Тунтев: Патните трошоци ги земавме бидејќи се реални трошоци


2 копии

Образложувајќи ги предлозите за измени на Законот за плата и други надоместоци за пратениците и другите избрани и именувани лица и Законот за пратеници , координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, на брифинг со новинарите денеска, рече дека тие оставаат простор за дебата, и ја повикаа опозицијата да се врати во Собранието за заедно да ги донесат промените за патните трошоци. Тунтев рече дека во комуникација со координаторите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и претходно разговарале за надоместоците и опозицијата се сложувала со било каков предлог кој би бил логичен. „Ние очекуваме опозицијата наскоро да се врати во Собранието. Доколку не се врати наскоро ќе се обидеме да добиеме барем согласност од нив дали да се донесат измените“, рече Тунтев. Тој воедно дополни дека за СДСМ е прифатливо секое решение кое би било поевтино од ова што го нудат тие како предлог, во интерес на поголема заштеда на парите на граѓаните и поголема заштеда на буџетот, бидејќи сакале да бидат пример. На новинарско ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Како што рече Тунтев, со нивната иницијатива се предлага патните трошоци од 30% од цената на изминат литар бензин, да се намали на 15%. За таа цел, потребно е менување на законот за плати на именувани функционери и законот за пратеници. “Како што ветивме ја поднесуваме оваа иницијатива и сакаме по неа да се развие дискусија, да се вклучи и опозицијата. Решението кое го предлагаме ќе биде со цел да се стави крај на манипулациите и шпекулациите во јавноста. Претседателот Талат Џафери го има предлогот, уште на 1 декември, но досега се нема изјаснето ниту една пратеничка група” рече Тунтев.
| | веќе видена | слични

Пратениците од власта денеска до Собранието доставиле конкретни законски измени за патните трошоци, но сепак за гласање ќе ги чекаат и колегите од ВМРО-ДПМНЕ. Предлагаат најмалку за половина или од 30% на 15отсто да се намали надоместокот за литар гориво по поминат километар. За отстранување на злоупотребите, се предлага пратениците сами со своите кредитни картички да плаќаат а како доказ да ги приложат фискалните , вели координаторот на СДСМ, Томислав Тунтев. „Предлагаме наплатата да се врши само врз основа на фискални сметки за платена патарина кои што се платени со кредитна или дебитна картичка во сопственост на пратеникот. Односно преку т.н. слипови кои што ќе бидат доказ дека пратеникот лично платил патарина“, вели Томислав Тунтев Тунтев очекува и пратениците од опозицијата да ги поддржат новите измени иако до сега без нивно присуство изгласаа ги изгласаа законот за јазиците и сите реформски закони од правосудството поминаа на комисија. Од ВМРО-ДПМНЕ нема одговор по денешните предлози на ...
| | веќе видена | слични

Пратеничката група на СДСМ и здружената коалиција денеска до Собранието достави Предлог-закони за измени на Законот за плата и другите надоместоци на избрани и именувани функционери и на Законот за пратениците, со кои се предлага намалување на висината на надоместокот за патни трошоци за користење на сопствено возило во службени цели, што го добиваат пратениците и другите избрани и именувани функционери, како и отстранување на сите можности за евентуални злоупотреби, изјави координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев. -Интенцијата на пратениците на СДСМ е овој надоместок што го добиваат пратениците да се намали за половина, односно неговата висина од 30 проценти да се намали на 15 проценти од цената на литар гориво по изминат километар. За таа цел веќе имаме подготвено и Предлог-Одлука со која поконкретно се регулира исплатата на надоместокот на патни трошоци, во која предлагаме висината на надоместокот да се намали од 30 на 15 проценти. Во однос на отстранувањето на можностите за злоупотреби при ...
| | веќе видена | слични

Народните избраници ќе останат со попразни џебови.  Парите за патните трошоци ќе се намалуваат двојно од досегашните. Денеска пратеничката група на СДСМ и Коалицијата до претседателот на Собранието Џафери поднесе иницијатива со која од спикерот бараат да преземе мерки за дебата помеѓу координаторите на пратеничките групи за регулирање на надоместокот за трошоците, за престој и превоз на пратениците кои патуваат со сопствено возило.  До Собранието доставија и два Законот за пратеници и Законот за плати за избрани и именувани функционери. Целтта е да се намали можноста за злоупотребата на трошоците наменети за патување на пратениците од внатрешноста на државата. Според пратеникот Томислав Тунтев од СДСМ  една таква иницијатива до Џафери била доставена на 1 декември но до денеска немало одговор, ниту од него ниту од друга пратеничка група. Тунтев ја остава отворена можноста во законот да интервенира и опозицијата се со цел да се дојде до заедничко прифатливо решение. 
| | веќе видена | слични

Поради патните трошоци првично беа негативно критикувани пратениците од ВМРО ДПМНЕ додека пратениците кои се бунтуваа на истата тема, скршнаа од патот и го фатија правецот на колегите опоненти. Јавноста со жестоки реакции и критики не остана должна ни за едните ниту пак за другите. Народните избраници не треба да си дозволат кикс и да се алчат за пари...вака некако изгледаа повеќето негативни критики упатени на адреса на дел од пратениците кои земале големи суми патни трошоци. По овие реакции очигледно владеачката СДСМ размислила па токму оваа пратеничка група со иницијатива предлага намалување на патните трошоци кои ги земаат пратениците. Томислав Тунтев од СДСМ информираше дека се поднесени два предлог-закони за дефинирање на патните трошоци и престојот на пратениците. Измените се однесуваат на законот за плати и надоместоци и законот за пратеници, а се предложува висината на сумата за патни трошоци да изнесува најмногу 20% од цената на горивата. Наплатата според овој предлог закон би се вршела само со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Предлогот, како што истакна координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев, го опфаќа престојот и превозот на пратениците и други избрани функционери. Во редовна процедура предлагаат измена на законите за плата и надоместоци на избрани функционери и за пратеници. Очекуваат поддршка од сите пратеници вклучувајќи ја и опозицијата. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеничката група на СДСМ денеска доставила иницијатива и предлози за законски измени кои ќе ако се донесат треба да ги намалат надоместоците за патни трошоци на пратениците за најмалку една третина. - Исто така, со законските измени предлагаат и начин како би се стопирана злоупотребата. Во таа насока од СДСМ предлага патарини да се плаќаат само со личните кредитни картички и како доказ покрај фискалната сметка да се достави и потврдата дека е платено со картичката. Времето на таа и на фискалната сметка ќе се поклопува и нема да може да се прават злоупотреби, вели координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев. Измените кои ги предлагаат се за два закони, Законот за плата и надоместоци на пратениците и други именувани лица и Законот за пратеници. Тие предлагаат предвидениот процент за надоместоци од 30 отсто да се замени со 20 отсто од цената на литар гориво за еден километар. По овие измени, владејачкото мнозинство предлага потоа да се смени и предлог одлуката во Собранието со која патните ...
| | веќе видена | слични

Пратеничката група на СДСМ денеска до Собранието доставува предлог измени на два закона со кои се регулира исплатата на надомест за трошоците за престој и превоз на пратениците кои патуваат со сопствено возило. Ова следи по низата реакции на јавноста за високите надоместоци кои ги зеле дел од пратениците.Координаторот на пратеничката на група на СДСМ, томислав Тунтев денеска појасни дека измените се однесуваат на Законот за плата и други надоместоци на пратениците, но и на Законот за пратеници:„Интенцијата на пратениците е овој надоместок што го добиваат пратениците да се намали најмалку за половина, односно неговата висина од 30 % да се намали на 15 % од цена на литар гориво по изминат километар. За таа цел веќе имаме подготвено и Предлог одлука со која поконкретно се регулира начинот на исплатата на надоместокот за патни трошоци и со неа предлагаме висината на надоместокот да се преполови, односно да се намали од 30 на 15 %.“Доколку се усвојат овие законски измени, пратениците кои живеат надвор од Скопје ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе два предлог закони за дефинирање на патните трошоци или престојот на пратениците. За ова информираше денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев. Се предвидува висината на сумата за патни трошоци да изнесува максимум 20 отсто од цената на горивата, а наплата би се вршела само со фискална, која е платена од личната картичка на пратеникот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тунтев: Патните трошоци ги земавме бидејќи се реални трошоци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: