Мицкоски на средба со Метхју Палмер, кој дојде на местото на Хојт Ји

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Вашингтон оствари работна средба со Метхју Палмер, Заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија, кој е дојден на местото на Хојт Ји во Стејт Департментот. На средбата Мицкоски нагласил дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија насочена кон интеграција во ЕУ и НАТО и реформите како клучни процеси кои треба да ја подобрат севкупната економска, политичка и социјална состојба во нашата земја како и во нашиот регион. На средбата се разговарало за актуeлната политичка состојба во Република Македонија, пришто Мицкоски нагласил дека во овој момент граѓаните на Република Македонија се соочуваат со правна несигурност и злоупотреба на правосудниот и административниот систем со цел остварување на тесни интереси на актеулната владејачка коалиција. Мицкоски на средбата нагласи дека е потребна одговорност за таквото однесување, на сите поединци кои постапуваат спротивно на законите и ги злоупотребуваат институциите.
| | веќе видена | слични

Интензивирање на соработката меѓу двете земји, добрососедските односи, како и размената на искуствата во евроинтегративните процеси, ова беа главните теми за кои во Белград разговараа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и српскиот престедател Александар Вучик. Двајцата соговорници се согласиле дека Македоинија и Србија споделуваат заеднички вредности и дека иднината на регионот треба да биде во рацете на прогресивни политичари кои умеат да ги заштитат државните интереси и да придонесат за градење интегрирани општества. Мицкоски посочил дека демократијата во Македонија е во застој и дека врз опозицијата се спроведува политички терор. Тој го информирал српскиот престедател дека со наметнување на темите како што е законот за јазици и немањето на економски концепт, земјата се одалечува од своите стратешки интереси , членството во Еу и во НАТО. Ова е трета средба од балканската турнеа на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Претходно тој се сретна со хрватскиот премиер Пленковиќ , какои поранешниот словенечки ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На состанокот со претседателот на Република Србија, г-динот Вучиќ се соглсивме дека иднината на Балканот е во прогресивните политичари кои умеаат да ги запазат државните интереси и да придонесат за градење на интегрирани општества, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Инаку, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, денес во Белград заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ.
| | веќе видена | слични

Република Македонија и Република Србија споделуваат повеќе заеднички вредности, но и предизвици поврзани со членството во НАТО и Европската Унија, беше кажано на средбата помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Белград со српскиот претседател, Александар Вучиќ. Тие заклучија дека тука е потребна соработка и размена на искуствата како и еден отворен и транспарентен пристап од двете страни. Соговорниците разменија мислења и ставови за повеќе актуелни теми врзани со регионалните предизвици, начините за интензивирање на соработката и стратешките интереси на двете држави. Мицкоски посочи дека водењето на добрососедска политика, меѓусебното разбирање и почитување базирано на принципи и вредности преставува трајна добивка за регионот, а за тоа клучни се интензивните контакти и широко подадената рака за пријателство. Тој нагласи дека е за градење на мостови на соработка, и дека иднината на Балканот е во прогресивните политичари кои умеат да ги заштитат државните интереси и да придонесат за ...
| | веќе видена | слични

Мицкоски посочил дека водењето на добрососедска политика, меѓусебното разбирање и почитување базирано на принципи и вредности преставува трајна добивка за регионот. Тој го информирал својот соговорник и за состојбата во Република Македонија при што изразил загриженост за недостатокот на демократски капацитет на владата за издржан дијалог, опасноста од политичкиот терор кој се спроведува врз политичките неистомисленици, како и немањето на сериозен концепт за важните прашања од сферата на надворешната политика каде клучно е заштитата на државните и национални интереси. Мицкоски додал дека наметнувањето на теми како законот за јазици, немањето на концепт за економски развој, немањето на реформски правец и поразителните економски резултати придонесуваат за слабеење на стандардот на граѓаните, нешто што ја влече државата наназад, и ја оддалечува од стратешките интереси за членство во НАТО и ЕУ..
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја продолжи регионалната турнеја со средба со Александар Вучиќ, претседател на Србија и прв човек на Српската напредна партија. Мицкоски посочил дека двете земји споделуваат повеќе заеднички вредности, но и предизвици поврзани со членството во НАТО и во Европската унија. Констатирано е дека се потребни соработка и размена на искуствата, бидејќи водењето добрососедска политика, меѓусебното разбирање и почитување преставуваат трајна добивка за регионот. Мицкоски го информирал Вучиќ и за состојбите во земјава, при што изразил загриженост за, како што навел, недостатокот на демократски капацитет на Владата.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово во Белград оствари средба со српскиот претседател, Александар Вучиќ. Разменети биле мислења и ставови за повеќе актуелни теми врзани со регионалните предизвици, начините за интензивирање на соработката и стратешките интереси на двете држави, соопштија од најголемата опозициска партија во земјава. „Водењето на добрососедска политика, меѓусебното разбирање и почитување базирано на принципи и вредности преставува трајна добивка за регионот, а за тоа клучни се интензивните контакти и широко подадената рака за пријателство. Република Македонија и Република Србија споделуваат повеќе заеднички вредности, но и предизвици поврзани со членството во НАТО и Европската Унија и дека тука е потребна соработка и размена на искуствата како и еден отворен и транспарентен пристап од двете страни. Ние сме за градење на мостови на соработка, иднината на Балканот е во прогресивните политичари кои умеат да ги заштитат државните интереси и да придонесат за градење на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Регионалните предизвици, начините за интензивирање на соработката и стратешките интереси на Македонија и Србија биле во фокусот на разговорите што денеска ги оствариле претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. Од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ информираат дека Мицкоски ги посочил водењето на добрососедска политика и меѓусебното разбирање и почитување како трајна добивка за регионот. Мицкоски истакнал и дека Македонија и Србија споделуваат повеќе заеднички вредности, но и предизвици поврзани со членството во НАТО и Европската Унија, па, според него, потребни се соработка и размена на искуствата, како и отворен и транспарентен пристап од двете страни. „Мицкоски го информира својот соговорник и за состојбата во Република Македонија, при што изрази загриженост за недостигот на демократски капацитет на Владата за издржан дијалог, опасноста од политичкиот терор што се спроведува врз политичките неистомисленици, како и немањето сериозен концепт за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Белград заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. Од партијата информираат дека соговорниците размениле мислења и ставови за повеќе актуелни теми врзани со регионалните предизвици, начините за интензивирање на соработката и стратешките интереси на двете држави. -Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски посочи дека водењето на добрососедска политика, меѓусебното разбирање и почитување базирано на принципи и вредности преставува трајна добивка за регионот, а за тоа клучни се интензивните контакти и широко подадената рака за пријателство. Мицкоски посочи дека Република Македонија и Република Србија споделуваат повеќе заеднички вредности, но и предизвици поврзани со членството во НАТО и Европската Унија и дека тука е потребна соработка и размена на искуствата како и еден отворен и транспарентен пристап од двете страни. Мицкоски посочи дека е за градење на мостови на соработка, и дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски посочи дека водењето на добрососедска политика, меѓусебното разбирање и почитување базирано на принципи и вредности преставува трајна добивка за регионот Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Белград заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. Од партијата информираат дека соговорниците размениле мислења и ставови за повеќе актуелни теми врзани со регионалните предизвици, начините за интензивирање на соработката и стратешките интереси на двете држави. -Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски посочи дека водењето на добрососедска политика, меѓусебното разбирање и почитување базирано на принципи и вредности преставува трајна добивка за регионот, а за тоа клучни се интензивните контакти и широко подадената рака за пријателство. Мицкоски посочи дека Република Македонија и Република Србија споделуваат повеќе заеднички вредности, но и предизвици поврзани со членството во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 195 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 133 | | | веќе видена

Австриската полиција изврши претрес во стан на десничарското движење „Идентитарист“ Мартин Селнер поради можна врска со Брентон Тарант, кој во напад на две ...
сите 155 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски на средба со Метхју Палмер, кој дојде на местото на Хојт Ји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: