Увезени 10 муфлони од Австрија, змии и рисови од Србија, желки од Бразил

Змии, муфлони, рисови, диви јарци, спортски коњи, но и меркати - видови мунгоси и аквариумски рипки и желки се само дел од животните кои биле увезени во земјава минатата година. За разлика од 2015 увезени се и голем број лебеди, оплодени јајца, гулаби, јунци за оплодување, посебни раси кози и што уште не. Според податоците на Агенцијата за храна, има и увоз на инсекти кои се користат за опрашување, мајмуни и кокошки. Минатата година увезени се и свињи за колење што е новитет. Досега се увезуваше свинско месо, или евентуално свињи за оплодување кои требаше да ги сменат карактеристиките на одредена раса. Германија, Данска, Австрија, но и Унгарија се само дел од земјите од каде што сме увезле егзотични животни. На листата се и Сингапур и Бразил, а од соседите најголем увоз на живи животни има од Србија. Увоз со авион Во Агенцијата велат дека увозот на живи животни во Република Македонија се остварува преку патниот сообраќај, како и преку воздушен пат, што директно зависи од видот на животните како и нивната ...
| | веќе видена | слични

Колку пати сте слушнале за овие 4 правила кои би требало да ги почитувате ако сакате да сте здрави? 1. Не јадете црвено месо, тоа е канцерогено 2. Јадете само сирова храна 3. Користете Б17 против ракот 4. Вакцините се опасни Професор др.Зоран Вујчиќ редовен професор на Хемискиот факултет во Белград има свој блог кој го отворил со цел да се разбијат митовите за лековитите препарати, „епохалните“ откритија, сите дилеми во врска со правилната исхрана, „чудотворните“ лекови, здравите и штетните навики. Таму тој се фаќа во костец со сите оние неаргументирани и неточни информации кои со години наназад се појавуваат во медиумите и на социјалните мрежи. Идејата да пишува на оваа тема ја добил од интеракцијата со неговите студенти кои, како што вели тој, му доаѓале со заблуда дека на пример, жолтиот шеќер е поздрав од белиот, дека млекото со варење може да се претвори во сулфурна киселина, дека петролејот може да излекува рак. Сепак, главна причина бил коњскиот шампон, кој почнал да се продава како чудесен шампон од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Светските пазари на прехранбени производи се прилично избалансирани, кои истовремено од една страна се поддржани од големите резерви на пченица и пченка и обновување на производството на маслодајни растенија Сепак, поради повисоките трошоци и поголемиот обем на увоз вкупната парична вредност на увозот ќе се зголеми оваа година, соопшти денеска за огранизацијата за храна и земјоделство при ОН (ФАО). Вкупната вредност на увозот на храна во светот оваа година ќе надмине 1,3 трилиони долари, што е за 10,6 отсто повеќе во однос на лани, се вели во новиот извештај на ФАО за прогнозите на глобалниот пазар на храна, кој се објавува два пати годишно.
| | веќе видена | слични

 Модерниот и брз начин на живот, динамичното секојдневие, стресот и недостигот на време станаа најчестите оправдувања и виновници број 1 за нашата физичка и здравствена состојба. Постојано сме во потрага по совршениот баланс за здрав начин на живот, но одново и одново не успеваме да ја пронајдеме вистинската формула. И си велиме, од следниот понеделник! Со денешниот интензитет и начин на живот, кога одвај успеваме да си најдеме време сами да си приготвиме храна, ја одбираме за нас поедноставната опција – брзата храна, која секогаш нè асоцира на добар и вкусен оброк. Но како да забораваме дека брзата храна не ги содржи потребните витамини и избалансирани состојки неопходни за нормално функционирање на нашиот организам. Таа не само што е штетна за нашето и за здравјето на нашите деца, туку последните истражувања велат дека на децата кои почесто јадат брза храна им се развива помал коефициент на интелигенција бидејќи таа директно влијае и на развојот на мозокот. Кога станува збор за децата, кај нив е од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

И оваа сезона туристите кои патуваат во Грција на одмор се во дилема што е дозволено да внесат од храна и пијалак преку граница. Според официјалните прописи во Грција не е дозволен внес на месо, млеко и млечни производи од земјите кои не се членки на Европската унија, а дозволено е внес до два килограми млеко во прав за бебиња или храна за бебиња, храна за посебни потреби, како и до два килограми храна за миленичиња. Кога станува збор за овошје и зеленчук, може да се внесат до пет килограми. Што се однесува до внесот на алкохол, лицата постари од 17 години во личниот багаж можат да внесат по еден литар алкохол од 22 отсто и помалку од тоа, четири литри вино и 12 литри пиво. Оние кои патуваат во Грција по копнен пат можат да понесат 40 цигари, додека за патниците во воздушниот и поморскиот сообраќај дозволено е пет пати повеќе. Кога станува збор за пари, неопходна е пријава доколу со себе се носи готовина во износ од десет илјади евра или повеќе од тоа. Што се однесува до меѓународната возачка дозвола, ...
| | веќе видена | слични

И оваа сезона српските и македонски туристи кои патуваат во Грција на летување се во дилема што смеат да пренесат од намирници и пијалоци преку граници. Според официјални прописи, во Грција не е дозволен внес на месо, млеко и млечни производи од земјите кои не се членки на ЕУ, а е дозволено со себе да понесете до два килограми млеко во прав за бебе или храна за бебе, храна за посебни потреби, како и до два килограми храна за миленици. Кога се работи за овошје и зеленчук, може да се внесат во количина до пет килограми. Што се однесува до внесот на алкохол, лица постари од 17 години во личен багаж може да понесат по литар алкохолен пијалок со алкохолен процент од 22 отсто или помалку од тоа, четири литри вино и 12 литри пиво. Што се однесува до меѓународната возачка дозвола, прописите велат дека таа веќе не е неопходна (како ни во Македонија) но без неа во Грција би можеле да имате одредени проблеми со наплата на штета доколку учествувате во сообраќајна незгода. Се работи за тоа поедини осигурителни куќи во ...
| | веќе видена | слични

Во очи на секоја летна сезона, нашите туристи кои патуваат во Грција на летување имаат дилема какви прехрамбени продукти и пијалaци смеат да пренесат преку граница. Според официјалните прописи, во Грција не е дозволено внесување на месо, млеко и млечни производи од земји кои не се членки на Европската унија, а дозволено е да се носат до два килограми млеко во прав за бебиња или храна за бебиња, храна за посебни потреби како и најмногу до два килограми храна за миленичиња. Кога се работи за овошје и зеленчук, можат да се носат во количина до пет килограми. Што се однесува до внесување на алкохол, лицата постари од 17 години во личниот багаж можат да пренесат по еден литар алкохолен пијалок од максимум 22%, четири литри вино и 12 литри пиво. Туристите кои во Грција патуваат со автомобили, преку патен сообраќај, можат да внесат со себе максимум 40 цигари, за разлика од патниците кои патуваат со авиони или бродови, кои имаат дозвола да носат со себе пет пати поголема количина. Што се однесува пак до ...
| | веќе видена | слични

Македонците пијат многу антибиотици и често тоа го прават на своја рака. Иако опасната навика да се бориме со болести кои не се лекуваат со овие лекови се менува со текот на годините, а свеста за опасноста кај граѓаните расте, лекарите велат дека имаме уште многу работа. Но, дали незнаејќи, со храна од животинско потекло внесуваме и антибиотици, како и лекови кои се употребуваат во ветеринарната медицина, пред се хормони? Што јадеме со месо и производи од месо, млеко и производи од млеко, како и со јајца и производи од нив? Дали антибиотиците и хормоните се даваат на добитокот за негово лекување како што е правилно и дозволено или пак се користат за зголемување на отпорноста на животните на разни болести предизвикани од бактерии и за зголемен прираст? Српски поранешен ветеринарен инспектор, неодамна, повторно го отвори прашањето за тоа како се одгледуваат животните. Смртоносни супербактерии Поранешниот начелник на српската ветеринарна инспекција, Мирослав Стојшиќ, како што објави „Танјуг“, а пренесоа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 255 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 68 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Увезени 10 муфлони од Австрија, змии и рисови од Србија, желки од Бразил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: