Фантастичен ролат со мармелад од јагоди


Обожавате ли лесна торта со мармелад? А не е ли уште повкусна кога е со мармелад од јагоди? Денешниот рецепт може да го подготвите како богата торта со крем за роденден. Денешниот рецепт е совршен за оние што сакаат да експериментираат. Каков мармелад да изберете? Па секако на Vipro. Рецептот се припрема во неколку етапи, па затоа еве го низ слики дел по дел: Содржина за ролат (содржината е за 3 ролати) 15 јајца 15 лажици шеќер 15 лажици брашно 3 прашоци за пециво 1 тегличка мармелад на Vipro. Фил: 1 l млеко 9 лажици брашно 5 јајца 200 gr шеќер 5 паќетчиња ванилин шеќер 150 gr путер Декорација: 2 кесички шлаг пена 200 ml ладно млеко од замрзнувач 250 gr темно чоколадо или чоколадо за готвење 7 лажици масло Други состојки: 6-7 банани Подготовка на 3 ролати: 1.Секој ролат подгответе го посебно 2. 5 јајца изматете со миксер со 5 лажици шеќер додека не се добие пенаста содржина 3. Постепено додадете брашно измешано со прашок за пециво 4. На дното на тепсијата за печење поставете мрсна хратија 5. Печете во ...
| | веќе видена | слични

Заменете го белото брашно со интегрално и уживајте во неодоливиот вкус на овие лепчиња. Потребни состојки: 1 шоља брашно брашно од хељда 1 шоља (150 ml) интегрално брашно 1/2 лажичка сол 1 лажичка сода бикарбона 150-200 ml јогурт 2 лажички маслиново масло семињаСоединетете ги двете врсти на брашно заедно, додајте ја содата, јогуртот и маслото. Избуричкајте ја содржината се додека не почне да се добива тесто. Прекријте ја 30 тина минути се додека не се крене. На избрашнета површина извлечете тесто за лепиња. Врз лепињата намачкајте малку маслиново масло и истурете мешавина на семиња по ваш избор. Печете во загреана рерна се дододека не добијат кафеаво-златеста боја.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога купувате здрава храна, секогаш имате најдобри намери. Но, ако ја јадете на погрешен начин, може да ги изгубите вредните хранливи состојки, а со тоа да внесете повеќе калории него што сте планирале. Еве неколку најтипични примери од листата на здрави намирници кои грешно се приготвуваат.Путер од кикирикиПутерот од кикирики е одличен извор на протеини. Но, внимавајте при купување, затоа што во маркетите може да се најде путер од кикирики кој содржи шеќер, сол и хидрогенизирани масла. Сегаш изберете природен путер, без додатоци и конзерванси, а најдобро доколку го направите дома. Ние ви предлагаме да го пробате нашиот испробан рецепт за путер од кикиритки.Сладок компирБогат е со витамин А, делува како антиоксиданс и има антивоспалителни својства. Пржениот сладок компир не е најздравиот начин да уживате во оваа намирница. Со самото пржење се зголемува количината на масти и калории. Варењето и печењето во рерна се многу подобри методи за подготовка на слаткиот компир.Суво овошјеКога сакате да се засладите на ...
| | веќе видена | слични

Состојки: 250 г брашно 150 г путер 120 г јогурт 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажичка екстракт од портокал Мармалад или чоколадо за филување Шеќер само за поросување Приготвување: Погледнете го видеото. Едноставно е и многу брзо.
| | веќе видена | слични

Секоја кујна има своја посебност, убавина и вкусни рецепти. А штом станува збор за храната и кујната, секогаш сме расположени и љубопитни да пробаме нешто ново и вкусно. Сигурно и вие штом го читате овој рецепт ќе се сложите со нас. Овој пат ја користиме приликата да споделиме нов рецепт за меко турско лепче познато како пиде екмек. Рецептот го приготви Лидија. Таа вели: „Пиде екмек е името на ова превкусно турско лепче. Традиционално се прави за време на постите, а со редици се чека по слаткарниците и бурекчилниците после зајдисонце за да се купи тазе пиде како припрема за ифтар. Лепчето многу лесно се прави, но и многу лесно се јаде.“ Состојки: 50 гр квасец 700 мл млака вода 2 лажици јогурт 1 ½ лажичка сол 1 кг брашно масло за премачкување 1 јајца за премачкување сусам за поросување. Подготовка: Квасецот се става во сад за месење. Се додаваат водата, солта и јогуртот и се меша убаво, за да се растопи квасецот. Во садот, постепено се додава брашното и се меша со миксер. Тестото треба да биде меко и лепливо. ...
| | веќе видена | слични

Овие кекси се за сите оние мајки кои редовно ги дојат своите деца и кои користат и пумпи за издојување. Ако ви снемува млеко заради некои психички или слични причини (на пример, поради неправилно доење) од овие кекси нема да имате многу полза. Тие се најпогодни за здрави доилки кои сакаат малку да го зголемат количеството на млеко што го произведуваат. Овесните снегулки им се препорачуваат на доилките затоа што се полни со железо и влакна кои се важни за зголемување на производството на мајчино млеко. Лененото семе е уште еден добар извор на влакна и содржат значајни количини на омега 3 масни киселини кои се важни за развој на мозокот на бебето. Меѓу другите состојки, тука е и поивскиот квасец кој е здрав извор на протеини. Кекси за доилки 1: Состојки: 2 лажици мелено ленено семе 4 лажици вода 1 шолја путер омекнат на собна температура 1 ипол шолја кафеав шеќер 2 јајца 1 лажичка ванила 2 шолји брашно 3-4 лажици пивски квасец 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка сол 3 шолји овесни снегулки 1 шолја парченца ...
| | веќе видена | слични

Нутелата е бренд познат во целиот свет. Повеќе од 95 отсто луѓе ќе кажат дека не постои подобар намаз за појадок. Тоа е необорив факт. Но вистина е дека е Нутелата преполна со шеќер, масло и адитиви, а сите добро знаеме како тоа влијае на нашето здравје. Еве едноставен и брз начин како да си направите сами Нутела. Она што е најдобро кај овој рецепт е тоа што е базиран на веганска исхрана, па со самото тоа не мора да се грижите ниту околу доиполнителните килограми. Состојки: 225 г сирови лешници 80 мл бадемово или млеко од соја 15 мл кокосово масло 30 мл јаворов сируп 6 меки урми 35 г какао во прав 5 мл екстракт од ванила Четвртина лажичка сол Приготвување: Најпрвин покријте го плехот со хартија за печење, а потоа распоредете ги лешниците и печете ги околу 10 минути во загреана рерна. Откако ќе се испечат, истријте ги за да паднат лушпите. Мелете ги околу 5 минути за да добиете кремава маса па во добиената смеса ставете ги сите останати состојки и повторно мешајте. Кремот е готов кога сите состојки се ...
| | веќе видена | слични

Евтино и вкусно, јадење за цело семејство! стар леб брашно млеко путер сол 200 гр гауда сирење 300 гр обично сирење 2 јајца 350 гр спанаќ 2 чешниња лук сол бибер Лебот исечкајте го на коцки и распоредете го во огноотпорен сад. Направете бешамел сос од брашно, млеко и путер и посолете. Додајте разматени јајца и сирење. Прелијте го сосот преку лебот и оставете да впие. Зготвениот и исечкан спанаќ продинстајте го на бел лук и додајте сол и бибер. Готовиот прелив посипете го преку натопениот леб во бешамел. Печете во загреана рерна на 180 степени околу половина час. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Вистинска уметност: Рецепт за солена торта Црно бела торта
| | веќе видена | слични

Пробајте го највкусното задоволство и подгответе го овој неодолив колач… 4 јајца 24 лажици шеќер 24 лажици масло 24 лажици млеко 24 лажици брашно 1 прашок за печиво 400 гр шеќер 200 мл вода 1 рендан портокал (претходно замрзнат) 4 лажици џем 100 гр чоколадо за готвење 2 лажици масло 50 мл млеко Начинот на подготовка е објаснет во детали во видеото во прилог: Повеќе на Готви.мк: Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ
| | веќе видена | слични

Вака меки кифли никогаш не сте јаделе, а за сè е заслужен млечниот намаз. 600 гр брашно 2 лажици шеќер 2 лажички сол 1 прашок за печиво ванилин шеќер коцка сув квасец 100 мл млеко 150 мл топла вода 2 јајца 1 жолчка 2-3 лажици масло Прво загрејте малку млеко (помалку од половина шолја) да биде топло и додајте половина лажичка шеќер и квасец. Мешајте додека квасецот не се растопи и оставете 5-10 минути за квасецот да се подигне. Во сад ставете брашно, шеќер, сол, прашок за печиво и ванилин шеќер. Сè измешајте и додајте 1 јајце, жолчка, масло, надојден квасец и млеко, а вода додавајте по потреба. Месете додека не добиете фино и меко тесто. Додајте брашно по потреба. Оставете го тестото да надојде околу половина час на топло место. Кога тестото ќе надојде, кинете топчиња и формирајте триаголни облици. Тие триаголници мотајте ги во кифлички. Ако сакате да ги филувате, изберете полнење по желба и премачкајте пред да ги превиткате. Направете намаз за кифлите – со вилушка разматете јајце со малку млеко, па ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 162 | | | веќе видена

За време на викендот, вакциналните пунктови ќе работат од 7.30 до 13 часот. Од понеделник пунктовите ќе продолжат да работат во две смени од 7.30 до 19 часот. ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фантастичен ролат со мармелад од јагоди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: