Загинале во судар со слон

Загинале во судар со слон Шестмина луѓе загинале во провинцијата Рајонг на Тајланд кога нивниот џип Мицубиши „Pajero“ со полна брзина налетал на слон кој го минувал патот. Несреќата се случиуча кога џипот, во кој биле четири патници, налетал на еден од трите слонови кои во тој момент го минувале патот, по што излетал од коловозот. Возачот на камион со приколка, кој бил зад џипот, нагло закочил, а друго пик-ап возило што одело зад него не успеало да закочи и со сета силина се судрило со камионот. Во пик-апот настрадале две лица. Слонот на кој налетал џипот преживеал. Слон и две слоници неколку денови претходно избегале од блискиот резерват, така што чуварите кои ги барале, брзо стигнале на местото на несреќата и ги згрижиле животните.
| | веќе видена | слични
2 копии

Слоновите имаат развиен слух и можат да препознаваат дали луѓето претставуваат за нив опасност слушајќи го нивниот глас и извлекувајќи ги суптилните знаци за нивната возраст, пол и етничката припадност, па така го препознаваат народот Масаи кои со векови ги ловел, покажаа новата студија на универзитетот Сасекс, пренесува Макфакс. Научниците и Универзитетот Сасекс и волонтери од фондацијата за заштита на слонови Амбосели, им емитувале на дивите слонови во Кенија снимки од човечки гласови и ги проучувале нивните реакции. „Нашите резултати покажуваат дека слоновите јасно може да разликуваат две етнички групи коишто се разликуваат според заканата што ја претставуваат за нив", се вели во студијата објавена во магазинот Proceedings of the National Academy of Sciences. Студијата покажува дека стадото слонови зазема одбранбена позиција многу почесто кога ќе ги слушне гласовите на припадниците на племето Масаи кои со векови ги ловело, отколку на други групи. „Освен тоа, слоновите реагираа и на полот и на возраста, а ...
| | веќе видена | слични

На лице место загинале возачот и совозачот од првиот автомобил кој удрил во еден од слоновите. Еден патник од тоа возило кој бил повреден, починал во болница. Потоа, во обид да ги избегнат слоновите,  дошло до судар на џип и пик -ап. Возачот на пик - апот загинал, а тројца биле повредени од кои еден подоцна починал - јави Bangkok Post. Слонот во кој удрил првиот автомобил не ги преживеал повредите. Се претпоставува дека слоновите одлутале до автопатот во потрага по храна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку може да им се верува на резултатите од новата студија, изгледа дека дивите слонови ги разликуваат човековите јазици и можат да одредат дали станува збор за машки, женски или детски глас. Имено, експертите им пуштаа снимки од луѓе на слоновите во Кенија и тие сега тврдат дека оваа напредна способност за мислење е нешто што не е забележано кај другите животни, а благодарение на тоа, слоновите можат да проценат што претставува закана, а што не. Резултатите покажаа дека, додека луѓето ги проучуваат слоновите, овие паметни животни исто така ги проучуваат луѓето и тоа го складираат во својата меморија, а ова го потврди и авторката на студијата, Карен Мекомб. -Всушност, тие имаат големо знаење за луѓето со кои што ја делат својата околина, објаснува Мекомб, професорка за животинско однесување на Универзитетот Сасекс. -Памтењето е клучот. Некако тие морале да го создадат ваквото знаење, додава Мекомб. Мекомб и нејзините колеги работеа во националниот парк Амбосели во Кенија, каде што повеќе стотици диви ...
| | веќе видена | слични

Научниците и Универзитетот Сасекс и волонтери од фондацијата за заштита на слонови Амбосели, им емитувале на дивите слонови во Кенија снимки од човечки гласови и ги проучувале нивните реакции. „Нашите резултати покажуваат дека слоновите јасно може да разликуваат две етнички групи коишто се разликуваат според заканата што ја претставуваат за нив", се вели во студијата објавена во магазинот Proceedings of the National Academy of Sciences. Студијата покажува дека стадото слонови зазема одбранбена позиција многу почесто кога ќе ги слушне гласовите на припадниците на племето Масаи кои со векови ги ловело, отколку на други групи. „Освен тоа, слоновите реагираа и на полот и на возраста, а според нивните реакции видливо е дека гласовите на жените и децата од народот Масаи ги сметаат за помала закана", се додава во студијата. Авторите на истражувањето велат и дека овие резултати претставуваат прв доказ дека слоновите можат да ги разликуваат човечките гласови, и сугерираат дека и другите животни коишто се трудат ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загинале во судар со слон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: