Промовирана книгата “Рани спомени” од новинарот Веле Митаноски

Во новоотворениот културен центар "Култура 365", денес, беше промовирана книгата “Рани спомени” на новинарот Веле Митаноски. Книгата е хроника на Охрид во последните 60-на години, но и хроника на Република Македонија. Во неа станува збор за личности од Македонија и Балканот инволвирани во политиката, културата, бизнисот, како и секојдневното живеење. Митаноски веќе работи и на второто издание на „Рани спомени“. OhridNews
| | веќе видена | слични

Охриѓани му должат на Охрид, а новинарите посебно и во било која прилика треба да се оддолжат. За она што ни го подарил овој град, треба да се прекрстуваме пред него, беше истакнато на охридската промоција на книгата „Рани спомени" на новинарот Веле Митаноски. По скопската промоција, денес напладне книгата беше промовирана и во Охрид, во новоотворениот културен центар “Култура 365“. Книгата рани спомени е хроника на Охрид во последните 60-на години, но и хроника на Република Македонија. Сплет од личности од Македонија и Балканот инволвирани во политиката, културата, бизнисот, секојдневното живеење, како атрактивно четиво на близу 600 страници авторот го пренесува како ретко вредно дело кое ја привлекува читателската публика. - Главниот акцент е ставен на амбиентот, на луѓето од Охрид, некои се живи, некои се за жал заминати, луѓето кои потекнуваат од Охрид или кои доаѓале тука, сеедно дали од политиката или културата. Во книгата има доста анегдоти, особено со луѓето од политиката, вели авторот Митаноски. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев", во новоотвореното културно катче „Култура 365" во Охрид ќе се одржи „Охридска промоција" на книгата „Рани спомени" од Веле Митаноски. Промотори на книгата на Митаноски, кој е новинар, политички аналитичар и публицист ќе бидат писателот Милован Стефановски и новинарот и публицист Зоран Иванов. „Рани спомени" од Веле Митаноски излезе неодамна, во издание на книгоиздателството „Макавеј", од Скопје. На близу 600 страници, книгата донесува автентични сведочење за последните македонски 20 години: политичка и медиумска плурализација, сопственичка трансформација, долга и мачна транзиција. Митаноски е сведок и хроничар на случувањата во Вевчани и македонската демократска пролет, на случајот Студенчица, на падот на комунистичката диктатура во Албанија, на 2001-та и подготвувањето на Охридскиот рамковен договор. (Крај)
| | веќе видена | слични

Промоција на книгата „Рани спомени“ од Веле Митаноски денеска во 12 часот ќе се одржи во културното катче „Култура 365“, во срцето на старото градско јадро на Охрид. Делото, издание на „Макавеј“ од Скопје, ќе го промовираат писателот Милован Стефановски и новинарот и публицист Зоран Иванов.
| | веќе видена | слични

Останато

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 139 | | | веќе видена

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или да го уапси ...
сите 201 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 125 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од снег, кои во западните и јужните делови ќе бидат пообилни. Насекаде низ земјава ќе се формира нова снежна покривка, во пониските ...
сите 213 | | | веќе видена

Поради врнежи од снег воведена е забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража. Јавното претпријатие ...
сите 190 | | | веќе видена

Францускиот премиер Едуар Филип во интервју за весникот „Лез Еко“ призна дека Владата направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“ и оти не ги ...
сите 129 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт до Основниот суд Скопје 1 ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промовирана книгата “Рани спомени” од новинарот Веле Митаноски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: