Успешна година за Балетот од МОБ: „Златна Оревокршачка“ за 2017 во рацете на креативниот ансамбл

Балетот на Македонската опера и балет оваа година е најуспешна институција од областа на културата. Тие ја добија престижната награда „Златна Оревокршачка“ 2017 (“Lo Schiaccianoci d’Oro” 2017) на меѓународниот фестивал за танц, што се одржа на 11 декември во театарот Квирино, Рим (Италија). На Гала вечерта, настапија балетските првенци на МОБ: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили. -Наградата е доделена во категоријата за извонредност на театри во светот и била врачена вчера во театарот „Квирино“ во италијанската престолнина, велат од МОБ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската опера и балет ја продолжува традицијата. На 12 и 13 јануари (петок и сабота), 2018 г. ќе го одржи концертот по повод празникот „Василица“. Оваа година концертот носи наслов „Simply the best“, односно, направен е избор од најдобрите поп-рок хитови од’ 80 и ’90-те години. Публиката ќе има можност да ужива во популарните: „ With or without you“; „Freedom“; „I drove all night“;„Listen to your heart“; „Simply the best“; „Every breath you take“; „I want to break free“; „Black velvet“ и многу други. Ќе ги исполнат популарните ѕвезди од македонската естрада: Александар Тарабунов; Елена Петреска; Ана Мицковска; Александра Јанева;Горан Наумовски; Ѓоко Танески; Арбен БЕНИ Шаќири; Дани Димитровска; Наташа Малинкова; Лена Заткоска, Даниел Дан, гостинот од Хрватска Бојан Јамброшиќ, како и оперските солисти Наде Талевска и Ѓорѓи Цуцковски. Ќе ги придружува хорот и големиот оркестар на Македонската опера и балет, под диригентската палка на Бисера Чадловска. Почитувајќи ја традицијата на нашиот народ да ја ...
| | веќе видена | слични

Диригентот Ле Фи Фи се врати од Македонија во родниот Виетнам за утрешниот концерт на класична музика насловен „Чајковски и Шостакович“ во главниот град Хо Ши Мин. Роден во Ханој, Фи дипломира на московскиот конзерваториум „Чајковски“, а по дипломирањето стана постојан диригент на оркестарот на Македонска филхармонија од 1993 до 2000 година. Има настапувано со Македонски симфониски оркестар, со Македонска опера и балет, со Симфониски оркестар на град Ниш во Србија, со Виетнамска национална опера и балет (ВНОБ) и со Балетски и симфониски оркестар на град Хо Ши Мин (ХБСО). Од 1995 година ќе ги здружи силите со ВНОБ и со ХБСО во организирањето концерти и ќе помогне за поврзување на виетнамските уметници преку океанот со локалните организатори на уметнички настани. На утрешниот концерт ќе настапи и познатиот пијанист Хо Ти Те Ван од Канада, кој почна да свири на пијано на седум години и беше меѓу десеттемина најдобри натпреварувачи на меѓународниот натпревар по пијано „Јохан Себастијан Бах“ во германскиот град ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската опера и балет и оваа година ќе го организира традиционалниот концерт за Василица. Насловен е „Simply the Best“ и ќе има две изведби, на 12-ти и на 13 јануари од 20 часот. Предвидено е да трае два и пол часа во кои публиката во МОБ ќе слуша рок и поп-хитови од 1980-тите и 1990-тите години. Влезниците се продаваат по цена од 800 денари. Следен програмски термин на МОБ е 17 јануари кога ќе биде изведен балетот „Самсон и Далила“ на музика на Камиј Сен-Санс, а во последните два дена од месецов ќе има две изведби на балетот „Оревокршачка“ од Чајковски. На 21 јануари напладне МОБ ќе организира и балетска претстава за деца „Снежана и седумте џуџиња“ од Богдан Павловски во режија, кореографија и инсценација на Витолд Борковски. Балетот е според приказната на браќата Грим, а првпат во улогата на Снежана ќе настапи Стефанија Гаштарска, студентка на престижната балетска академија Бољшој во Москва.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Успешна година за Балетот од МОБ: „Златна Оревокршачка“ за 2017 во рацете на креативниот ансамбл

Од:
До кого (е-маил):
Порака: