Апликации што им го продолжуваат животот на болните од рак

Пациентите кои симптомите на ракот ги запишуваат во некоја од специјализираните апликации ќе живеат подолго, покажала најновата студија. Ваквите апликации го намалуваат времето потребно да се добие одговор од лекар и нудат стручни совети како болниот да се однесува во одредени ситуации, како и кога е потребно да се вклучи аларм. - Пациентите што примаат хемотерапија често имаат сериозни симптоми, но лекарите и медицинските сестри се свесни за тоа само одредено време – објаснува авторот на студијата д-р Итан Бакс, професор по медицина на Универзитетот на Северна Kаролина. Д-р Брус Џонсон, новоизбраниот претседател на Американското здружение за клиничка онкологија, изјавил дека новата технологија го решава заедничкиот проблем за грижата за пациентите што боледуваат од рак. - Многу пациенти не сакаат да го бараат лекарот во времето помеѓу веќе закажаните прегледи и контроли. Сигурно размислуваат вака: Не се чувствувам добро, но секако ќе одам на лекар за две недели – вели тој. Но токму „обичното“ влошување ...
| | веќе видена | слични

Истражувачи откриле дека уникатни микробиоми кај здравите луѓе предизвикуваат нивното тело да метаболизира одредени лекови на различен начин. Тоа значи дека бактериите кои живеат во нашето тело може да контролираат дали некој лек ќе ни делува или не. Конкретно, истражувачите во најнова студија откриле дека иринотеканот (хемотераписки лек) предизвикува дијареја кај некои пациенти бидејќи нивните тела произведуваат β-глукуронидаси. Телото може да ја модификува хемиската структура на иринотеканот и на сличните лекови кои содржат хемикалија наречена глукуронидат, овозможувајќи му на црниот дроб да ги детоксифицира. Меѓутоа, бактериските ензими во стомакот ги отстрануваат глукуронидатите, правејќи го лекот токсичен. Со студијата, истражувачите откриле дека кога здравите луѓе земале иринотекан, субјектите кои се разболеле со дијареја имале високи нивоа на β-глукуронидаси во нивните микробиоми. Тие исто така имале повисоки нивоа на протеини кои го носат шеќерот во клетките, што значи дека кај нив постои голема ...
| | веќе видена | слични

Во борбата со ракот научниците се обложуваат на црвениот кромид поради уникатниот состав. Научниците посебно се заинтересираа од супстанцијата од класата антоциани, одговорна за карактеристичната боја на овој зеленчук. Разјасни дека таа го забавува ширењето на туморите. Освен тоа црвениот кромид содржи флавоноиден кверцетин кој ја намалува големината на туморите. Генерално антиканцерогениот ефект се постигнува од тоа дека кромидот ги активира биолошките механизми кои го принудуваат клетките на ракот да се самоистребуваат. Се создава крајно непријатна за туморите средина што ги нарушува се врските меѓу канцерогените клетки кои водат до супресијата на болеста. Научниците обработувале клетки на ракот на цревниот такт со кверцетин, кој беше добиен од пет вида кромид. Најефикасен беше токму црвениот кромид, иако секој вид кромид влијае врз ракот.
| | веќе видена | слични

Пушат речиси половина од возрасните, а грдата навика ја усвоjуваат сѐ повеќе луѓе, алармираа лекарите на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Десетина дена подоцна, пак, торакалните хирурзи потсетуваат дека ракот на белите дробови, за чие појавување како прв виновник се сметаат цигарите, е еден од најголемите карцином-убијци, а предоцна се открива. Тие се едногласни, потребна ни е и поголема свест за штетноста од цигарите, но и скрининг-програма за рано откривање на овој рак, за да не ја изгубиме битката со него.Ракот на белите дробови е прва причина за смрт меѓу неоплазмите (ракови), а на второ место кај жените. Европската агенција за статистика - Еуростат објави дека од 4,9 милиони смртни случаи пријавени во ЕУ во 2014 година, една четвртина (1,3 милион) се должи на рак. Од нив 272.000 се предизвикани од рак на белите дробови, рак на душникот и бронхиите. Во Република Македонија годишно се откриваат околу 700-750 пациенти со рак на бели дробови, вели проф. д-р Зоран Спировски, директор на Клиниката за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Спроведените експерименти резултирале со уништување на 93 отсто од клетките на рак на дебелото црево за само два дена.Спроведените експерименти резултирале со уништување на 93 отсто од клетките на рак на дебелото црево за само два дена.Ракот на дебелото црево денес е една од најчестите форми на рак кој се појавува кај мажите и жените. И покрај тоа што многу од болните користат разни природни лекови и препарати кои им помагаат, а многумина тврдат и дека ја спречуваат оваа подмолна болест, медицинските експерти многу често се скептични кон нив и тврдат дека се' уште не се направени доволно истражувања кои би потврдиле дека навистина е така.Но, од друга страна, постојат разни истражувања кои се објавуваат во разни здравствени магазини, а едно од нив е истражувањето на научник од Универзитетот во Аделаида во Австралија.Имено, тие откриле дека лауринската киселина, која инаку сочинува 50 отсто од кокосовото масло, уништува повеќе од 93 отсто од клетките на ракот на дебелото црево кај луѓето после само 48 ...
| | веќе видена | слични

Истражувачите на лондонскиот Институт за истражување и борба против рак тестираше нов лек кој има за цел да навлезе во клетките на ракот на јајници имитирајќи го ефектот на фолна киселина. Резултатите се ветувачки бидејќи намалувањето на туморот бил и до 50 проценти кај тестираните жени. Целото истражување и тестирањето било претставено на годишниот состанок на Американското друштво на онколози во Чикаго. Околу 15 жени биле опфатени со испитувањето, а кај седум од нив туморите значително се намалиле. Кај оние кај кои имало реакција, поради точно погодување на молекулите на ракот, резултатот бил уште подобар. Новиот лек кој е во фаза на тестирање ги погодува само клетките на ракот, а другите ги заобиколува.Поради тоа пациентите не ги искусиле другите нус-ефекти како инфекции, дијареа, оштетување на нервите и губење на косата. „Резултатите се ветувачки. Ретко гледаме вакви јасни докази во рана фаза на развој на лекови,“ изјавила Удај Банерџи која го води проектот.
| | веќе видена | слични

Здравствените придобивки на мајчиното млеко се одамна познати, но сега експертите тестираат дали соединението што е најдено во мајчиното млеко може да помогне во лекувањето на ракот. Случајното откритие на ефектите од соединението на мајчиното млеко, со прекар „Хамлет“ од страна на научниците, може да значи поефикасен и усмерен начин да се убијат канцерогените туморни клетки. Истражувачите од Универзитетот Лунт во Шведска откриле некои позитивни резултати по проучувањето на ефектите што „Хамлет“ ги има на пациентите со рак на мочниот меур. Во раните фази, оние на кои им било инјектирано ова соединение почетокот на судските процеси, оние кои се вбризгува со соединение почнале да исфрлаат мртви клетки на туморот преку урината во следните неколку дена. „Постои нешто волшебно околу способноста на „Хамлет“ да ги таргетира туморните клетки и да ги уништи“, изјавила Др.Катарина Сванборг за Дејли Мејл. Но до ова откритие било дојдено сосема случајно додека тимот истражувал антибиотици. „Беме во потрага по нови ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апликации што им го продолжуваат животот на болните од рак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: