Средба Ахмети – Тачи: Граѓаните масовно да гласаат „ЗА“ НАТО и ЕУ


Референдумот на 30 септември, како и случувањата во регионот, со посебен акцент на дијалогот помеѓу Косово и Србија, беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на Република Косово, Хашим Тачи.Ахмети, информираат од ДУИ, го запознал Тачи со одвивањето на кампањата за референдумот, подвлекувајќи ја големата важност од успешната реализација на Договорот од Преспа. Двајцата соговорници се согласиле дека Албанците и воопшто сите граѓани на Македонија треба масивно да излезат и да гласаат „ЗА“ НАТО и ЕУ. Заклучиле дека евроатлантската интеграција е единствената иднина за земјите од Западен Балкан, која обезбедува одржлив мир, безбедност и стабилност. Ахмети посочил дека целосно ги поддржува интензивните напори на институциите на Косово со меѓународна помош за конечно решение на дијалогот со Белград во врска со демаркацијата на границата и оти е време за целосна интеграција на Југоисточна Европа во НАТО и ЕУ. Текстот Средба Ахмети – Тачи: Граѓаните масовно ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција , г. Али Ахмети, денес во Скопје се сретна со пратениците на Европскиот Парламент, Алојз ПЕТЕРЛЕ, EPP Словенија, г-ѓа Билјана БОРЗАН S-D,Хрватска, г. Мишел КРАМЕР Verts/ALE, Германија, Џон Ховарт S-D, Велика Британија, Туне КЕЛАМ EPP, ЕСТОНИЈА, г-ѓа Ивана МАЛЕТИЌ EPP, Хрватска, г. Димитрос ПАПАДИМУЛИС GUE/NGA, Грција, г-ѓа Маријана ПЕТИР EPP, Хрватска, г-ѓа Мариа СПИРАКИ EPP, Грција како и Амбасадорот на ЕУ во Македонија, г. Самуел Жбогар. Г. Ахмети им се заблагодари на гостите кои доаѓаат во подршка во овие важни моменти за нашата земја и се постројуваат во подршка на евроатланската иднина на Македонија. Овие посети следат после успесите како што се Договорот со Бугарија, итните реформи , заокружувањето на Охридскиот Рамковен Договор и Договорот со Грција, во пресрет на референдумот. На референдумот се одлучува и за мирот, безбедноста, стабилноста и добрите меѓусоседски и меѓуетнички односи како и за Евроатланската интеграција. Г. Ахмети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Скопје се сретна со пратеници во Европскиот парламент, при што им се заблагодари на гостите кои, како што рече, доаѓаат со подддршка во овие важни моменти за нашата земја. На средбата Ахмети истакнал дека со договорот од Преспа нема губитници, туку само победници затоа што победуваат граѓаните, победува Македонија, Грција, регионот и Европа. Европратениците едногласно изразиле поддршка за евро-атланските аспирации на Македонија и ги охрабриле домашните сили да го продолжат патот кон Брисел. Ахмети истакнал дека историјата во неколку случаи се повторува и Првата светска војна, различно од Втората, уште не е завршена бидејќи денешните последици во Југоисточна Европа доаѓаат како резултат на одлуките на Версајската конференција, но и од порано, од Берлинската конференција. „Затоа, во овие клучни моменти, кога се наоѓаме на крстопат, треба да се ориентираме на вистинската насока, на запад“, рекол лидерот на ДУИ. На средбата со Ахмети ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Демократската Унија за Интеграција во текот на вчерашниот ден беше присутна во Општина Арачиново, каде на жителите на селата што припаѓаат во ова општина им се објасни важноста од гласањето на 30 септември за да се зачлениме во најголемата воена алијанса НАТО, гласајќи за Европска Македонија. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека Албанците се луѓе со добра волја, го сакаат животот, иднината, ја сакаат слободата. “Не се сомневам на определбата, ниту на силната волја на Албанците дека на 30 септември ќе и кажат да на Европа, да на НАТО, да на иднината.Албанците беа неиздвоен дел од процесот, ние бевме дел од решението на овој процес, дел од решението на овој спор. Ви гарантирам како ваш брат, дека со зачленувањето на ова земја во НАТО и Европската Унија завршува сонот на Истокот за да владеат со Албанците во овие простории. Излезете и гласајте ЗА Македонија на 30 септември, затоа што се одлучува нашата иднина, иднината на ова земја” , рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Во средбата со граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денес во Скопје имаше средба со пратеници во Европскиот Парламент со кои разговараше за актуелната ситуација во Македонија, во пресрет на референдумот.Посетите на европратениците, како и на сите други странски високи гости, според Ахмети, следат после успесите како што се Договорот со Бугарија, итните реформи, заокружувањето на Охридскиот Договор и Договорот со Грција.„На референдумот се одлучува и за мирот, безбедноста, стабилноста и добрите меѓусоседски и меѓуетнички односи, како и за евроатланската интеграција“, изјавил Ахмети. Според него, со Договорот од Преспа нема губитници, туку само победници затоа што победуваат граѓаните, победува Македонија, Грција, регионот и Европа. Ахмети уште додал дека во „ овие клучни моменти, кога се наоѓаме на крстопат, треба да се ориентираме на вистинската насока, на запад“.Европратениците, како што соопшти ДУИ, едногласно изразиле поддршка за евроатланските аспирации на Македонија и ги охрабриле ...
| | веќе видена | слични

Демократската Унија за Интеграција после Охрид, активностите во рамките на кампањата за референдумот ги продолжи во Струга каде се упати повик на 30 септември масовно да се излезе на референдум и да се гласа ЗА Македонија во НАТО. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека вредностите на Договорот од Преспа ќе се видат кога ќе ги собереме неговите плодови а тоа се мирот, стабилноста, безбедноста и иднината. „Затоа сите треба да ја превземеме улогата на големите мисионери и идеалисти и да излеземе да пропагандираме, да побараме поддршка од сите кои што се двоумат или имаат некаква дилема дека на 30 септември ќе се гласа за многу посигурна иднина и дека 30 септември е неповторлив. План Б нема. Ако некој бара алтернатива на Исток, тоа ќе биде невозможно бидејќи ќе наиде на препреки од огромното мнозинство на граѓаните на Македонија. Ние сме определени, да не зборуваме како Албанци бидејќи заедно сме работеле под мотото на Националната преродба „Сонцето за Албанците изгрева на запад". Ова е мотото за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Демократската унија за интеграција во пресрет на активностите во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември одржа собир со граѓаните во oпштина Брвеница. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, рече дека треба да стоиме што подалеку од политиките коишто се под влијание на Истокот затоа што историски овој народ ` припаѓа на западната култура. ,,Тука не станува збор само за референдум што ќе се одржи на 30 септември, но станува збор за стратегиски, геополитички планови, затоа на 30 септември се запечатува поновата историја на Република Македонија, за тоа дали ќе припаднеме во блокот за кој сме се ангажирале веќе 17 години, станувајќи филозофска и историска определба за да се построиме до земјите членки на НАТО. Една друга историска мисија е ова земја да стане членка на Европската Унија. На 30 септември се одлучува за иднината на ова земја, се одлучува за новите генерации на ова земја. Имаме историска одговорност сите ние заедно”, истакна претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Во придружба на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Демократската Унија за Интеграција по Општина Брвеница ја посети и Општина Боговиње каде пред граѓаните на општината се појасни важноста од гласањето на референдумот на 30 септември. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, рече дека овој е моментот кога сите заедно, Албанци и Македонци се во иста линија за зачленување на земјата во НАТО и Европската Унија. " Најголемата вредност на Договорот од Преспа е што конечно нема веќе сонувања за нови конфликти, конечно земјата и регионот чекорат кон една одржана стабилност зачленувајќи се во најголемата политичка - воена организација НАТО и Европската Унија. Не сакам да создадам илузија дека нема да се случи зачленувањето во Европската Унија, бидејќи е процес што може да одземе многу време, но не и бескрајно, бидејќи клучот е на 30 септември, затоа што после овој датум се отвараат вратите на НАТО каде после 15 месеци ќе бидеме полноправна членка и за ова Ви гарантирам. На 30 септември се отвараат вратите и за влез во Европската Унија, за што во јуни следната година ќе ...
| | веќе видена | слични

Демократската Унија Интеграција средбите со граѓаните во текот на вчерашниот ден ги заокружи во село Дебреше, Општина Гостивар, каде на жителите на ова село им е повторено дека 30 септември е историски неповторлив датум. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, пред граѓаните на Дебреше рече дека постигнувањето на еден пакт помеѓу Македонија и Грција беше повеќе од неопходно, бидејќи без тој договор, за нас, немаше да има НАТО и ЕУ. „На 30 септември се гласа за тоа дали ќе имаме правна држава, на 30 септември се гласа за тоа дали ќе бидеме исправени пред бескомпромисна борба против корупцијата и криминалот, на 30 септември клучевите ни се во рака и вратата ќе се отвори навечер во 19.00 часот, како за НАТО, така и за ЕУ. Тој што е за НАТО и ЕУ, на 30 септември има прилика да се изјасни за тоа дали ќе дозволи овој референдум да пропадне, јас не мислам така затоа што ние сме многу организирани и мобилизирани заедно со другите политички партии со кои сме во коалиција, посебно СДСМ. На 30 септември навистина се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети синоќа од Брвеница порача дека на 30 септември се одлучува за иднината на државата и оти сите заеднмо имаме историска одговорност. На средбата со жителите на Брвеница, Ахмети рече дека треба да стоиме подалеку од политиките коишто се под влијание на Истокот затоа што историски овој народ и припаѓа на западната култура. - Тука не станува збор само за референдум што ќе се одржи на 30 септември, туку за стратегиски, геополитички планови, затоа на 30 септември се запечатува поновата историја на Република Македонија, за тоа дали ќе припаднеме во блокот за кој сме се ангажирале веќе 17 години. Една друга историска мисија е овaа земја да стане членка на Европската Унија. На 30 септември се одлучува за иднината на оваа земја, за новите генерации на оваa земја. Имаме историска одговорност сите ние заедно, истакна Ахмети. Во општина Брвеница се и покрај лидерот на ДУИ беа и пратеникот Џеват Адеми, министерот за образование и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 440 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 117 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 166 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба Ахмети – Тачи: Граѓаните масовно да гласаат „ЗА“ НАТО и ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: