Сари со директна порака до раководството: Мораме да најдеме замена за него


2 копии

Тимот на Челси успеа да прокнижи нови три бода на своето конто во Премиер лигата и тоа откако со 2-1 пред своите гледачи го совлада составот на Њукасл. Оваа победа стратегот на „сините“, Маурицио Сари претерано не ја прослави, ама затоа испрати една директна порака до раководството на клубот. Тој побара да му биде пронајдена соодветна замена за Сеск Фабрегас кој замина во Монако, бидејќи ако тоа не се случи Чесли може да има проблеми. -Денеска Жоргињо беше во неволја, а на клупата немав ниту еден играч кој ми е потребен на таа позиција, -рече Сари и притоа одговори на прашањето дали клубот ќе најде, донесе замена за Фабрегас. -Не знам. Клубот добро го знае моето мислење. Потребен ми е играч, па сега се зависи од одлуката на клубот. Не можам ништо повеќе да направам, -истакна Италијанецот.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Монако, Тјери Анри контактирал со првите луѓе на Манчестер јунајтед за можна позајмица на белгискиот репрезентативец Маруан Фелаини, тврди француското радио „РМЦ“. Анри по катастрофалниот старт на сезоната на поранешните шампиони под водство на Леонардо Жардим, дојде како „спасител“ на клубот и главна задача му е да обезбеди опстанок во Лига 1. Откако го обезбеди Цеск Фабрегас од Челси, Анри смета дека борбениот Фелаини е уште едно големо име кое треба да помогне во остатокот од сезоната. Монако се на 19. место во францускиот шампионат, на три поени од Амиен на 17. место. 31-годишниот Фелаини во моментов е повреден и го очекува пауза од месец дена по повредата на бутниот мускул. Фелаини има само 31 минута активна игра под новиот тренер на Јунајтед, Оле Гунар Солксјер. Фото: ЕПА
| | веќе видена | слични

Тјери Анри е на прагот да добие засилување од Манчестер јунајтед, а на пат за Монако треба да тргне Маруан Фелаини. Двата клуба се пред конечен договор и белгискиот репрезентативец би заминал за Монако како позајмен играч. Монако бие грчевита битка за опстанок во Првата француска лига, а во клубот веќе пристигна Сеск Фабрегас, како засилување од Премиерлигата, од редовите на Челзи. Сега, некогашната фудбалска икона на Арсенал, Тјери Анри, кој го предводи Монако од клупата, се сврте и кон вториот голем ривал во Англија, Манчестер јунајтед во обид да го добие Фелаини до крајот на сезоната. Монако по 20 одиграни натпревари е претпоследен на табелата во Првата француска лига.
| | веќе видена | слични

Белгиецот, Мичу Батчуаи се врати во Челзи откако Валенсија одлучи да ја прекине позајмицата. Батчуаи во Валенсија пристигна пред почетокот на сезоната како големо засилување во нападот, но воопшто не ги задоволи апетите на шпанскиот клуб, па беше вратен во Лондон. И во Челзи каде што го чекаат Гонзало Игуаин , Батчуаи се смета за „вишок“ и се очекува да го напушти Лондон до крајот на преодниот рок. Напаѓачот се поврзуваше со Кристал Палас, Евертон и Монако, но сега како единствена опција останува само клубот кој го предводи Тиери Анри. На Островот пренесуваат дека за Бтачуи интерес постои само уште од Монако кој сака да го доведе во своите редови. Единствена пречка во реализирањето на оваа зделка е што Челзи сака да го продаде, додека Монако нуди позајмица на шест месеци. Сепак, кога нема други заинтересирани клубови „сините“ изгледа ќе мора да се согласт. Челзи сака продажба, Французите „нудат“ позајмица: За вишокот во таборот на „сините“ има само една опција
| | веќе видена | слични
2 копии

Јувентус е подготвен да го продаде Игуаин на Челзи. Искусниот аргентински напаѓач е голема желба на тренерот на „Сините“, Маурицио Сари, а наводно уште денеска Игуаин би можел да потпише за Челзи. Првично е планирано да пристигне во Челзи на позајмица до крајот на сезоната за сума од девет милиони евра. Меѓутоа, италијанскиот шампион има различна идеја, па за Игуаин го бара играчот на Челзи, Емерсон Палмиери. Овој лев бек пристинга во Лондон пред година дена. Меѓутоа, во Челзи не се наигра, па оваа сезона настапи на само 11 натпревари, а запиша само 13 минути во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Монако и Ница ремизираа при конечни 1-1, во рамките од презакажаното 17-то коло во Лига 1. Средбата го одбележа првиот судир меѓу поранешните соиграчи од Арсенал, Тиери Анри и Патрик Виера, кои како тренери на Монако, односно Ница другарски си ги поделија бодовите. Сент – Максимин донесе предност за гостите во 30-тата минута од мечот, но Монако брзо се врати во вториот дел и тоа со помош на гол-линија технологијата. Дефанзивецот Бадиашиле беше највисок во скокот при еден корнер на домашниот состав, а по ударот противничкикот голман не стигна навреме да ја извади топката која ја помина линијата од голот. Стрелецот на единствениот гол за Ница имаше шанса да им донесе цели три бода на гостите од овој меч, но во 77-та минута Сент – Максимин промаши од белата точка. Монако и по четири средби не може да оствари позитивен резултат, и натаму се во црвената зона со 15 бода, Ница го запиша третот реми во последните пет првенствени средби, па со 30 бода остануваат на шестото место. Резултати Лига 1 (19 часот): Монако ...
| | веќе видена | слични

Монако и Ница одиграа 1:1 во луд меч од 18. коло од француската Лига 1, во пресметка на поранешните колеги од Арсенал и од француската репрезентација, кои се сега тренери на тимовите – Тјери Анри на Монако и Патрик Виера на Ница. A couple of old friends get reacquainted. The Vieira-Henry Derby between Monaco and Nice is underway! https://t.co/QlaIPtADzN pic.twitter.com/bV6JfxgH8A — DAZN CA (@DAZN_CA) January 16, 2019 Ница дојде во водство по половина час игра, но до крајот на полувремето остана со играч помалку поради црвениот картон на Ихсан Сако. Бадиашиле израмни за домаќините во 50. минута, но гостите треба да жалат што не ги освоија трите поени, откако Сен-Максим утна пенал во 77. минута. Ница е на високото шесто место на табелата, додека Монако остануваат претпоследни со само 15 поени. ЛИГА 1, 18.КОЛО Генгамп – Рен 2:1 Монако – Ница 1:1 Ним – Нант 1:0 Тулуз – Лион 2:2
| | веќе видена | слични

Како што пренесува италијанскиот новинар на порталот „Goal.com“, Ромео Агрести, Леонардо Спинакола до крајот на месецот би можел да ги напушти редовите на „Старата дама“. Имено, младиот дефанзивец не усепа да се избори за вистинска шанса во Торино, имаше и проблем со повредите, па „Бјанконерите“ би можеле да го испратат на позајмица во Болоња до крајот на сезоната. Доколку тоа се случи, на ќе му биде потребен уште еден лев бек на располагање, па така на радарот на Јуве се најде левиот бек на Челзи, Емерсон Палмиери. Бразилецот го загуби местото во Рома поради повреда и доаѓањето на Коларов , пред година дена го засили Челзи, но не се наигра во Лондон. Оваа сезона запиша само 13 минути во Премиер лигата, во Лигата на Европа стартуваше на пет натпревари, но јасно е дека Алонсо има апсолутна предност под водство на Сари . Јуве сака да го искористи тоа, подготвени се да го откупат од „Сините“ за на долга стаза да имаат квалитетна алтернатива за Алекс Сандро . Челзи од Рома го доведе за 20 милиони евра, а ќе ...
| | веќе видена | слични

Вчера во дербито на 20-тото коло во Лига 1 силите ги одмерија Марсеј и Монако, двете екипи на крајот ги поделија бодовите 1:1. Натпреварот беше обележан со дебито на Сеск Фабрегас . Тој минатата недела за 10 милиони евра го засили Монако, а веќе на стартот покажа класа. Играчот кој важеше за еден од најдобрите додавачи во Премиер лигата не се избори за минутажа кај Маурицио Сари. Поради тоа одлучи да ја промени средината, судејќи според неговото деби клубот од Кнежеството не погреши. ВИДЕО: Фабрегас покажа класа уште на дебито за Монако!
| | веќе видена | слични
2 копии

Напаѓачот на Челзи, Миши Батшуаи, кој игра под наем во Валенсија во втората половина на сезоната, ќе се натпреварува за Монако. Тимот, предводен од Тиери Анри, се обидува да се засили за претстојните натпревари. Тимот ќе го изнајми 25-годишниот Белгиец, а периодот на договорот ќе биде 6 месеци. Во договорот, Монако нема да има можност да го купи офанзивниот фудбалер. Белгиецот беше купен од тимот од Лондон во 2016 година, а потоа и изнајмен во Борусија Дортмунд и Валенсија. Пред неколку дена, друг играч на Челзи го засили тимот од Кнежеството. Монако веќе потпиша и официјално го претстави Францеск Фабрегас. Анри е под притисок откако неговиот тим е на дното на табелата, на пет поени од зоната за спасување.
| | веќе видена | слични

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена

Вчера во 18:01 часот во СВР Скопје било пријавено од страна на Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје дека кај нив било донесено ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сари со директна порака до раководството: Мораме да најдеме замена за него

Од:
До кого (е-маил):
Порака: