Повеќе од 450 индиски работници умреле на градилиштата во Катар за СП 2022

Повеќе од 450 индиски работници умреле на градилиштата во Катар за СП 2022 Повеќе од 450 индиски работници кои работеле во Катар на градилиштата за Светското фудбалско првенство во 2022 година, умреле во последните две години. Овие официјални податоци ги објави амбасадата на Индија во Катар. Катар, земјата која ќе биде домаќин на фудбалското првенство во 2022 година е под жестоки кририки поради начинот на кој ги вработува мигрантите за изграба на инфраструктура. Бојрките на починати се однесуваат на 2012 и речици цела 2013 година. Во просек, 20 мигранти умирале секој месец, а максималниот број починати е регистриран во август минатата година – 27. Во 2012 година починале вкупно 237 индиски мигранти, а до 5.декември 2013- 218. Во извештајот на амбасадата на Индија не се наведуваат причините за смртта на индиските мигранти. Членот на извршниот одбор на ФИФА Тео Звазигер призна дека состојбата со мигранитите кои работат на градилиштата поврзани за светското фудбалско првенство е „неприфатлива“ и ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот фотограф и архитект Pygmalion Karatzas документирал една фоторепортажа од современите објекти во Доха. Фотографиите го покажуваат главниот град на Катар Доха, кој е дом на 90% од населението во земјата кое изнесува 1.7 милиони жители. Во последните години Катар стана една од најбрзо растечките економии. Погледнета ја оваа убава фотогалерија на современи објекти.
| | веќе видена | слични

Минијатурната земја од Блискиот Исток е многу напредната откако прогласи независност од Велика Британија во 1971 година. Во оваа интересна фоторепортажа на Бизнис Инсајдер, лесно може да воочите колкава е разликата од тогаш и сега. Главниот град на Катар, Доха, бил составен од заедница која егзистирала од ловење на бисерни школки во 90-тите, кога започнале да допираат до резервите на природен гас и да го извезуваат преку брегот. После големите инвестиции во технологија за екстрахирање на гас од ликвидни материи, Катар е сега еден од најголемите извозници на природен гас во целиот свет, со суверен фонд на богатство до 85 милијарди долари, според CNN Money. Денес е дом на генералштабовите на најголемите компании за нафта и гас, и има популација од речиси 600.000 жители. А градот се’ уште расте. Како резултат на растечкото корпоративно и комерцијално активирање, 47 нови облакодери моментално се градат во Доха. Новите хотели исто така ќе се придружат на неверојатната глетка на Катар за да привлечат повеќе ...
| | веќе видена | слични

Катар е мала држава која својата независност ја доби дури во 1971 година, но во изминативе 40 години очигледно е дека претрпе значителни промени. Нејзиниот главен град Доха, на почетокот на ‘90те години бил рибарско гратче со едноставен поглед и градби, но до ден денес многу работи се промениле. Ако од иста перспектива ја погледнете оваа држава 40 години по нејзиното осамостојување ќе забележите разлики какви не ни замислувавте дека се возможни.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од 450 индиски работници умреле на градилиштата во Катар за СП 2022

Од:
До кого (е-маил):
Порака: