Понеделник, 1 Мај, неработен ден за сите граѓани

7 копии

Следниот неработен ден е 24 мај, кога го празнуваме денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј, а се паѓа во среда. Согласно Законот за празници на Република Македонија ова се неработните денови во следната 2017 година: За сите граѓани на РМ 24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам 2 Август (среда), Ден на Републиката 8 Септември (петок), Ден на независноста 11 Октомври (среда), Ден на народното востание 23 Октомври (понеделник), Ден на Македонската револуционерна борба 8 Декември (петок), „Св. Климент Охридски” За граѓаните од православна вероисповед 14 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден 1 јуни (четврток), Духовден, петок пред Духовден 28 август (понеделник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка вероисповед 1 Ноември (среда), Празникот на сите светци 25 Декември (понеделник), првиот ден на Божик За граѓаните од муслиманска вероисповед 2 септември (сабота), Курбан ...
| | веќе видена | слични

Два неработни дена овој мај! Неработни дена за сите граѓани се 1 мај (понеделник) – Денот на трудот и 24 мај (среда) – Ден на сесловенските просветители, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Покрај овие два неработни дена за сите граѓани, неработен само за граѓаните припадници на влашката заедница е 23 мај (вторник) – Национален ден на Власите. Од Министерството потенцираат дека согласно Законот за празниците на Република Македонија и Програмата на неработни денови за 2017 година, 25 јуни (недела) Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни (понеделник) е неработен ден. До крајот на годината остануваат овие неработни дена: За сите граѓани на РМ • 01 мај (понеделник), Ден на трудот, • 24 мај (среда) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители • 25 јуни (недела), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни (понеделник) е неработен ден • 02 август (среда), Ден на Републиката • 8 септември (петок), Ден на независноста • 11 октомври (среда), ...
| | веќе видена | слични
12 копии

ПРОГЛАС! Се повикуваат сите граѓани од сите градови да дојдат пред Собранието на Република Македонија. НАРОДОТ Е ГАЗДА ВО ОВАА ДРЖАВА!
| | веќе видена | слични

Во текот на наредниот месец, мај,следуваат три државни празници, кои согласно Законот за празници се неработни денови. 1 Мај (понеделник), Ден на Трудот 24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 209 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 255 | | | веќе видена

ЕУ ќе треба да даде одговори на некои прашања, да почне отворен дијалог и да каже, дали има привилегирани граѓани или темелот на правото и неговиот основниот ...
сите 543 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 50 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Понеделник, 1 Мај, неработен ден за сите граѓани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: