Уапсени крадци на автомобили во Скопје

СВР Скопје по добиен оперативен податок откри пет сторители кои се товарат дека на подрачјето на градот, во претходниот период, во континуитет, извршиле 30-тина кривични дела „одземање на ПМВ“, „тешки кражби од ПМВ“, тешки кражби од куќи, продавници и др. По добиениот оперативен податок беше распишана потрага по лицата: А.А.(1991), Ќ.Е.(1991), Е.А.(1990) и Ј.Ф.(1991), сите од Скопје. Веднаш по пронаоѓање на истите од страна на ПС од НККР „Бит Пазар„ со нив се извршени разговори, превземени соодветни оперативно-тактички мерки за документирање на направените кривични дела, по што ќе следи соодветен поднесок односно кривична пријава против осомничените за извршените кривични дела откако во целост сите ќе бидат документирани. На 14.06.2011 осомничените одзеле ПМВ „Застава 101“ од ул.„Маркс и Енгелс„ поточно пред паркингот на Македонска Пошта, сопственост на Љ.К. од Скопје, за што оштетениот поднел записник во ПС ОН „Центар“. А.А. со подесен клуч или калауз го отворил возилото, а потоа со кинење на жиците и ...
| | веќе видена | слични

Скопската полиција открила четиричлена банда арамии, кои за два месеци успеале да извршат триесетина кражби на возила, тешки кражби во куќи и во продавници Веднаш по откривањето на осомничените сторители, А.А. (20), Ќ.Е. (20), Е.А. (21) и Ј.Ф. (20), сите од Скопје, полицијата распишала потерници, а деновиве нивните екипи успеале да ги лоцираат и да ги приведат и против нив ќе бидат поднесени кривични пријави. Според полициските информации, четиричлената група, претежно крадела, стари автомобили, кои откако ќе ги повозеле низ скопските улици, дел ги продале за смешни суми пари на лица што потоа ги расклопувале, а деловите ги продавале како старо железо. Деталните информации на МВР велат дека една од кражбите осомничените ја извршиле кон средината на минатиот месец, кога од пред паркингот пред „Македонски пошти“ однеле „застава 101“, кое го продале за 5.000 денари.
| | веќе видена | слични

Петмина скопјани се осомничени од полиција дека за многу краток период извршиле 30-ина кривични дела. Кривичната пријава е за одземање патнички возила и кражби во автомобили, провални кражби во куќи и продавници, а се однесува на А.А.(20), Ќ.Е.(20), Е.А.(21) и Ј.Ф.(20) за кои била распишана потрага. По пронаоѓањето, осомничените биле спроведени во полициската станица „Бит-пазар“ каде што со нив биле извршени разговори, а по преземени оперативно-тактички мерки за документирање на направените кривични дела ќе следува и соодветен поднесок, односно кривичната пријава. Според досега обезбедените сознанија на скопската полиција осомничените на 14 јуни одзеле возило „застава 101“. Возилото што било паркирано пред паркингот на „Македонска пошта“ на улицата „Маркс и Енгелс“ било украдено така што А.А. со подесен клуч или калауз го отворил возилото, а потоа со кинење на жиците и нивно поврзување го ставил во движење. Сите петмина го возеле возилото се' додека во него имало бензин, а потоа за сума од 5.000 денари му ...
| | веќе видена | слични

Скопската полиција деновиве привела четири момчиња од градот кои се осомничени дека со серија кражби украле неколку автомобили, делови и техничка стока, информираше МВР. Станува збор за А.А. (21), Ќ.Е. (21), Е.А. (21) и Ј.Ф. (20), со кои се уште се работи на расветлување на слични дела и по целосното документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени кривични пријави. Според полициските информации за само дваесетина дена украле пет автомобили кои ги возеле додека имало гориво во нив и потоа ги оставале на различни места во градот. Во еден случај укаредниот автомобил застава 101" го однеле кај пријател и му го продале за 5.000 денари, а тој пак го растурил во делови кои ги продал на повеќе отпади во Скопје. Покрај за кражба на возилата тие се сомничат и за дваесетина кражби во паркирани возила од кои краделе делови и музички системи. Украдената стока ја препродавале за многу пониска цена, а парите ги трошеле за лични потреби. Од скопската полиција информираат дека биле извршени претреси во домовите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Група од четворица 20 – годишни скопјани во текот на месец мај и јуни годинава извршиле 30 – тина тешки кражби низ Скопје. Групата скопјани една од кражбите извршиле на 14 јуни кога украле автомобил “Застава 101“ од пред паркингот на Македонска пошта, сопственост на Љ.К. од Скопје, за што тој поднел записник во полициската станица Центар. Еден од крадците со подесен клуч или калауз, го отворил возилото, а потоа со кинење на жиците и поврзување на истите го стартувал и заедно со останатите сторители додека имало бензин го возеле низ Центар. Возилото за 5.000 денари му го продале на А.Р. од Скопје, кој потоа го растурил во делови и како старо железо дел продал во повеќе отпади во Скопје. Кај него бил пронајден моторот од возилото и менувач, боца за плин од 50 литри, шофершајбна и други делови од „Застава 101“, сообраќајна дозвола од возилото, возачка дозвола на име на сопственикот, негова лична карта и несесер со повеќе негови картички од банки. Наведените предмети со потврда се одземени се одземени од ...
| | веќе видена | слични

Петмина скопјани, не постари од 21 година, кои се осомничени дека во последниот период заеднички извршиле триесетина кражби на автомобили, но и кражби во куќи и продавници, се фатени денеска од полицијата. МВР работи на документирање на кривичните дела, по што ќе следуваат пријави за крадците. На 14 јуни осомничените украле автомобил марка „Застава 101“ од кај паркингот на Македонска Пошта. Еден од пријавените, со подесен клуч или калауз го отворил возилото, а потоа со спој на жичките го стартувал „стоеденот“, па со четворицата другари го возеле низ Скопје додека не се потрошило горивото. Потоа автомобилот за 5.000 денари му го продале на скопјанец, кој го растурил во делови и како старо железо го продал во повеќе отпади во главниот град. На 21 јуни од булеварот Партизански Одреди дел од осомничените украле автомобил марка „Рено 4“. Полицијата возилото го пронашла на паркинг во Скопје, по што му било вратено на сопственикот. Осомничените украле повеќе постари возила на истиот начин, краделе и предмети од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени крадци на автомобили во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: