види целосната снимка чии делови веќе беа објавени на јутјуб и која е доказ во оваа постапка. Следното рочиште за случајот „Поткуп“ е закажано за 30 април./24 вести
| | веќе видена | слични

Повеќе од два часа во скопскиот Кривичен суд зад затворени врати се преслушуваа телефонски разговори и се прегледуваа СМС пораки обезбедени со посебните истражни мерки во случајот „Поткуп“ против Зоран Заев. Станува збор за околу 30 разговори за кои премиерот тврди дека во нив нема договарање на поткуп. „Во сите овие разговори разговараме со службениците во Општината и со господинот Николов како да се забрзаат постапките како течат постапките со сите процедури. И конечно да се заврши работата која странката ја има пред Општината. Комплетно е чисто, јас и знаев какви можат да бидат разговорите. Доказ е дека одредени предмети веќе се завршени и никој не побарал пари ниту било што и тоа само по себе потврдува дека се работи за монтиран процес“, изјави Заев. Се уште останува неизвесно во оваа постапка дали видео снимката која протече во јавност во целост ќе биде изведена како доказ пред јавноста. Одбраната бараше присуство на јавност, но обвинителството се противеше. Адвокатскиот тим на Заев нема одлука од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев денеска во кривичниот суд, на рочиште затворено за јавност, ги слушаше телефонските разговори обезбедени со посебни истражни мерки во случајот „Поткуп“. Следното рочиште е закажано за 30 април. „Денеска заврши уште едно судско рочиште за предметот таканаречен ‘Поткуп’, денеска успеавме да ги ислушаме сите разговори коишто се поврзани со предметот, имаше и читање на СМС пораките, така што таа фаза денеска завршува, следното рочиште е закажано на 30.04.2018 кадешто ќе продолжиме со следните чекори во постапката“, рече Заев. Тој додаде дека сè уште нема одлука од Апелациониот суд дали целосната снимка ќе биде објавена во јавност. „Не знам како е постапката, сè уште нема одлука, за таа фаза чекаме одлука од Апелација, штом ќе дознаеме каква е одлуката од Апелација по жалбата на Јавното обвинителство, веднаш ќе соопштиме на медиумите, дали ќе се презентираат и кога ќе се презентираат снимките“, рече Заев. Тој повторно ги отфрли обвинувањата дека сел поткуп од струмичкиот бизнисмен Иван ...
| | веќе видена | слични

Судењето „Поткуп“ траеше два часа. Заев изјави дека во комуникациите обезбедени со пи – мерките, немало договарање за поткуп. „Комплетно е чисто. Јас и знаев какви и можат да бидат разговорите, заради тоа што кога немате ништо нѝ помислено, не можат да бидат и други разговорите. Така што, прецизно во сите телефонски разговори и во текот на сиве овие години ги ислушавме сите детали во разговорите, зборувајќи со господинот Иво Николов, зборувајќи со службениците во општината и се работи само за завршување на предметите. Доказ е дека одредени предмети веќе се завршување во тој и овој период. Никој не побарал ниту пари, ниту било што. Тоа само по себе потврдува дека се работи за монтиран процес“, изјави премиерот Зоран Заев. Неговите адвокати, сè уште не добиле одговор од Апелација, дали јавноста ќе ја види снимката – доказ, којашто делумно беше објавена на „Јутјуб“. Наредното рочиште е закажано за 30 април. Претходно Заев ислуша неколку разговори прибавени со ПИМ. Сведочеше и бизнисменот Иван Николов. Заев е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев за „Поткуп“: Нема договарање во разговорите обезбедени со ПИ мерки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: