ЛП: Специјалниот обвинител да го процесуира случајот со „Маѓар телеком“


Имајќи предвид дека документацијата за случајот била на располагање на Јавното обвинителство во најмалку два мандата, а за тоа време не е отворена постапка, Либералната партија (ЛП) повикува специјалниот обвинител да го процесуира случајот со „Маѓар телеком“. „Аферата „Маѓар Телеком“ предизвикува гласен молк на политичката сцена во Македонија, а има реална сила како и објавените „бомби“. Либералната партија оценува дека ова прашање е суштинско за откривање на подземните врски и финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија. Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат дека коруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив се засегнати и „големите“ партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ) и нивните коалициски партнери. Откривањето на незаконското финансирање на политичарите и политичките партии е основа за спречување на корупцијата на партиите, но и на системот во целост. Затоа, ЛП инсистира на целосно откривање на актерите во аферата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот Павле Трајанов кој беше спомнат во сведочењето на Богоевски, во интервју за НОВА ги открива своите сознанија за аферата Телеком. Во интервјуто Трајанов ги коментира и предизвиците на специјалниот јавен обвинител.
| | веќе видена | слични

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов го потврдува исказот на Слободан Богоевски даден пред американскиот суд во аферта „Телеком“, дека земал документи (потпишаниот протокол) од Богоевски и му ги предал на премиерот Никола Груевски Тој за Нова тврди дека добар дел од документи се доставени и до медиуми, и до невладината Транспарентност, и биле достапни и до Јавниот обвинител, кој вели дека немал докази и не им посветил соодветно внимание. Но лично за мене е клучно, вели Трајанов, кој притиснал и ја блокирал истрагата. Ова е тешка афера и мора да се утврди кој во оваа држава ги правел овие работи. Кондаминас изгледа влијаел врз целиот државен врв , но како тој бил толку продорен во бизнис и политичките состојби во Македонија,како крупен бизнисмен, останува као сериозна дилема дали само неговиот капитал и профитиот се клучот за влез на македонската сцена. Мислам дека проблем се коруптивните елити а не Кондоминас вели Трајанов, и потврдува дека сепак тој не бил предмет на истрага ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако њујоршкиот суд го отвори за јавност сведочењето на Слободан Богоевски, повторно се актуелизираше аферата „Телеком“, односно поткуп на македонски политичари во 2005 и 2006 година. Богоевски како приматели на митото директно ги посочи тогашниот премиер Владо Бучковски, како и неговите коалициски партнери од ДУИ, Али Ахмети и Муса Џафери – секој по 2,5 милиони евра. Богоевски тврди дека пари за да нема истрага во 2008 барал и екс-шефот на УБК и братучед на премиерот, Сашо Мијалков. Посочените го негираа сведочењето на Богоевски, но сепак, факт е дека досега во Македонија немало обвинение против било кој политичар, односно испаѓа дека било дадено мито, ама дека никој не го примил?! Во јануари 2012 година во Собранието тогашниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски рече дека нема докази за вмешаност на функционери во скандалот со Телеком. Во прилог на сведочењето на Богоевски од кое се гледа дека повеќе партии и политичари се вклучени во аферата, оди и сознанието на Либертас според кое обвинител кој ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, во чиј мандат беше отворена истрагата за случајот, вели дека имало волја за процесуирање на случајот, но дека проблем биле недостигот од докази Истрагата за земање поткуп во аферата „Маѓар телеком“ се водела на меѓународно ниво и во неа биле вклучени и ФБИ и уште една странска служба. Дел од истражните дејства се одвивале во Унгарија, каде што истражните тимови од неколку земји се состанувале за да ги комплетираат доказите за трагата на парите. Се истражувало дали и кој понудил мито за да се забави либерализацијата на телекомуникацискиот пазар во земјава, но се трагало и по политичари за кои постоеле сомневања, но не и конкретни докази дека зеле поткуп и ја злоупотребиле својата положба. Поранешниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, во чиј мандат беше отворена истрагата за случајот, вели дека станувало збор за сериозна истрага што се водела на меѓународно ниво, за што потврда е и фактот дека во неа бил вклучен тим на американското Федерално биро за истраги - ФБИ. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во аферата „Телеком“ се вмешани повеќе високи функционери, освен споменатите во сведочењето на екс разузнавачот Богоевски, тврди поранешниот член на Управниот одбор, Симо Груевски, за 24 Вести . – Аферата „Телеком“ има допир со сите наши премиери, почнувајќи од Љубчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Владо Бучковски и сегашниот премиер Никола Груевски. Ако дозволиш злоупотреба на својата функција, тоа е кривично. Тоа сите го имаат дозволено – вели тој. SIMO GRUEVSKI ZA TELEKOM 09 09 by 24vesti Тој вели дека не само бизнисмени и политичари, туку и четворицата премиери имаат допир со овој случај, бидејќи како што обвинува, ја злоупотребиле службената положба. Очекува Судот во Њујорк наскоро да ги обелодени и транскрипитите од другите сведоци. Целиот текст е тука .
| | веќе видена | слични

„Никој нема да остане недопрен. Многу работи за кои предупредувавме сега излегуваат на виделина“, вели првиот човек на „Транспарентност Македонија“, Слаѓана Тасева Ќе заврши ли случајот со „Маѓар телеком“ во рацете на специјалниот обвинител? Либералната партија вчера побара токму специјалниот обвинител, кој наскоро треба да биде избран, да го процесуира и овој случај, бидејќи аферата „предизвикува гласен молк на политичката сцена во Македонија, а има реална сила како и објавените ’бомби‘“. Партијата смета дека ова прашање е суштинско за откривање на подземните врски и финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија. „Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат дека коруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив се засегнати и ’големите‘ партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ) и нивните коалициски партнери. Откривањето на незаконското финансирање на политичарите и политичките партии е основа за спречување на корупцијата на ...
| | веќе видена | слични

Соопштение на Либералната партија: Аферата „Маѓар Телеком“ предизвикува гласен молк на политичката сцена во Македонија, а има реална сила како и објавените „бомби“. Либералната партија оценува дека ова прашање е суштинско за откривање на подземните врски и финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија. Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат декакоруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив се засегнати и „големите“ партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ) и нивните коалициони партнери. Откривањето на незаконското финансирање на политичарите и политичките партии е основа за спречување на корупцијата на партиите, но и на системот во целост. Затоа, Либералната партија инсистира на целосно откривање на актерите во аферата „Маѓар Телеком“. Имајќи предвид дека документацијата за случајот била на располагање на Јавното обвинителство во најмалку два мандати, а за тоа време не е отворена постапка, Либералната партија повикува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛП: Специјалниот обвинител да го процесуира случајот со „Маѓар телеком“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: