Безбедносните служби на Балканот ја интензивираат соработката против регрутирањата на ИСИЛ

2 копии

Експертите за безбедност велат дека законските санкции и ефиканската размена на информации за осомничените имаат влијание врз напорите за регрутирање џихадистички борци. Полицијата во Босна и Херцеговина уапси маж осомничен за регрутирање исламски борци за учество во конфликтот во Сирија и Ирак. [AФП] Балканските државјани кои ѝ се приклучија на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Сирија и Ирак почнуваат да се враќаат дома како резултат на законските мерки и зголемената соработка меѓу агенциите за безбедност во регионот во идентификувањето на мрежите за регрутација на ИСИЛ. „Има поголемо враќање на лицата кои беа на фронтовите поради сѐ поинтензивната кампања против [ИСИЛ]“, изјави за SETimes Тони Јакимовски, национален координатор на Македонија за борба против тероризмот. Нашата цел е да се намали интензитетот на нивното приклучување на конфликтите. Радикализацијата е многу важен елемент. Ако успееме да ја намалиме, ќе го намалиме и тој тренд.“ За време на посетата на Балканот во октомври, Роберт ...
| | веќе видена | слични

Македонија не е на списокот на балкански држави во кои американски федерални обвинители ќе помагаат во спроведувањето на законот и на кривични обвиненија против повратниците од џихад во Сирија и во Ирак. Планот опфати повеќе држави во светот, но и во регионот, како Албанија, Косово, Србија, БиХ и Хрватска, која е членка на ЕУ. Ваквиот американски план за „агресивен одговор“ на екстернизмот и на одлевањето воена сила во исламистички радикални движења што ја создадоа Исламска држава, дојде по средбите и консултациите на Ерик Холдер, американскиот прв човек на јавното обвинителство, со европските министри. Тој го објасни тоа како „помош на овие земји во донесувањето кривични обвиненија против лицата што се враќаат од Сирија и за да се осигури дека тие ги имаат потребните закони за да го направат тоа, каква што е американската практика против криминалот со кој се обезбедува материјална поддршка за терористичките организации“. Во планот на Холдер се предвидува и „доделување регионален советник за контратероризам ...
| | веќе видена | слични

Балканските државјани кои ѝ се приклучија на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Сирија и Ирак почнуваат да се враќаат дома како резултат на законските мерки и зголемената соработка меѓу агенциите за безбедност во регионот во идентификувањето на мрежите за регрутација на ИСИЛ, пишува SETimes . „Има поголемо враќање на лицата кои беа на фронтовите поради сѐ поинтензивната кампања против [ИСИЛ]“, изјави за SETimes Тони Јакимовски, национален координатор на Македонија за борба против тероризмот. Нашата цел е да се намали интензитетот на нивното приклучување на конфликтите. Радикализацијата е многу важен елемент. Ако успееме да ја намалиме, ќе го намалиме и тој тренд.“ За време на посетата на Балканот во октомври, Роберт Братке, американски дипломат и постар советник за партнерски ангажман во врска со сириските странски борци, рече дека проблемот со странските борци предизвикува голема загриженост. „Загрижени сме поради неколку причини, од кои една е поради тоа што борците го прават внатре во Ирак и ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата која се бори против Исламска држава (ИД) тврди дека е запрен напредокот на џихадистите, но дека борбата ќе потрае со години. Каков придонес кон оваа борба можат да дадат Србија и другите земји од регионот? По неполни три месеци откако е основана коалицијата за борба против Исламската држава (ИС) во Брисел се одржа засега најголемиот состанок на тема борба против џихадистите кои дејствуваат на територијата на Сирија и Ирак. Претставниците на 62 земји и организации кои во моментов ја сочинуваат оваа коалиција, на чело со САД, во седиштето на НАТО во Брисел ја потврдија подготвеноста заедно да се спротивстават на една од најголемите терористички закани во светот: „Нашата борба најверојатно ќе се мери во години, но нашите напори веќе даваат значајни резултати“, порача американскиот државен секретар Џон Кери на состанокот. Тој додаде дека учеството на голем број земји и‘ дава кредибилитет и сила на коалицијата да не се бори против џихадистите, „само на територијата на Ирак и Сирија, туку и да ја ...
| | веќе видена | слични

Балканските борци за ИСИЛ, регрутирани преку Интернет, стануваат терористичка закана за регионот. Интернетот и социјалните медиуми служат како инструмент за регрутирање за терористичките групи. [AФП] Интернет социјалните мрежи се главниот канал за радикалните исламисти да пренесуваат пораки и ситуации во реално време од боиштата во Сирија и Ирак, и главната цел на нивните тековни напори е да привлечат Муслимани да се борат за џихад. Експертите за безбедност предупредуваат дека водачите како на национално, така и на локално ниво мора да останат претпазливи, бидејќи радикалните групи, како што е Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), постојано го користат Интернетот за да им се обратат на младите и ранливите граѓани. „Обидете се да замислите млад човек опашан со бомби и подготвен да ги активира во секој момент. Секој Муслиман кој е индоктриниран со џихад и обучен да се бори за тоа е опасен“, рече за SETimes Дарко Трифуновиќ, српскиот претставник во Меѓународната асоцијација за стратешки студии. Tој рече дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 243 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Безбедносните служби на Балканот ја интензивираат соработката против регрутирањата на ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: