Седорф има ново работно место!

2 копии

Некогашниот фудбалер и тренер на Милан од денеска официјално има ново работно место, а веста е потврдена на официјланиот сајт на клубот. Се работи за екипата Шензен, која се натпреварува во втор ранг во Кина. На Кларенс Седорф му е понудена голема сума на пари доколку Холанѓанецот го доведе тимот во најдобар ранг. За Седорф слободно можеме да кажеме дека нема огромно искуство како тренер бидјеќи во својата кариера го водеше само Милан. Сепак, има големо фудбалско искуство бидејќи игаше за Ајакс, Сампдорија, Реал Мадрид, Интер, Милан и Ботафого.
| | веќе видена | слични

Од фудбалскиот клуб Шенжен, кој што настапува во кинеската втора лига се пофалија дека се договориле со искусниот Сидорф. Холандскиот ас се договорил со првите луѓе на клубот да седне на клупата и да се натпреварува со Италијанци. Вториот кинески ранг е квалитетен, дел од клубовите ги предводат фудбалери од Серие А, Чиро Ферара е во редовите на Вухан Зал и Фабио Канаваро во Тјандин. Холанѓанецот како фудбалер четири пати ја освои Лигата на шампионите со три клуба, со Ајакс, Реал Мадрид и Милан, каде што настапуваше од 2002-та до 2010-та година.
| | веќе видена | слични

Екс фудбалерот и тренер на Милан, Кларенс Сидорф, е именуван за нов тренер на кинескиот второлигаш Шенжен, денеска тоа го потврдија од споменатиот клуб од Кина. Прославениот холандски фудбалер се обврза на едногодишна соработка со тимот, па со оглед на тоа какви резултати ќе покаже екипата, можно е продолжување на соработката. Интересно е дека Сидорф, како во играчките денови од Серија А, во втората лига ќе се натпреварува против Чиро Ферара и Фабио Канаваро, кои ги водат екипите на Вухан Зал, односно Тјандин. Сидорф е единствениот фудбалер кој освоил ЛШ со три различни клубови во кариерата, Ајакс, Реал и Милан.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Седорф има ново работно место!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: