Apple се мачи со iPhone на еден клучен азиски пазар


Apple на азискиот пазар има одлична позиција во повеќе клучни земји каде продажбата им оди според посакуваното, но годинава за прв пат се соочуваат со поголеми проблеми во Индија, втората земја по број на жители која исто така доживува смартфон револуција. За разлика од Кина каде Apple е еден од најпопуларните брендови во премиум сегментот, годинава во Индијата имаат продадено нешто под 1 милиони iPhone смартфони со што значително им се намалува пазарното учество, а со тоа и значајни приходи. За проблемите на Apple да бидат поголеми тројца директори од индиската подружница поднеле оставки од компанијата поради лошите резултати и слабиот пробив годинава. Тим Кук се надеваше дека Индија ќе го преслика успехот од Кина, но таму конкуренцијата е многу посилна, додека пак куповната моќ на корисниците се уште не е доволно развиена.
| | веќе видена | слични

Додека Apple бележи големи проблеми на вториот најголем пазар во Азија, Samsung успева да го достигне својот број еден конкурент Xiaomi и во вториот квартал од годинава речиси да се изедначи по бројот на испорачани смартфони во Индија. Samsung и Xiaomi имаат испорачано по 9,9 милиони смартфони за три месеци, со што доминираат на индискиот пазар. Samsung исто така бележи раст од неверојатни 50% во однос на истиот квартал од минатата година, со што покажа дека и натаму е во одлична кондиција. Зад Samsung и Xiaomi по бројот на продадени смартфони се наоѓаат Vivo, Oppo и останатите. Секако, овие бројки се должат пред се на продажбата на мобилни уреди од средната класа со пониски цени.
| | веќе видена | слични

Samsung има долга историја на реклами каде исмева Apple производи. Сетоа тоа започна во 2011 година, кога Samsung направи реклама каде ги исмева Apple фановите кои чекаат во ред да купат iPhone 4s. Сега, компанијата е подготвена со нови удари... Седум години подоцна, Samsung сеуште ја продолжува својата историја на исмевање на Apple производите. Откако ви ја покажавме првата реклама, каде компанијата го исмева iPhone X пред неколку дена, сега се појавија уште три други, каде Samsung исмева други Apple производи.
| | веќе видена | слични

Изминатиот период Samsung рекламите за нивните смартфони од високата класа добија посебен стил во којшто нивниот уред се споредува со iPhone и се разбира се истакнува предноста и супериорноста на Samsung. Корисниците слободно може да се каже дека се посебен интерес ги следат овие реклами, а фановите не Apple не се баш среќни
| | веќе видена | слични

По претставувањето на Galaxy S9 во Америка и насекаде низ светот, дознавме дека има една голема предност пред iPhone X - неговата брзина за симнување преку LTE мрежи. Сега, компанијата го користи овој факт како главна идеја во новата реклама... Во видеото, Samsung се обидува да го прикаже типичното искуство во една Apple продавница. Станува збор за потенцијален iPhone X купувач, кој знае дека брзината на симнување е помала од онаа на Galaxy S9 и тоа го кажува на Apple продавачот. На ваквото прашање, вработениот останува без зборови и незнае како да одговори. Епа, Samsung препорачува на индиректен начин дека iPhone корисниците сепак треба да преминат на Galaxy брендот. Не сме сигурни дека вакво сценарио навистина би се случило во Apple продавница. Најверојатно не. Како и да е, ова не е прва реклама каде Samsung директно го исмева Apple брендот, особено iPhone уредите, при промовирање на новите Galaxy серии. Сигурни сме дека нема да биде ни последен пат. Видеото може да го погледнете тука:
| | веќе видена | слични

Сите знаеме дека iPhone X е скап, но, колкав дел од животот мора да жртвувате за да издвоите над 1.000 евра за тој нов и блескав телефон на Apple? Тоа зависи најмногу каде живеете. Страницата за лични финансии HowMuch со помош на податоците добиени од инвестиционата банка UBS дошла до цифри со работни часови потребни за купување на iPhone X во бројни земји во цел свет. Цената на основниот модел изнесува 999 долари во САД, но UBS ја надгледувал просечната цена на телефоните во секоја од наведените земји со цел резултатите да бидат попрецизни.
| | веќе видена | слични

Се појави нова фотографија, која ги прикажува дисплеј панелите на сите три претстојни iPhone модели. Бенџамин Гескин, дојавувач на информации од Apple екосистемот, сподели фотографија на Twitter , на која трите панели сугерираат дека Apple ги донесува тенките рамки на моделот од понискиот сегмент. Фотографијата прикажува три панели: од 5,8-инчи, 6,1 и 6,5-инчи. Се очекува дека 6,1-инчниот модел ќе биде годинашниот модел на Apple со пониска цена, а претходните извештаи сугерираа дека ќе чини околу 700 долари. Ќе нуди опција за препознавање на лицето и други функции. За да ги намали трошоците, Apple на овој модел нема да имплементира OLED екран и систем со две камери. Објавата на поевтин iPhone модел би можела на корисниците да им овозможи пристап до голем дисплеј и Face ID функции по многу подостапна цена, а сето тоа со дизајн кој е сличен на iPhone X моделот. Телефонот би можел да пристигне во неколку различни бои, кои вклучуваат сива, бела, сина и портокалова. Текстот Фотографија од панелите ги потврдува ...
| | веќе видена | слични

Memoji се нова функција во iOS 12 достапна само за iPhone X, која им овозможува на корисниците да направи Emoji слика од себе, избирајќи од поголем избор на лице, боја на кожа, коса и слично. По повод денот на Emoji иконите, Apple ги замени сликите од директорите кои се поставени на нивната страна, со Memoji слики направени да личат што повеќе на нив. Од сликите интересно е да се види како некој од нив навистина потсетуваат на „оригиналот“, меѓутоа некои од нив изгледа не било баш лесно да се погодат. Инаку, оваа функција станува исто така популарна кај поновите смартфони од високата класа, па исто така слична функција е достапна за корисниците на Galaxy S9, но не и за постарите модели.
| | веќе видена | слични

Индија е третиот најголем пазар во светот... Apple изгуби неколку големи директори во Индија, затоа што националниот шеф за дистрибуција и директор за продажба на операторите ја напуштил својата функција. Наводно, Тим Кук прави реконструкција на продажните стратегии во Индија со цел да го помести својот удел на пазарот. Истражувањата покажуваат дека технолошкиот гигант од Купертин не спаѓа дури ниту во првите пет производители на смартфони во Индија, каде доминираат азиските производители: Samsung со 26%, потоа следуваат Xiaomi, Oppo, Vivo и Huawei.
| | веќе видена | слични
2 копии

Производителот на екрани LG Display, според потпишаниот договор, во текот на втората половина од оваа година ќе започне со испорака на своите OLED и LCD екрани на компанијата Apple, објави сајтот Digitimes повикувајќи се на свои извори од Јужна Кореја. До крајот на оваа година LG Display би требало да испорача околу 3 до 4 милиони OLED и 20 милиони LCD панели за идните iPhone модели. Јужнокорејската фабрика во текот на 2019-та година би требало да ги покрие повеќето нарачки за OLED панели за 6,5-инчниот iPhone, поради што се очекува LG Display следната година да испорача OLED екрани на 10 милиони уреди. Испораката на Apple би требало да ја подобри финансиската ситуација во LG Display, која во првиот квартал од 2018. забележа нето загуба во износ од 87,04 милиони долари, додека за вториот квартал се проценува дека загубата би можела да биде и поголема. Извор: B92.net Текстот iPhone моделите за 2019 добиваат LG дисплеи е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Apple се мачи со iPhone на еден клучен азиски пазар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: