Почна изградбата на новиот објект на ОУ „Вера Јоциќ“ во Хиподром


3 копии

Почнаа активностите за изградба на нов објект на Основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром. Целосно нова училишна зграда до сегашните бараки во кои функционира училиштето, а кои датираат од 1974 година, се најавува за една година.Заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска извршија увид на почнатите активности …
| | веќе видена | слични

Министерството за образование и наука стартува со изградбата на новата училишна зграда на ОУ „Вера Јоциќ“ во скопската населба Хиподром. Објектот ќе се гради до постоечките бараки на училиштето изградени по скопскиот земјотрес, објави build.mk . Градежните работи ќе ги изведува фирмата „ВИА“ од Вевчани, за што се обезбедени 54 милиони денари од државниот буџет. Зградата ќе се гради на површина од 2.150 метри квадратни и ќе се состои од приземје и кат со 12 училници, шест кабинети и библиотека. Новиот објект ќе има капацитет да прими 600 ученици со можност и за двосменско одржување на наставата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Интегрално го пренесуваме соопштението на ОО СДСМ Гази Баба: „Новата реформска Влада ќе обезбеди современи програми и услови за образование на ученици и тој процес ќе се остварува заеднички со новите локални власти. Новата локална власт во Гази Баба предводена од СДСМ заедно со новата реформска Влада ќе ја реализираат градбата на објектот на ОУ Вера Јоциќ, но и на други училишни објекти во општината. Денешното таканаречено започнување на изградба на нов објект во ОУ Вера Јоциќ, на една недела по истекување на мандатот на локалните власти, во придружба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерот за образование со истечен мандат, само докажува дека ВМРО-ДПМНЕ во сите години како локална власт и централна власт не направи ништо за образованието во Гази Баба. Денешниот настан, не само што е противзаконски, туку во него граѓаните препознаваат лицемерие и фарса. Затоа, на наредните локални избори, граѓаните, исто како и на парламентарните избори ќе ги казнат промашените политики на ВМРО-ДПМНЕ и ќе ...
| | веќе видена | слични

Основците од населба Хиподром за една година ќе учат во нова современа училишна зграда на основното училиште Вера Јоциќ. Новото училиште ќе се гради на површина од 2.150 метри квадратни и ќе се состои од приземје и кат. Планот предвидува 12 училници, шест кабинети и библиотека. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски изврши увид на градежните активности а на средбата присуствуваше заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски и градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски. Како што информираше Ристовски инвестицијата е вредна 54 милиони денари а капацитетот на училиштето е за 600 ученици со можност и за двосменско и за едносменско работење зависно од потребите. По изградбата на целосно новата училишна зграда која ќе ги замени сегашните бараки во кои функционира училиштето, Ристовски најави изградба на спортската сала, а старите бараки ќе бидат урнати и на нивно место, најави Ристовски, ќе бидат изградени тениско, ракометно и кошаркарско игралиште, Во ОУ „Вера Јоциќ“ моментно настава ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 116 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна изградбата на новиот објект на ОУ „Вера Јоциќ“ во Хиподром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: