Време е за стартап – дел 2

Претприемништво не се учи теоретски. Да не се лажеме. Се учи во пракса. Од теорија се учат и помагаат само одреден број на работи кои можат да бидат корисни од аспект на дефинирање на идеја, иновација, бенефити, бизнис план, маркетинг стратегија, тим, регистрирање итн. И тоа е она што јас сакам да го пренесам, одредени работи кои генерално важат и се применливи за било кој бизнис, а кои тешко се наоѓаат, бидејќи е потребно време или ресурси. После тоа се доаѓа до раскрсница – дали ќе оживее бизнисот или ќе остане на хартија. Што ќе се случи, ќе зависи најмногу од претходната работа, волјата, упорноста, знаењето и жртвите кои ќе бидат вложени. Како и да е, едно е сигурно – не постои универзален водич кој бескомпромисно води до успех, кој апсолутно ќе ве заштити од сите пречки на патот или со кој брзо ќе си ги остварите плановите. Никогаш не научив ништо од оние клише постови во стилот на “5 работи за успешен бизнис”, “Како да бидете успешен претприемач” и слични. Најдобро учиме од споделените искуства и тоа е ...
| | веќе видена | слични

Научив многу важни нешта од тоа што сум ѝ татко на Флоренс. Една е дека на општеството му се потребни луѓе со посебни потреби, исто како што на луѓето со посебни потреби им треба општеството. Заедницата што ги поддржува луѓето со посебни потреби секогаш ќе биде посилна, вели британскиот амбасадор Чарлс Гарет СЕМЕЈСТВОТО ГАРЕТ НАДВОР ОД ДИПЛОМАТСКИТЕ ПРОТОКОЛИ Семејството на британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, е и типично и нетипично семејство. Типично е по својата автентична сплотеност, динамичното и непредвидливо секојдневје што го диктира одгледувањето на пет деца, нетипично по тоа што едно од тие деца, дваесет и двегодишната Флоренс, има Даунов синдром. Нетипично е и по тоа што амбасадорот и неговата сопруга Вероник неретко знаат да излезат од крутите дипломатски протоколи и спонтано и отворено да проговорат за секојдневните проблеми и предизвици со кои се соочуваат, давајќи им на тој начин силна поддршка и поттик и на другите семејства што имаат член со Даунов синдром. На Светскиот ден ...
| | веќе видена | слични

За многумина познат како победникот на најпопуларното реално шоу ‘Големиот Брат’, а за многумина познат како храбар и голем борец, упорен и успешен на повеќе полиња. И во реалното шоу и надвор од него докажа дека една од неговите најголеми карактеристики е чесноста и хуманоста, упорноста и желбата за успех и за нови предизвици. Во пријатен амбиент и позитивна атмосфера ексклузивно за Friday.mk се дружевме со Дарко Петковски Спејко. Дружба во која дознавме како Спејко се грижи за неговиот изглед, како е успешен на повеќе полиња, што е она што го мотивира и дали неговиот сон е остварен или амбициите му се уште поголеми. “Отсекогаш сум водел грижа за својот изглед. Најмногу од се гледам да внимавам на здравиот начин на исхрана и тренирањето, а што се однесува до здравјето, секогаш се трудам да имам средени заби и ќе ја искористам оваа прилика да и се заблагодарам на Душица која се грижи за моите заби веќе долго време, за мојата фризура секогаш да ми е средена се грижи мојот долгогодишен пријател Раса од ...
| | веќе видена | слични

Успешни и реализирани во професионалниот и приватниот живот голем број охриѓани оставаат силен белег во заедницата, во своето работење и општествено делување. Преку серијалот интервјуа, ви открива како тие го минуваат своето слободно време, која е нивната омилена музика, колку наоѓаат време за семејството, пријателите... Стефан Димоски, долгогодишен новинар во охридските ТВ и радио медиуми, магистер на безбедносни науки, од 2008 година портпарол на Секторот за внатрешни работи во Охрид, актуелен претседател на општинскиот Совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, вели дека му се радува на секој нов ден, среќен е кога времето го минува со пријателите и семејството, открива повеќе за почетоците од љубовната приказна со својата сопруга... : Омилен дел од денот? С. Д.: Се радувам на секој нов ден, ги сакам утрата кога се раѓа новиот ден. Утрото е време кога се буди и раздвижува градот. Тоа е идеално време за скицирање на плановите за претстојниот ден, независно дали е работен или викенд. ...
| | веќе видена | слични

Интервју: Петар Андоновски Катерина Богоева Со првиот роман „Очи со боја на чевли“ влеговте во финалето на „Роман на годината“ за 2013, а деновиве со вториот, „Телото во кое треба да се живее“, ја освоивте оваа награда на „Утрински весник“ за 2015 година. Уште на стартот, животот на двата романа се поврзува со престижната книжевна награда. Силно ли верувавте дека може да ја добиете? Кога во 2013 влегов во најтесен избор за „Роман на годината“ со „Очи со боја на чевли“, тогаш и не ми беше толку важно да ја добијам наградата. Самиот факт дека со првиот роман се најдов во најтесен избор за една таква награда, за мене беше награда. Кога по втор пат се најдов во најтесниот избор со „Телото во кое треба да се живее“, ќе излажам ако кажам дека не ја очекував, но истовремено ми беше и голем предизвик зашто се најдов во последниот круг со двајца помлади автори, Владимир Јанковски и Бранко Прља, кој беше пријавен под псевдонимот Берт Стајн. Оваа награда за мене е од големо значење, во моментот впечатоците ми се се' ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 173 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Време е за стартап – дел 2

Од:
До кого (е-маил):
Порака: