Лестер одново остана без тренер – Кратко траеше бајката на Шекспир (фото)

Поранешниот англиски шампион Лестер сити уште еднаш остана без тренер. Раководството на клубот му врачи отказ на менаџерот Крег Шекспир само четири месеци откако тој стана постојан менаџер на Лестер. 53-годишниот Англичанец е отпуштен откако Лестер одиграа 1:1 со Вест Бромвич Албион. Така шампионите од 2016 година останаа на 18. место во Премиер лигата со само една победа во 10 лигашки меча. Како Лестер сити испиша нова историја во Премиер лигата! Шекспир во јуни го замени Клаудио Раниери. Италијанскиот тренер го донесе историскиот успех на тимот, потпишувајќи тригодишен договор откако го спаси Лестер од испаѓање од Премиер лигата. Со Шекспир тимот стигна и до 1/4 финалето на ЛШ каде загубија од Атлетико Мадрид со вкупен резултат од 2-1.
| | веќе видена | слични

Лестер кој ја освои Премиер лигата во 2016 година, не ги постигнува очекуваните резултати, па раководството на клубот, откако мината сезона го отпушти Клод Раниери кој им ја донесе титулата, пред една недела отказ му додели и на Крег Шекспир. Со ангажирањето на некогашниот предводник на Саутемптон, управата на клубот очекува Лестер да се стабилизира и во континуитет да прикажува добри игри. - Голема привилегија е да се биде тренер на Лестер, клуб со амбиции и вредности кои се совпаѓаат со моите. Очекувам да продолжиме да ги надградуваме скорешните успеси. Се радувам што ќе можам да соработувам со играчите, раководството, навивачите на Лестер, изјави Пуел. Лестер со привремениот тренер Мајкл Аплтон го доби последниот дуел од Премиер лигата и се искачи на 14. место со 9 бода. Пеул дебито на клупата на „лисиците“ ќе го има в недела против Евертон. 
| | веќе видена | слични

Клод Пуел е назначен за нов менаџер на Лестер. Поранешниот англиски шампион со Пуел потпиша тригодишен договор.Лестер кој ја освои Премиер лигата во 2016 година, не ги постигнува очекуваните резултати, па раководството на клубот, откако мината сезона го отпушти Клод Раниери кој им ја донесе титулата, пред една недела отказ му додели и на Крег Шекспир.Со ангажирањето на некогашниот предводник на Саутемптон, управата на клубот очекува Лестер да се стабилизира и во континуитет да прикажува добри игри.– Голема привилегија е да се биде тренер на Лестер, клуб со амбиции и вредности кои се совпаѓаат со моите. Очекувам да продолжиме да ги надградуваме скорешните успеси. Се радувам што ќе можам да соработувам со играчите, раководството, навивачите на Лестер, изјави Пуел.Лестер со привремениот тренер Мајкл Аплтон го доби последниот дуел од Премиер лигата и се искачи на 14. место со 9 бода.Пеул дебито на клупата на „лисиците“ ќе го има в недела против Евертон.
| | веќе видена | слични

Лестер Сити пронајде замена за тренерот Крег Шекспир на кој неодамна му беше врачен отказ. Нов тренер на „Лисиците“ е Клод Пауел, поранешен тренер на Саутемптон и Лион. Пауел со екипата на Лестер потпиша договор до јуни 2020 година, а пред себе има задача да ја стабилизира екипата која моментално се наоѓа на 14 позиција во Премиер лигата. Првиот тест Пауел ќе го има во недела на домашен терен, кога Лестер ја пречекува екипата на Евертон, која исто така неодамна остана без менаџер. На Крег Шекспир му беше врачен отказ после ремито против ВБА пред неполни две недели, а екипата од тогаш ја предводеше привремен тренер Мајкл Еплтон, под чие водство ја победија екипата на Свонси во Премиер лигата, како и Лидс во Карабао Купот. Еплтон ќе продолжи да биде дел од стручниот штаб на Лестер и ќе ја има улогата на прв помошник на Клод Пауел. За 56 – годишниот Пауел ова ќе биде враќање во Англија после само 133 дена откако доби отказ во Саутемптон. Овој тренер ја водеше и екипата на Лион во периодот од 2008 до 2011 ...
| | веќе видена | слични

Легендарниот фудбалер на Лестер сити, Гери Линкер не се согласува со одлуката на „лисиците“ да го ангажираат дефанзивниот „експерт“ Клод Пуел како нов менаџер на тимот. Крег Шекспир беше отпуштен минатата недела по слабиот старт на сезоната, а тој беше привремено решение откако Лестер претходно се решија да го отпуштат Клаудио Раниери, италијанскиот стратег кој им ја донесе титулата во 2015/16. Claude Puel? Really? — Gary Lineker (@GaryLineker) October 25, 2017 „Клод Пуел? Навистина?“, се запраша Линекер на Твитер, слично како многу фанови на Лестер, кои нема да бидат воодушевени од Пуел, човекот кој е познат по својот екстремно дефанзивен фудбал. Сепак, Линекер знае да греши кога се работи за Лестер. Откако вети дека ќе води ТВ-шоу во долна облека ако ја освојат титулата во годините на Раниери, поранешниот англиски репрезентативец мораше да го исполни ветувањето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимот на Лестер пред неколку дена донесе одлука да се раздели Крег Шекспир по лошите резултати на почетокот на новата кампања, па иако во јавноста како наследници се споменуваа Мануел Пелегрини, Рајан Гигс… на крајот се очекува изборот да падне врз искусниот Клод Пуел. Ова го најавуваат поголем број на медиуми на островот кои посочуваат оти остануваат само детали за да Пуел официјално ја преземе тренеската палка кај „лисиците“. Клод добро го познава англискиот фудбал зошто лани беше дел од Саутемптон, тим со кој заврши на осмата позиција и дојде до финалето на Лига Купот. Претходно тој беше дел и од француските состави Ница, Лил, Монако и Лион.
| | веќе видена | слични

Лестер денеска доби нов тренер, а првичната реакција на легендата на клубот Гери Линекер не беше баш охрабрувачка. Сепак, она што денеска Линекер го напиша на социјалните мрежи за новиот тренер Клод Пуел е идентично со неговата прва реакција кога Лестер го ангажираше Клаудио Раниери. Линекер не му даваше многу шанси на Лестер во сезоната 2015/16, но на крајот мораше да се појави во емисијата „Меч на денот“ на „Би-Би-Си“ по гаќи, откако „лисиците“ ја освоија Премиер лигата. Денеска, Линекер напиша: „Клод Пуел? Навистина?“, а пред две години напиша: „Клаудио Раниери? Навистина?“.
| | веќе видена | слични

Лестер го ангажираа францускиот стручњак Клод Пуел како менаџер откако го отпуштија Крег Шекспир минатата недела. Пуел беше отпуштен од Саутемптон на крајот на минатата по критиките за дефанзивниот стил на игра, но ги предводеше „светците“ до финале во Лига купот (кое го загубија со 3:2 од Манчестер) и до осмото место во Премиер лигата. Мајкл Еплтон, кој беше привремен тренер по отпуштањето на Шекспир, ја задржува улогата на помошник-тренер. „Вистинска привилегија е да се стане нов менаџер на Лестер сити, клуб чии вредности и амбиции се блиски до моите. Сакам да го градиме тимот по исклучителните успеси во минатото. Едвај чекам да почнам да работам со сопствениците, играчите и фановите за заедно да направиме постојан успех“, вели Пуел. Лестер се на 14. место во Премиер лигата, со само еден поен повеќе од зоната за испаѓање. #lcfc are delighted to announce the appointment of Claude Puel as the Club’s new First Team Manager: https://t.co/OQeKNdlHWF #WelcomeClaude pic.twitter.com/RRgEdELdhy — Leicester City ...
| | веќе видена | слични

Лестер Сити си најде нов менаџер, и тоа од Премиерлигата, стратег кој веќе добро ја познава лигата, станува збор за екс тренерот од Саутемптон, Клод Пуел. По отказот на Крег Шекспил, минатата недела беше назначен за моментален тренер помошникот во Лестер, Мајкл Аплтон, но тоа траеше кратко, но сепак останува асистент. Во Лестер препознаа квалитет во Клод, па веднаш се договорија на две ипол сезони. Некогашниот шампион на Премиерлигата е во тешка ситуација на табелата, и сигурно дека од новиот стратег очекувањата ќе бидат големи.
| | веќе видена | слични

Клаудио Раниери и покрај долгата тренерска кариера, ќе остане запаметен со историската титула од Премиер лигата со тимот на Лестер сити. Дали италијанскиот стратег може да го повтори тоа со Нант во Франција? Ако ја погледнете табелата во Лига 1, сликата е јасна, барем за првите две места – таму се тимот полн со пари и ѕвезди, Пари Сен-Жермен, а веднаш зад нив актуелните шампиони Монако. Но, на третото место се појавува Нант, нешто што никој не очекуваше и покрај репутацијата на Раниери. Кога Раниери пристигна на „Стад де ла Божор“ во средината на јуни, во тимот имаше вистински хаос. Во 2015/16, Нант прво едвај се спаси од испаѓање, за под водство на Сержо Консеисао да дојде до местата кои носат во Европа. Португалецот потпиша нов договор, но веднаш по стартот на летниот преоден рок, не можеше да ја одбие понудата на Порто и си замина дома. Раниери се согласи да го замени, меѓутоа, веднаш наиде на проблеми – францускиот синдикат на тренери (УНЕЦАТЕФ) не сакаше да го ратификува неговиот договор бидејќи оваа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лестер одново остана без тренер – Кратко траеше бајката на Шекспир (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: