Власта избира нови членови на СРД

Во комисијата за транспорт и врски помина предлогот за измени на законот во радиодифузната дејност. Со него владејачката коалиција предлага зголемување на бројот на членовите на Советот за радиодифузија од деветмина на петнаесет со што советот ќе станел поефикасен. Според предлогот, новите членови во независното тело ќе ги предложат неколку државни институции, а двајца пак ќе дојдат по предлог на претседателот на државата. Според опозицијата ова е упад во слободата на медиумите и немање капацитет за евроинтеграциските процеси. Како што рекоа опозициските пратеници, Советот за радиодифузија е жртва на пазарот меѓу ДПМНЕ и ДУИ и на простувањето на гревовите на оние кои шкртаа по грбовите на македонските работници. Предлог законот за измени во радиодифузна дејност ќе се најде пред пратениците идната недела. „Вистинската цел на овој предлог е конечна пресметка со СРД. Се она што премиерот Груевски го зборуваше на митингот по повод 20. роденден, завршува сега. Тој таму спомна два медиуми, медиумите на „Перо ...
| | веќе видена | слични

Денес Собраниска комисија се дискутираше по предлог - законот со кој пратеници на ВМРО - ДПМНЕ се обидуваат да влијаат во Советот за радиодифузија. Според нивниот предлог, бројот на членови на Советот за радиодифузија, треба да се зголеми од 9 на 15 членови. Сите шест нови членови, ќе бидат бирани од институции блиски до владеачката коалиција, или од тела во кои членуваат доминантно припадници на партиите во владеачката коалиција. Двајца членови треба да предлага претседателот на државата, двајца ЗЕЛС, а по еден Комисијата за заштита на конкуренцијата и Антикорупциска. Предлог - законот се гласа по брза постапка. Според СДСМ, доколку овој предлог - закон биде изгласан, ќе се прекрши уставот, кој не му дава ингеренции на претседателот на државата да бира членови на СРД. Досегашниот Закон за радиодифузија беше изгласан под европско знаменце. МС
| | веќе видена | слични

Остра дебата на релација ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ се водеше денеска и на комисиската расправа за законскиот предлог на владејачката партија за проширување на Советот за радиодифузија од 9 на 15 членови. Според СДСМ, јасна е... Остра дебата на релација ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ се водеше денеска и на комисиската расправа за законскиот предлог на владејачката партија за проширување на Советот за радиодифузија од 9 на 15 членови. Според СДСМ, јасна е намерата преку зголемен број членови кои ќе дојдат на предлог на институциите од власта, прво да се смени претседателот на Советот Зоран Стефаноски, за кого се смета дека е близок со опозиционата партија, а потоа и да се има решавачкото влијание. Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во расправата не криеја дека за Стефаноски тоа и го мислат, но рекоа дека тоа не е причината, туку - поефикасен Совето за радиодифузија.
| | веќе видена | слични

Најавените измени во Законот за радиодифузија имаат јасна и чиста цел, тврди Роберто Беличенац од Центарот за развој на медиумите. Според него, станува збор за обид за доминација на владините структури и губење на независноста во Советот за радиодифузија. Тој додава и дека усвојувањето на една таква иницијатива буди сомнеж дека на тој начин Владата сака да ги дисциплинира медиумите и преку притисокот да преминат на нејзина страна. Сенѓана Трпевска, професорка по Медиумско право, смета дека не е добро кога се покренуваат делумни иницијативи за измена на Законот за радиодифузна дејност, особено кога станува збор за менување на бројот и составот на членовите во Советот за радиодифузија. Само околу пет дена пратениците на ВМРО-ДПМНЕ покренаа иницијатива за измени на Законот со што бројот на членови во Советот за радиодифузија ќе се зголеми од 9 на 15. Со ваквите измени се предвидува во иднина по два членови да предлагаат претседателот на државата и Заедницата на единицита на локалната самоуправа, како и од ...
| | веќе видена | слични

За опозицијата упад во независноста на медиумите и кршење на уставот, за власта зголемување на капацетот- пратениците на двете најголеми партии се судрија во Собранието откако ВМРО- ДПМНЕ и ДУИ по итна постапка предложија- Советот за радиодифузија да брои 6 члена повеќе, од кои по два ќе предлагат Претседателот на државата и ЗЕЛС, а по еден Комисијата за заштита од конкуренција и Антикорупциска. Од СДСМ аргументираа, измените и дополнувањата му даваат ингеренции на претседателот кој не се предвидени во Уставот. Предлогот на власта го бранеше Косана Мазнева Николиќ. Не правеле упад во телото кое ја регулира работата на електронските медиуми. Го зајакнувале неговиот капацитет. Претходниот закон за радиодифузна дејност беше донесен во 2005-тата, со европско знаменце. Членовите имаат различни мандати, од 2 до најмногу 6 години. Новите бонус шест членови на сегашните 9, ќе седат во советот максимални 6 години. Се очекува предлог измените да ги помине собраниските комисии.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта избира нови членови на СРД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: