Вулин: Вучиќ ќе успее да се избори за Косово

6 копии

Србија е во тешка позиција, соочена со силата на големите кои од Србија бараат таа да го оправда нивното кршење на меѓународното право и насилство кое го спроведуваа, изјави српскиот министер за одбрана Александар Вулин во интерју за српскиот весник „Курир“. Тој истакна дека „на чело на Србија, после долго време, се наоѓа претседател кој има храброст да се носи со посилни од себе и кој издржува притисоци“. – Вучиќ ќе се избори, рече Вулин одговарајќи на прашањето во колку тешка ситуација е Србија моментално кога станува збор за Косово и дали ќе може да извлече максимум. Српскиот министар исто така рече дека е многу тешко да се зборува за нормализација на односите со Приштина, односно со оние кои користат насилство и не го одржуваат зборот. – Отворено ве лажат, се закануваат и подметниваат, но тоа не е работа на избор, туку на она што мора да се направи за својот народ и земја, изјави Вулин говорејќи за нормализација на односите со Приштина.
| | веќе видена | слични

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин откри дека започнал преговори со рускиот колега Сергеј Шојгу за нови испораки на оружје од Москва за Белград, пренесува новинската агенција „Танјуг“. Според зборовите на Вулин, станува збор за набавка на четири транспортни хеликоптери “Ми-17” и четири борбени хеликоптери “Ми-35”. Вулин пристигна во вторникот во официјална дводневна посета на Руската Федерација, каде ќе учествува на седмото издание на Московската конференција за меѓународна безбедност.
| | веќе видена | слични
8 копии

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека Србија е воено неутрална држава, која сама носи одлуки и не треба да се потчинува на ничија политика. Тој додаде дека е неопходно зајакнување на армијата, со цел земјата да остане независна, истакнувајќи дека авионите-ловци МИГ, чија модернизација е во тек, ќе бидат најсовремените во регионот. – Согласно договорот меѓу српскиот и рускиот претседател, Александар Вучиќ и Владимир Путин, ние ќе продолжиме да ја модернизираме армијата, ќе имаме оклопни возила, тенкови. Русија е наш важен партнер. Сега ни е неопходен хеликоптер МИ-17, нагласи српскиот министер. Според Вулин, зајакнувањето на војската значи стабилен Балкан и мир. Тој потврди дека српската армија моментно учествува во десет мировни мисии во светот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Косовскиот шеф на дипломатијата, Беџет Пацоли изјави дека Приштина никогаш нема да разговара со Белград за можноста за размена на територии. Тој на Твитер напиша дека двете страни „мора да разговараат за нормализација на односите и меѓусебно признавање“, јави Танјуг повикувајќи се на РТК на српски јазик. „Косово не (разговарало), ниту некогаш ќе разговара со Србија за размена на територии или за идеи за поделба кои остануваат во мислите на политичарите во Белград од 90-тите години“- напиша Пацоли. Пацоли упати порака до политичарите, „на маса да се разговара за правни обврзувачки договори за нормализација на соработката и меѓусебно признавање“, наведува РТК2. Србија е во тешка позиција, соочена со силата на големите кои од Србија бараат таа да го оправда нивното кршење на меѓународното право и насилство кое го спроведуваа, изјави српскиот министер за одбрана Александар Вулин во интерју за српскиот весник „Курир“. Тој истакна дека „на чело на Србија, после долго време, се наоѓа претседател кој има храброст ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вулин: Вучиќ ќе успее да се избори за Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: