Понеделник, 1 Мај, неработен ден за сите граѓани

7 копии

Следниот неработен ден е 24 мај, кога го празнуваме денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј, а се паѓа во среда. Согласно Законот за празници на Република Македонија ова се неработните денови во следната 2017 година: За сите граѓани на РМ 24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам 2 Август (среда), Ден на Републиката 8 Септември (петок), Ден на независноста 11 Октомври (среда), Ден на народното востание 23 Октомври (понеделник), Ден на Македонската револуционерна борба 8 Декември (петок), „Св. Климент Охридски” За граѓаните од православна вероисповед 14 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден 1 јуни (четврток), Духовден, петок пред Духовден 28 август (понеделник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка вероисповед 1 Ноември (среда), Празникот на сите светци 25 Декември (понеделник), првиот ден на Божик За граѓаните од муслиманска вероисповед 2 септември (сабота), Курбан ...
| | веќе видена | слични

Два неработни дена овој мај! Неработни дена за сите граѓани се 1 мај (понеделник) – Денот на трудот и 24 мај (среда) – Ден на сесловенските просветители, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Покрај овие два неработни дена за сите граѓани, неработен само за граѓаните припадници на влашката заедница е 23 мај (вторник) – Национален ден на Власите. Од Министерството потенцираат дека согласно Законот за празниците на Република Македонија и Програмата на неработни денови за 2017 година, 25 јуни (недела) Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни (понеделник) е неработен ден. До крајот на годината остануваат овие неработни дена: За сите граѓани на РМ • 01 мај (понеделник), Ден на трудот, • 24 мај (среда) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители • 25 јуни (недела), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни (понеделник) е неработен ден • 02 август (среда), Ден на Републиката • 8 септември (петок), Ден на независноста • 11 октомври (среда), ...
| | веќе видена | слични
12 копии

ПРОГЛАС! Се повикуваат сите граѓани од сите градови да дојдат пред Собранието на Република Македонија. НАРОДОТ Е ГАЗДА ВО ОВАА ДРЖАВА!
| | веќе видена | слични

Во текот на наредниот месец, мај,следуваат три државни празници, кои согласно Законот за празници се неработни денови. 1 Мај (понеделник), Ден на Трудот 24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам
| | веќе видена | слични

Останато

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон драстично падна овој месец, покажаа резултатите на најновата анкета. Како што наведува Ројтерс ова ...
сите 46 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 55 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

СДСМ е во паника. Гледаат дека народот не ја поддржува нивната антидржавна политика и тргувањето со националните интереси па ангажираат се што им стои на ...
сите 77 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Понеделник, 1 Мај, неработен ден за сите граѓани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: