Над 8.500 учесници на Виз Ер Скопскиот маратон


Над 8.500 учесници од вкупно 51 држава се пријавени деќа ќе трчаат на 13-то издание на Виз Ер Скопскиот маратон, што ќе се одржи в недела. Оваа бројка е за околу 1.000 ученици повеќе од претходното издание на маратнот, кој се смета за еден од најмасовните и популарни спортски настани во Македонија. Стартните пакети учесниците ќе можат да ги подигнат денеска до 19 часот и утре од 10 до 19 часот во Парк Хотел и Спа. Стартот на маратонската и полумаратонската трка, како и на шатафетниот маратон е во 8:30 часот, а на трката од 5 километри 15 минути подоцна. За директорот на Виз Ер Скопскиот маратон, Кире Синадиновски, маратонот од година во година станува еден од најпосетуваните и најинтересни настани во Македонија. "Секоја година со помош на бројните волонтери, поддршката од институциите и компаниите се предизвикуваме и квалитетот на Виз Ер Скопскиот маратон е се подобар и подобар. Ги покануваме сите да го проследат настанот и да се забавуваат за време на маратонот, полумаратонот, трката од 5 километри и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На кејот на реката Вардар, зад хотелот „Парк“ во саботата традиционално се одржа Детскиот мини-маратон. Секоја година оваа трка од 500 метри се организира пред самиот Скопски маратон.Детскиот мини-маратон е уште една трка од масовен карактер во состав на Скопскиот маратон, која е наменета за учениците од петто и од шесто одделение од основните училишта во Скопје. Партнери на Детскиот мини-маратон се Македонски олимписки комитет и УНИЦЕФ.За време на самата трка најмалите беа поддржани и од промоторките на Скопскиот маратон, трите сестри близначки од Естонија, Леила, Лина и Лили, кои учествуваа на маратонската трка на Олимписките игри во Рио.Стотици детски насмевки го украсија кејот на Вардар охрабрени од најблиските кога тркачите го започнаа забавниот натпревар. Секоја година оваа трка е поттик кај најмалите уште од најрана возраст да започнат со здравиот начин на живот.
| | веќе видена | слични

Кога почнавме со оваа работа пред во 2007 година, тргнавме со голем ентузијазам иако многу работи околу организацијата на ваквите настани не ни беа познати. Почнавме со полумаратонот, не сакавме да се залетуваме. Но одзивот беше солиден, видовме дека сме способни за многу повеќе иако имаше некои пропусти при организацијата. Можеби ќе звучи по малку нескромно, но мислам дека организациски сега сме пред другите маратони во градовите и земјите од блиското соседство, како Белград, Подгорица, Софија и други. Ги изземам Атина, Истанбул и Љубљана, кои имаат подолга и поголема традиција од нас, вели директорот на Скопскиот атлетски маратон, Кире Синадиновски.Во минатата деценија и повеќе, работите одеа на подобро (освен во 2015-та кога трката од безбедносни причини не се одржа). Од 2008 година маратонската трка се одвива на истата патека по која се трчаше и годинава, со мали измени, од Центар кон Ѓорче Петров, а потоа кон Јане Сандански и назад, два круга.- Најголемата промена е во тоа што од лани се трча преку ...
| | веќе видена | слични

Победник на 13. Скопски маратон, втора година по ред, е Кениецот Кипротич Кируи, со време од 2;12,58 часа што е послабо од неговото време лани, наедно и рекорд на патеката, 2;12;36, послабо и од неговиот личен рекорд, 2;11,34 часа.Кај жените триумфира сонародничката на Кируи, Стела Барсосио, која патеката ја истрча за 2;33,40 часа, што е подобро за повеќе од четири секунди од досегашниот рекорд на патеката, 2:37,45 часа, на Луси Вамбуи Муриги, исто така од Кенија во 2014 година.- Задоволен сум што повторно победив. Годинава условите за трчање беа нешто подобри, не беше толку спарно како лани. Ми се допаѓа патеката во Скопје, градот, атмосферата и најверојатно ќе дојдам да трчам и следната година - рече по трката победникот Кируи. На полумаратонската трка кај жените имаше три победнички што на целта влегоа заедно со идентично време, 1;26,06 часа. Тоа беа сестрите близначки од Естонија, Лејла, Лина и Лили Луик (31), кои беа промоторки на Скопскиот маратон и требаше да трчаат на пет км.- Временските услови во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На 13-тото издание на скопскиот маратон и годинава најдобар беше маратонецот Кипротич Кируи од Кенија, двократен шампион на маратонот, при што годинава стазата долга 42 километри ја истрча за 2 часа и 12 минути. Второто и третото место го освоија неговите сонародници Едвин Кипруто и Самуел Кимутаи Киптум. Од македонските маратонци најдобар беше Александар Кираџиев кој на целта пристигна шести, а тој воедно е прогласен и за национален победник во маратонот. „Задоволен сум од резултатот и времето за кое истрчав, односно за 2 часа и 41 минита. Ви благодарам на сите што ме бодревте да издржам до целта“, рече Кираџев по примањето на наградите и медалот. На второ и трето место се најдоа Кокан Ајановски и Игор Јакимовски. Во женска конкуренција исто така славеше Кенија, при што најдобра беше Стела Барсосио, која оствари и нов рекорд на патеката кај дамите од 2 часа, 33 минути и 42 секунди. Во категоријата полумаратон на стазата долга 21 километар најдобри беа Дарио Ивановски, Атанас Анчевски и Милош Ранчиќ, сите ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Атлетичарот од Кенија, Кипротич Кируи втора година по ред е најбрз на Скопскиот маратон. Тој денеска победи со време 2 часа 12 минути и 59 секунди и беше далеку пред конкурентите за пиедесталот. Сонародникот на Кируи, Едвин Кипрути Кирва трката ја заврши на 2.место со време 2 часа 16 минути и 15 секунди, а доминацијата на Кенијците ја потврди Самуел Кимутаи Киптум кој целната линија ја мина за време од 2 часа 16 минути и 32 секунди. Од Македонците, најдобро пласиран е Александар Кирајџиев кој воедно е победник на националниот шампионат во маратон. Тој во вкупниот пласман е шести со време 2:41.38 часа. И во женска конкуренција на победничкиот подиум се искачија три натпреварувачки од Кенија. Првото место го освои Стела Барсосио 2 часа 33 минути 42 секунди, на второ место се пласира Салина Џебет, додека трета беше Гледис Бивот На машкиот полумаратон победи Дарио Ивановски пред Атанас Анчевски и Милош Ранчиќ, сите од Македонија. Во женска конкуренција на полумаратонот победнички се трите сестри од Естонија – ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заврши трката на пет километри на скопскиот Виз ер маратон, пришто најдобри во машка конкуренција се Богдан Цветковски, Илија Миленковиќ и Горан Мојановски. Во женска конкуренција најдобри беа Марго Бојаџиева, Рената Соколовска и Нагме Бурџук од Турција. Целосните резултати можете да ги погледнете ТУКА
| | веќе видена | слични

АТЛЕТИКА Атлетичарите од Кенија доминираа и на 13 издание од Скопскиот маратон.Ланскиот победник Кипротич Кируи ја потврди супериорноста и оваа година со триумф пред сонародниците Едвин Кирва и Самуел Киптум. Кируи ја мина трасата од 42 километри 195 метри за два часа 12 минути и 59 секунди, 23 секунди послабо од рекорд што е во негога сопственост. И во женска конкуренција целосна доманиција на кенијките кои ги освоија првите три места.Победи Стела Барсосио со резултат од 2 часа 33 минути 42 секунди, на второ место се пласираше Салина Џебет, додека трета беше ланската победничка Гледис Бивот.Од македонските прествници на главната трка,Александар Кираџиев победникот на домашната серија во маратон беше очекувано најдобар со пласма на 6.место во генералата.Кај дамите најдобра маратонка Весна Кираџиева која заврши на 5.место. На машкиот полумаратон победи Дарио Ивановски со време 1.11.27 кој пред неколку недели го освои и Белградскиот полумаратон Во женска конкуренција на полумаратонот победнички се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кениските маратонци и годинава најдобри на традиционалниот 13-ти Виз Ер Скопски маратон 2017. Низ улиците на Скопје трчаа над 8.500 пријавени учесници, а градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, го означи стартот на трките и им ги додели наградите на најдобрите на маратонот. Прв на целта пристигна Киротич Кируи од Кенија по истрчани 2.14.58 часа, оставајќи ги зад себе сонародниците Едвин Кипруто Кирва и Самуел Кимутаи Киптум. Во женска конкуренција, Стела Барсосио од Кенија помина прва со 2.33.40 часа, втора беше нејзината сонародничка, Салина Јебет, а Гладис Бивот исто така од Кенија беше трета. На најдобрите на маратонот наградите и дипломите им ги доделија градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и Тања Панделеска, претседател на организациониот одбор на Скопски маратон 2017. Во полумаратонот, патеката во должина од 21.097 км, прв ја помина нашиот Дарио Ивановски, кој ја истрча патеката за еден час и 11 минути и 26 секунди, пред своите сонародници Атанас Анчевски и Милош ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 359 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 183 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 228 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 135 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 8.500 учесници на Виз Ер Скопскиот маратон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: