Гејтс ги повикува членките на НАТО да ги зголемат воените буџети

2 копии

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс ги предупреди денеска сојузниците од НАТО дека недоволно издвојуваат за одбраната и дека им недостига политичка волја истакнувајќи дека токму овие недостатоци дојдоа до израз во Либија и може да ја загрозат успешноста на мисијата „Што се однесува до операцијата на НАТО во Либија, боде очи фактот дека недостигот од капацитети и волја може да ја загрози способноста на Алијансата да води интегрирана, успешна и одржлива кампања во воздух и на море“, изјави Роберт Гејтс на собирот на непрофитната истражувачка организација во Брисел, еден ден по неговиот состанок со колегите од 28-те земји членки на НАТО. Гејтс предупреди дека во НАТО не смее да постојат „двојни аршини“, дека некои земји се ограничуваат само на хуманитарни операции, а другите да го носат товарот на борбените операции. „Тоа повеќе не е хипотетичка грижа и тоа е неприфатливо“, рече првиот човек на одбраната на САД. Според Гејтс, иднината на НАТО може да биде „мрачна“ доколку сојузниците се откажат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На конференција во Брисел, министерот за одбрана на САД Роберт Гејтс изјави дека Атлантски сојуз е поделен помеѓу луѓе кои сакаат да водат војна и оние кои се заинтересирани само да преговараат за одржување на мирот, пишува весникот „Гардијан". Според мислењето на Гејтс тоа може да доведе до распад на 60-годишната унија, чија иднина според него е „маглива, па дури и мрачна". Тој смета дека главна причина за расколот е финансирањето на активностите на Алијансата и потсети дека САД презеле 75% од трошоците. Гејтс отиде и подалеку истакнувајќи дека идните лидери на САД може да се откажат од учество во воениот блок. - Идните американски лидери кои не знаат што е „студена војна", така како што јас знам, можат да одлучат дека инвестициите во НАТО се неоправдани, истакна Гејтс. Тој, исто така го критикуваше учеството на Европа во операциите против режимот на либискиот водач Муамер Гадафи. Најмоќната унија во историјата води битка 11 недели против лошо вооружена армија. Но веќе бара помош од САД - огорчен е ...
| | веќе видена | слични

На НАТО му се заканува колективна воена маргинализација доколку европските земји-членки не ги зголемат воените буџети и не станат посериозни и способни партнери во сопствената одбрана, предупреди американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс Во остриот говор во Брисел, Гејтс нагласил дека операциите на НАТО во Авганистан и Либија обелодениле значителни недостатоци во воената способност и политичката волја на сојузниците. - Иако има над 2 милиони војници, не сметајќи ги американските, НАТО имаше проблеми да одржи 25.000 до 45.000 војници во Авганистан, а проблем беше и клучната логистичка поддршка, како и разузнавачките податоци и извидниците - додал Гејтс, кој кон крајот на месецот ја напушта функцијата. Според него, тоа не ги ослабнало само сегашните операции, туку влијае и на способноста на Алијансата да обезбеди и заедничка сојузничка подготвеност во иднината. Гејтс предупредил на можноста од темна, ако не и песимистичка иднина на трансатлатнскиот сојуз. - Гледајќи во иднината, за да се избегне ...
| | веќе видена | слични

БРИСЕЛ - Американската воена алијанса со Европа - камен темелник на американската безбедносна политика цели шест децении - се соочува со "бледа, ако не и мрачна" иднина, изјави вчера американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс во искреното проштално обраќање. Во неговиот последен говор како прв човек на Пентагон, Гејтс изрази сомневање во способноста на НАТО, наведувајќи дека нејзините скржави членки и недостигот на политичка волја би можел да го забрза крајот на американската поддршка. Северноатлантската организација беше формирана во 1949 година како бедем предводен од САД против советската агресија, но во ерата по студената војна таа се обидува да ја пронајде целта на сопственото постоење. "Идните американски политички лидери можеби нема да сметаат дека инвестирањето на Америка во НАТО е вредно за трошоците", изјави тој за Европски истражувачки центар. Гејтс не ја сокри својата фрустрација од бирократијата на НАТО и огромните рестрикции што многу европски влади ги ставија на нивното воено учество во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

НАТО се соочува со „темна и маглива” иднина доколку европските сојузници не ги зголемат воените трошоци и не станат „сериозни и способни” партнери, изјави денеска во Брисел американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс. Тој го доведе во прашање опстанокот на НАТО, истакнувајќи оти земјите-членки на Алијансата се скржави и немаат политичка волја, поради што САД би можеле да се одлучат да ја прекинат поддршката на Сојузот. - Идните американски политички лидери, тие кои не се формирале за време на Студената војна, како што сум јас, можеби нема да мислат дека вреди американското инвестирање во НАТО - посочи Гејтс на крајот од неговата 11-дневна посета на Европа. Тој наведе дека НАТО не ги исполнува своите обврски и поголемиот дел од работите ги препушта на САД, што укажува на слабост и неуспех на Алијансата. Тој како примери ги наведе воените операции на Алијансата во Авганистан и во Либија. - Реалноста е дека во американскиот Конгрес и меѓу американските политичари има сė помалку трпение и желба за зголемување ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Независниот претседателски кандидат Блерим Река, поддржан од Беса на Касами и Алијаната за Албанците, води во општините со доминантно албанско население.Така, ...
сите 265 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гејтс ги повикува членките на НАТО да ги зголемат воените буџети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: