ТМ: Луксузот на премиерот го одбележа јули и август

Луксузниот живот на премиерот, непријавување на имотна состојба на функционери на власт, ребаланс на буџетот на Република Македонија, како и проблемите на новинарите и несразмерните јавни трошења, според новиот билтен на Транспарентност Македонија (ТМ) за месеците јули и август се главни теми кои предизвикаа реакци во јавноста. „Бројните корупциски скандали поврзани со незаконско трошење на народните пари кои станаа нормален начин на практикување на власта од страна на владејачката гарнитура, поради зачестеноста, многу брзо се забораваат, се забошотуваат или се ставаат „под тепих“. Токму органите кои се надлежни да постапуват во ваквите случаи и да ги санкционират инволвираните лица во овие коруптивни афери се сосема неактивни и, особено ако се работи за високи функционери од актуелната власт замешани во скандалите, се трудат од петни жили или да ги оправдаат постапките на осомничените или никој во јавноста да не се сети дека тие имаат надлежност да постапуваат во овие случаи“, пишува ТМ за луксузирањето на ...
| | веќе видена | слични

Нивото на корупција во земјата во изминатите години е на највисоко ниво, а државата е претворена во огромна пералница за пари, велат од организацијата Транспарентност Македонија. Во нивниот двомесечен извештај за јули и август тие забележале бројни корупциски скандали поврзани со незаконско трошење на народните пари. Тие укажуваат и на нерационалното трошење на пари, особено потенцирајќи ја изградбата на Панорамското тркало од 18 милиони евра. Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ извештајот го оцени како манипулација и велат дека тоа било само ,,нарачано плукање од опозицијата”.
| | веќе видена | слични
3 копии

Потезите на СДСМ се само политички маркетинг, неосновани и нереални барања, а можеби и обид да се сврти вниманието од актуелни случувања поврзани со високи функционери на СДСМ, замешани во крупни корупциски афери, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на опозициското барање власта да дава отчет како се трошат народните пари. „СДСМ бара потранспарентно известување за извршување на буџетот. Бараат секој ден да се прикаже секоја трансакција која се извршува од буџетот. Минатите избори бараа на дневна основа да се објавуваат сите расходи од буџетот. Тоа им беше удоволено. Секој ден се објавуваа расходите, а СДСМ повторно изгуби на изборите бидејќи не ја доби довербата од народот“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Сега повторно сакаат да прикажат дека народните пари се трошеле нетранспарентно. За тоа ја ангажираа и машинеријата на СОРОС-овите невладини, кои случајно или не, денес пред прес-конференцијата на Марјанчо Николов за барањата за измените на законот за буџет објавија стар извештај за транспарентност на буџетот. ...
| | веќе видена | слични

Од СДСМ повторно сакаат да прикажат дека народните пари се трошеле нетранспарентно. За тоа ја ангажираа и машинеријата на невладините организации на СОРОС, кои случајно или не, денес пред прес-конференцијата на Марјанчо Николов за барањата за измените на Законот за буџет објавија стар извештај за транспарентност на буџетот, реагира ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на пратеникот од СДСМ, кој рече дека пратеничката група на СДСМ и опозицијата до Собранието поднеле предлог за измени и дополнување на Законот за буџети, со кои според него, ќе се овозможи отчетност на власта во трошењето на државниот буџет. „Случајно или не, за оние што подобро ќе се информираат како се прави таа ранг-листа, ќе видат дека во нејзиното креирање учествувале токму невладините организации на СОРОС , кои денеска се поддршка на пресот на Марјанчо Николов. Од ова може да заклучиме дека ваквите потези на СДСМ се само политички маркетинг, неосновани и нереални барања, а можеби и обид да се сврти вниманието на јавноста од актуелните случувања ...
| | веќе видена | слични

Новиот билтен на Транспарентност Македонија (ТМ) за месеците јули и август ќе може да прочитате за следново се осврнува на случувањата во власта кои предизвикаа големи реакции во јавноста. Тука се: Луксузниот живот на премиерот, непријавување на имотна состојба на функционери на власт, ребаланс на буџетот на РМ, како и проблемите на новинарите и неразмните јавни трошења. „Бројните корупциски скандали поврзани со незаконско трошење на народните пари кои станаа нормален начин на практикување на власта од страна на владејачката гарнитура, поради зачестеноста, многу брзо се забораваат, се забошотуваат или се ставаат „под тепих“. Токму органите кои се надлежни да постапуват во ваквите случаи и да ги санкционират инволвираните лица во овие коруптивни афери се сосема неактивни и, особено ако се работи за високи функционери од актуелната власт замешани во скандалите, се трудат од петни жили или да ги оправдаат постапките на осомничените или никој во јавноста да не се сети дека тие имаат надлежност да постапуваат во ...
| | веќе видена | слични

„Бројните корупциски скандали поврзани со незаконско трошење на народните пари кои станаа нормален начин на практикување на власта од страна на владејачката гарнитура, поради зачестеноста, многу брзо се забораваат, се забошотуваат или се ставаат „под тепих““, велат од Транспарентност Македонија, во извештајот за месеците јули и август. Во извештајот ТМ пишува и за, како што велат, луксузниот живот на премиерот и непријавување на имотна состојба на функционери на власт. По објавувањето на извештајот, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека станува збор за нарачано плукање, кое оваа организација, како што велат од владејачката партија, го наплатува со дебели хонорари.
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТМ: Луксузот на премиерот го одбележа јули и август

Од:
До кого (е-маил):
Порака: