Новите програми му помагаат на Балканот да се справи со корупцијата

Учеството на граѓаните се покажа како ефикасна стратегија за идентификување и промена на процедурите кои може да претставуваат можност за корупција. Непопречената корупција претставува негативна сила во регионалната економија, која ја чини цела Европа околу 120 милијарди евра годишно. [AФП] Eкспертите за борба против корупцијата работат со локалните власти во Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) на изготвување програми за одвраќање од корупција и охрабрување на доброто управување. Програмата, која ја подготви Фондацијата за локален развој (ФПДЛ) од Романија и Институтот на Светска банка, веќе е спроведена во неколку земји, вклучително и во Албанија, Бугарија, Хрватска, Македонија и Романија. Корупцијата ја чини европската економија околу 120 милијарди евра годишно. „Корупцијата најлесно се појавува во институциите и системите кои немаат соодветни процедури за спречување на корупцијата“, рече Ана Василаче, од букурешката Партнерска фондација за локален развој, за SETimes. Василаче, која говореше неодамна на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За две години во Државната антикорупциска комисија имало околу 400 пријави од граѓани за корупција, а невладиниот сектор за истиот период добил повеќе од 1.000. Претседателката на невладината организација Транспарентност интернационал Слаѓана Тасева оцени дека оваа разлика се должи на недовербата на граѓаните. - Речиси во иста ваква ситуација Република Македонија се наоѓаше во периодот 2000 -2002 година кога се отвори за првпат Државната комисија за спречување на корупција и кога таму се слеваа илјадници пријави од граѓаните, коишто исто така немаа доверба во институциите. Денеска повторно има голема недоверба во институциите, недоверба дека институциите воопшто нешто ќе преземат по пријавите на граѓаните и дека некој нешто ќе направи за да се реши нивниот конкретен случај. Големото влијание и политизацијата на институциите исто така има голем удел во оваа недоверба, оценува Тасева. За двете години кога се спроведуваше проектот во нивните канцеларии во Скопје, Тетово и Штип се добиени 1.032 пријави од околу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓаните се' почесто се охрабруваат да пријават корупција, но повеќе во невладиниот сектор отколку во Државната комисија за спречување корупција. Во последните две години се добиени над 1.000 пријави, додека до државното тело се доставуваат околу 200, што зборува за недоверба во државните институции. Граѓаните и натаму најмногу се жалат на судството, а потоа на состојбите во образованието и полицијата. Пријавувањето најчесто се прави преку интернет, но расте и бројот на оние граѓани кои сакаат да пријават лично. Но, засега, се' уште не постои начин на заштита на пријавувачите на корупција, поради што не ретко се изложени на деградирања и преместувања од работните места. До вакви сознанија дошла невладината организација „Транспаренси интернешнел – Македонија“, која денеска ги презентираше резултатите од двегодишниот проект насловен како „Осмели се - пријави корупција“. Во периодот од јули 2012 година до истиот период годинава, во трите канцеларии на „Транспаренси“ во Скопје, Тетово и Штип, се примени вкупно ...
| | веќе видена | слични

До „Транспарентност интернешнел“ во последниве две години пристигнале 1.032 пријави за корупција, ова се заклучоците на невладината организација „Транспаренси интернешнел – Македонија“, која денеска ги презентираше резултатите од двегодишниот проект насловен како „Осмели се - пријави корупција“. Најмногу пријави, 24 отсто, стигнале за корупција во судството. Следи образованието со 12 отсто, полицијата со 11 отсто, па работните односи со 10 отсто. Зад нив се градежништвото, задравството и приватниот сектор. В.д амбасадорот на Кралството Холандија, кои го финансираат проектот,укажа дека справувањето со корупцијата мора да биде посуштинско. - Справувањето со проблемите со корупцијата бара многу повеќе од донесување на закони и воспоставување на државни институции. Потребно е да се промени менталитетот, а исто така да се вклучат и граѓаните, бидејќи тие, на крајот од денот, ја плаќаат сметката, рече Петер Верхејен, в.д амбасадор на Кралството Холандија во Македонија. Во периодот од јули 2012 година до истиот ...
| | веќе видена | слични

Судството, образованието и полицијата се институциите за кои има најмногу поднесени пријави за корупција, велат од Транспаренси интернешнл. Граѓаните се охрабрија и пријавуваат корупција во невладината, вели Слаѓана Тасева, прв човек на организацијата. За две години, 678 граѓани поднеле вкупно 1032 пријави за корупција. Корупцијата во Македонија ќе се намали само доколку државата и невладиниот сектор заеднички соработуваат, велат странските експерти. Забележуваат дека соработката меѓу нив е на многу ниско ниво. Според податоците на невладината организација, од 58 општини во Македонија, само 11 имаат телефоски број за пријавување на корупција, а на само 5 од нив линијата е бесплатна. Во последните две години, 61% од пријавите се од граѓани од урбана средина , а само 9% од руралните општини.
| | веќе видена | слични

Луѓето се` повеќе се осмелуваат да пријават корупција, покажува искуството на Транспаренси Интернешнел. Свеста за можните последици се` поретко ги одвраќа од намерата да се изборат за своите интереси. -Им укажуваме на можните последици, но тие сепак инсистираат да пријават, вели Слаѓана Тасева, извршен директор на Транспаренси Интернешнел. Сепак, луѓето почесто се одлучуваат корупцијата да ја пријават во невладиниот сектор, отколку во институциите. Најмногу пријави, 24 отсто, стигнале за корупција во судството. Следи образованието со 12 отсто, полицијата со 11 отсто, па работните односи со 10 отсто. Зад нив се градежништвото, задравството и приватниот сектор. В.д амбасадорот на Кралството Холандија, кои го финансираат проектот,укажа дека справувањето со корупцијата мора да биде посуштинско. - Справувањето со проблемите со корупцијата бара многу повеќе од донесување на закони и воспоставување на државни институции. Потребно е да се промени менталитетот, а исто така да се вклучат и граѓаните, бидејќи тие, на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Деновиве во тек е своевидно јавно изјаснување на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дали би гласале за уставни измени , па на своите профили на социјалната мрежа Фејсбук ...
сите 339 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 68 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 135 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 144 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новите програми му помагаат на Балканот да се справи со корупцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: