Прелиминарни резултати: ВМРО-ДПМНЕ 437.665 гласови, СДСМ 367.876

Државната изборна комисија (ДИК) ја заврши обработка на сите ливчиња од вчерашните избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ освоил 367.876 гласови, или 32,78 отсто На трето место се наоѓа ДУИ со освоени 114. 870 гласови (10,24 отсто), ДПА 66.055 (5,89), НДП 29.981 (2,67), ВМРО-НП 28.125 (2,51), Нова Демократија 19.732 (1,76), Обединети за Македонија 17015 (1,52), ЛДП 16556 (1,48), по што следуваат партии со освоени гласови под еден процент. На предвремените парламентарни избори гласале 1.158.459 граѓани, од што бројот на важечки ливчиња изнесува 1.126.392 , а неважечки 32.067. Одѕивот изнесува 63,36 отсто. ДИК во текот на денот на прес-конференција треба да ги објави првичните официјални резултати од парламентарните избори. Според симулацијата на граѓанската асоцијација МОСТ, ВМРО-ДПМНЕ има 56 пратеника, со трите пратеника од дијаспората, СДСМ 43, ДУИ 14, ДПА 8, НДП 2. do VMRO 06 јуни 2011 MNR T. Milososki mu go rasipuva prosek na DPMNE! ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што ДУИ (која освои помалку мандати од 2008) овој пат ќе има посилни позиции во новата владина гарнитура со ВМРО-ДПМНЕ, отворена е можноста интегративците да добијат засилување и во власта да влезат заедно со НДП, која освои две пратенички места. Претседателот на НДП, Руфи Османи, навистина, им упати честитки на победниците на овие избори, што се протолкува како знак дека останува во опозиција. Сепак, партиски функционери велат дека е можно тие да бидат засилување на ДУИ откако би договориле постизборна коалиција. „Нормално дека наш интерес е да бидеме дел од власта и таква опција е можна, но се' уште е рано да зборуваме за тоа со поголема сигурност“, велат од НДП. На ваков начин тие му ја оставаат широко отворена вратата на Ахмети за разговори за засилување на албанскиот блок во власта. Од партијата на Османи велат дека има одредени и првични понуди, но дека засега не би сакале да кажат нешто повеќе бидејќи се' уште немаат ништо конкретно договорено. Од ДУИ не сакаат да ја коментираат ваквата ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Арачиново, Басри Бајрами од Нова демократија, во неделата немаше среќа, пратеничкиот мандат му избега како песок низ прсти. Бајрами за само 24 гласа не успеа да стане пратеник. Тој освои 7.346 гласа, но тоа не беше доволно за да го помине прагот од 7.370 гласа за да влезе во парламентот. Толку, според прелиминарните резултати, изнесува Донтовиот количник во Втората изборна единица, која брои 312.720 избирачи, а одѕивот од гласањето на 5 јуни бил 60 отсто. Но, колку гласа тежи еден пратеник во новиот македонски парламент? Во секоја од шесте изборни единици цената е различна и зависи од бројот на избирачите и од излезноста. Изборните единици имаат различен број гласачи и отстапувањето достигнува до 27. 000. Најбројна е Шестата изборна единица со 318.116 избирачи, но таму одѕивот беше најслаб - 49,29 отсто поради што цензусот за добивање пратеничко место падна на 6,250 гласа. Експремиерот Љупчо Георгиевски, пак, како носител на листата на ВМРО-Народна во Петтата изборна единица, доби 6.361 ...
| | веќе видена | слични

ТЕТОВО - Албанците имаат четворица пратеници помалку во споредба со претходните избори поради поделените гласови на Албанците, а не поради малата излезност, сметаат во Демократската унија за интеграција. Ова особено се однесува на помалите партии, или со 50.000 гласа што ги освоиле НДП и НД се добиени само две пратенички места. „Албанскиот електорат не беше обединет, а гласовите на Албанците беа поделени. На овие избори забележуваме зголемен одѕив, а помалку пратенички места. Оттука и нашето објаснување дека не се работи за дефетизам или ослабување на албанските политички партии и дека не е во прашање деморализираност или демобилизираност“, изјави Абдулаќим Адеми, генерален секретар на ДУИ, на вчерашната прес-конференција во седиштето на партијата во Мала Речица. Тој оцени дека изборите биле мирни и демократски и дека ги исполниле високите меѓународни стандарди. „ДУИ е апсолутен победник кај албанскиот електорат, стекнувајќи мнозинство, или 60 отсто од албанските мандати“, рече Адеми. Околу изборите во ...
| | веќе видена | слични

На овие избори опозицијата освои 368.487 гласа и значително го подобри резултатот од претходните изборни циклуси. Во некои општини однесе победа, а во некои се доближи до ВМРО-ДПМНЕ, која доби 438.135 гласа. Од поголемите центри, СДСМ победи во двете скопски општини - Центар и Карпош, Куманово, Струмица, Охрид, како и во Струга, каде што социјалдемократите не можеа да закрепнат по територијалната поделба во 2004 година. Споредено со претходните избори, коалицијата предводена од СДСМ значително го поправи резултатот во Ѓорче Петров каде што освои 9.780 гласа, околу 1.000 помалку од ВМРО-ДПМНЕ. Потоа во Прилеп, каде што доби 20.958 гласа, наспроти ВМРО-ДПМНЕ со 22.663 гласа. Во Битола СДСМ имаше 22.259 гласа, а ВМРО-ДПМНЕ 24.976. Во Гевгелија социјалдемократите освоија само 200 гласа помалку од владејачката партија, а во Неготино разликата беше 700 гласа во корист на ВМРО-ДПМНЕ. (О.В.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Парламентарен состав од кој се очекува високо ниво на демократија, опозиција чија конструктивност треба да биде вистинска корекција на власта. Мнозинство кое ќе носи закони во функција на европската интеграција на Македонија. Овие карактеристики ги очекуваат граѓаните од идните парламентарци, за кои се определија на изборите во неделата. Иако мал дел од имињата кои од владеачката ВМРО-ДПМНЕ влегоа во Парламентот, засега се сигурни дека ќе се најдат во извршната власт, сепак пратенич ката група на владеачкото мнозинство веројатно ќе претрпи мали измени. Она што најверојатно ќе остане непроменето е составот на опозициската коалиција. Тие освоија 42 места во Парламентот. Но, колку реално пратеници во следниот состав ќе има пратеничката група на СДСМ. Бројките покажуваат дека Социјалдемократите од своите редови имаат 28 пратеници. Останатите до бројката од 42 се имиња кои доаѓаат од коалиционите парнери. НСДП на Тито Петковски има четири пратеници. Либералите на Андов еден, ПЕИ на Фијат Цановски, три места, а по ...
| | веќе видена | слични

Дали владејачката коалиција ќе го има истиот изглед и по изборите? Дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја сочинуваат идната македонска влада? Почнаа ли веќе преговорите за составување на новата извршна власт? Ова неколкуте прашања што се наметнаа веднаш по изборите во неделата. Актуелните партнери во власта денеска не сакаа јавно да коментираат дали се почнати првите калкулации и договарања. Груевски денеска одби да даде изјава за медиумите онаму каде што јавно се појави - на промоцијата на македонското село. Ниту генералниот секретар на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска од Мала Речица не беше поконкретен. - Рано е за комбинаторики за идната влада. Се уште не се завршени изборите, беше резервиран Адеми. Извори од “интегративците“ за Алфа тврдат дека досега немало ниту средба, ниту пак иницијатива. Ниту од нивна страна, ниту пак од кого било друг. Сепак, изборниот резултат, но и ставот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од пред некој ден “дека си продолжуваме по старо“, зачинето со денешната владина седница, покажува дека логички е ...
| | веќе видена | слични

Вистина е дека сега вкупниот број пратеници Албанци во Собранието изнесува 25, што е четири пратеници помалку од минатиот мандат, рече шефот на Изборниот штаб на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска на прес конференција во партиското... Вистина е дека сега вкупниот број пратеници Албанци во Собранието изнесува 25, што е четири пратеници помалку од минатиот мандат, рече шефот на Изборниот штаб на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска на прес конференција во партиското седиште во Мала Речица. Главна причина за таквата состојба, подвлече Адеми, според анализите на ДУИ, не е малата излезност на албанскиот електорат, туку поделените гласови на Албанците или поделеноста на политичките партии во Македонија. Според него, бројот на албанските гласови на избориниот ден изнесува 236.597 и е повисок во однос на циклусот во 2008 -та година кога имало 223.427, а сепак има помал број пратеници. - Главен фактор за намалување на бројот албански пратеници се поделените гласови на Албанците. Иако ДУИ има само 11.000 гласови помалку во однос на ...
| | веќе видена | слични

Во идната Влада ќе има само една партија на Албанците во Македонија. Ова е ставот на ДУИ кои освоија најмногу гласови кај албанскиот електорат. На денешната прес конференција истакнаа дека рано е да се каже за евентуалните комбинаторики за составување на владејачка коалиција. Дефинитивен е ставот само дека нема да коалицираат со друга партија на Албанците. Тоа што партиите на Албанците освоија помалку пратеници во ДУИ го објаснуваат со поделеноста на гласачкото тело. Во дијаспората треба повеќе организација, информирање и искуство, оценија во ДУИ за слабиот одзив на иселените гласачи. Александар Самаџиев
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 134 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прелиминарни резултати: ВМРО-ДПМНЕ 437.665 гласови, СДСМ 367.876

Од:
До кого (е-маил):
Порака: