Сечени, лепени, монтирани. Издишани

Нашиот соговорник Сергеј Дамовски е уметник, поточно, академски вајар и ликовен педагог, професор во средното училиште „Орце Николов“. Воочи неговата самостојна изложба која е закажана за 18.јануари во галеријата „Колектив“, лоцирана на скопскиот плоштад (веднаш над истоимената градска пивница), ќе потсетиме на оние основни податоци за него. Роден во Чорух- Дајрон, поранешен СССР, денешен Таџикистан, во 1963.година. Завршил Факултет за ликовни уметности во Скопје во 1991. година, во класата на проф. Васил Василев. Досега имал седум самостојни изложби и учествувал на дваесетина групни изложби и ликовни колонии во земјава и во странство. Добитник е на значајни награди, а извесен период беше и престедател на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ). Неговите изложби секогаш имале интересни и провокативни наслови, почнувајќи од првата самостојна изложба на скулптури „Лузнари“, потоа „Здрвени“, „Лунари“, „Озрачени“, „Динамогени“, сѐ до „Сечени, лепени, монтирани“ и оваа, претстојната „Сечени, лепени, ...
| | веќе видена | слични

Со изложба на нови 60 дела создадени во последната година од циклусот „Лет во место“ ликовниот уметник Владимир Темков одбележува два значајни јубилеја 40 години творештво и 60 години живот. Изложбата ќе биде отворена вечерва во 19.40 во галеријата при Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци, а за неговото творештво ќе говори академик Блажо Боев. Владимир Темков е еден од најплодните ликовни уметници во Кавадарци кој последните 10 години своето творештво достојно го презентира и надвор од Македонија со самостојни изложби и студијски престој во Париз, Њујорк, Софија и Болу –Турција. Зад себе има реализирано над 70 самостојни изложби и учество во повеќе од 200 групни изложби како и бројни ликовни колинии во Македонија и во странство. Определувајќи се да остане да живее и работи во Кавадарци останува доследен на определбата да црпи инспирација од топлото тиквешко поднебје во кое се отсликува природата и богатиот колорит. Последниот негов циклус „Лет во место“ уште еднаш симболично го потврдува ...
| | веќе видена | слични

Четири децении ликовно творештво и шест децении од животот ќе одбележи вечерва академскиот сликар од Кавадарци, м-р Владимир Темков. Во домот на културата ќе биде отворена изложба на најнови негови дела. За делата ќе говори академик Блажо Боев.Темков е посебно горд на овој јубилеј кој го прославува со самостојна изложба во неговиот град.Првата слика која ја направив многу ми се допадна. Радосен од таа слика ја направив втората. Втората ми даде поттик да создадам и трета. И кога ги погледнав сите три, видов дека тоа е тоа што јас го барам во овие 40 години од моето творештво и со полна енергија тргнав да ги стварам сите овие шеесет дела. И таа симболика на шеесет години шеесет дела, шеесет радости е поставена во галеријата на домот на културата“ вели Темков.Творештвото на Темков е под впечаток на неговите внатрешни експресии настанати при неговото соочување со убавините на природата. Светот на птиците често се забележува во неговите слики.Владимир Темков е роден во Кавадарци, 1959 година. Дипломирал на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Изложба по повод 40 години творештво на ликовниот уметник Владимир Темков, за утре организира Домот на културата “Иван Мазов-Климе” во Кавадарци. Од домот информираат дека и оваа година, интензивно продолжуваат со своите активности од областа на културата и уметноста. Самостојната изложба на академскиот сликар се совпаѓа со шесте децении од неговиот живот. Организаторите информираат дека изложбата содржи дела од најново творештво на Темков, за кое ќе говори академик Блажо Боев и дека интензивно се подготвуваат за одбележувањето на јубилејот, 90 години од одигрувањето на првата официјална театарска претстава во Кавадарци. -Станува збор за голем јубилеј кој ќе биде одбележан со бројни настани (театарски претстави – премиери, репризи и гостувачки, изложби и слично) низ годината. Во таа насока е и подготовката на новата премиера на Театарот при Домот на културата „Иван Мазов – Климе“ Кавадарци, целовечерната „Од кол на кол“, по текст на Реј Куни, во режија на Диме Коцевски и чие прво излегување пред публиката се ...
| | веќе видена | слични

Пишува Тодор ПЕТРОВ Кераца Висулчева е родена на 7 април 1911 година во село Несрам, костурско, Егејскиот дел на Македонија, во времето на државата Грција, а почина на 13 јануари 2004 година во Скопје, Вардарскиот дел на Македонија, во државата Македонија. Денес се навршуваат 15 години од нејзината смрт, погребана е на гробиштата во Бутел, до гробот на претседателот Борис Трајковски. И заслужува... Брзо по нејзиното раѓање, нејзиното семејство го напушта родниот крај за да се спасат од грчките андарти. Додека бил градоначалник, нејзиниот татко е осуден и затворен во костурскиот затвор, бидејќи отворил македонски училишта и цркви во Грција. Татко и' на Кераца успева да избега од затворот, оставајќи голема сума златници во селото и семејството и се сели во Бугарија. Најголемиот дел од животот, Кераца Висулчева го минала во градот Пловдив, Бугарија. Во 1930 година Кераца Висулчева се запишува на Ликовната академија во Софија. Студиите ги завршила во 1935 година и ја добива наградата од Фондот "Ана ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 204 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 254 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 292 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сечени, лепени, монтирани. Издишани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: