КУД „Панче Пешев“ и гајдаџијата Санде Николов – најдобри на 45. фестивал „Пеце Атанасовски“

5 копии

Културно-уметничкото друштво „Панче Пешев“ од Куманово освои Гран-при за најдобри изведувачи на 45. Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ ...
| | веќе видена | слични

Во организација на Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”, од 5 -ти до 8 -ми јули, се одржа Балканскиот фестивал на народни песни и игри, ...
| | веќе видена | слични

45. Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски" синоќа на Рудина кај Долнени заврши со доделување на наградите. „Гајдата на Пеце", пак, што ја ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот изворен фолклор има посебни каратерстики во изворното музицирање и пеење, со примеси на ориенталниот и домашниот исконски изворен мелос и се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Развојот на една нација се мери преку културните настани и токму овој фестивал, кој со години ги пренесува албанските традиционални и културни вредности, е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во богата фестивалска атмосфера, со одекот на гајдите, кавалитер, тапаните и изворната песна, иако без дефиле поради дождливото време, синоќа во прилепскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 163 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 262 | | | веќе видена

Иранските власти денескa соопштија дека сите 23 членови на екипажот на запленетиот британски танкер „Стена Имперо“ се на безбедно и во добро здравје.Тоа за ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КУД „Панче Пешев“ и гајдаџијата Санде Николов – најдобри на 45. фестивал „Пеце Атанасовски“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: