Пробиштип во функција го става затворениот базен


3 копии

Заврши реконструкцијата на единствениот затворен базен во источна Македонија. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски истакна дека од утре по долги години затворениот базен кој е во рамките на Општинското основно училиште „Никола Карев“ ќе биде отворен за најмладите. - Затворениот базен кој е во близина на училишната сала на ООУ „Никола Карев“ го ставаме во функција, а кој треба да биде пред се за тренирање на децата по часовите по физичко. Меѓутоа во овој период од летото ќе го искористиме за пливачката школа која што секоја година Општина Пробиштип традиционално ја организира за најмладите категории, вели Тоневски. Во рамките на пливачката школа која почнува од утре се опфатени деца од пет до десет години, кои ќе тренираат три месеци со помош на тренер по пливање. - Планираме заедно со училиштето во текот на годината да ја продолжиме пливачката школа во текот на попладневните часови. Овој проект го реалиизравме заедно Општина Пробиштип и ООУ „Никола Карев“, рече Тоневски. Тој забележа дека ...
| | веќе видена | слични

Со промената на содржините што ни нуди отворениот базен во Македонски Брод ова место стана летен центар за младите од регионот, каде што секојдневно можат да се сретнат гости од Кичево, Прилеп, Гостивар, па дури и од Скопје.- Кога во 2012 година го презедовме отворениот базен во Македонски Брод, тој беше во исклучително лоша состојба и без посебен интерес на младите да го посетуваат. Ние најпрво пристапивме кон целосна санација на коритото на базенот, со нова подлога, со што пропустливоста ја сведовме на нула, а тоа беше основен предуслов тој да почне да работи. Покрај самиот објект, целосно ја преуредивме неговата околина и за кратко време го претворивме во пријатно катче за летен одмор. За да ги зголемиме содржините, покрај базенот изградивме неколку простории, со што овозможивме одделни гости, покрај капењето, да можат тука и да ноќеваат. Токму овој пансион ги привлече гостите, претежно од главниот град што се по потекло од овој крај. Тие сега доаѓаат тука и остануваат по 2-3 дена - вели Љупче Јаковлески, ...
| | веќе видена | слични

Заврши реконструкцијата на единствениот затворен базен во Источна Македонија. Од утре по долги години неработење затворениот базен во рамките на Општинското основно училиште „Никола Карев“ ќе биде отворен.- Базенот треба да биде, пред сѐ, за тренирање на децата по часовите по физичко. Меѓутоа во овој период од летото ќе го искористиме за пливачката школа што секоја година општината Пробиштип традиционално ја организира за најмладите категории - вели градоначалникот на општина Пробиштип Тони Тоневски.Во рамките на пливачката школа, која почнува утре, се опфатени деца од пет до десет години, кои ќе тренираат три месеци со помош на тренер по пливање.- Планираме заедно со училиштето во текот на годината да ја продолжиме пливачката школа во текот на попладневните часови - рече Тоневски.Тој забележа дека градот пред три-четири децении имал традиција за пливачка школа, а сега има иницијатива да се формира ватерполо-клуб. Реконструкцијата на затворениот базен чини 2.500.000 денари, со овие средства се променија сите ...
| | веќе видена | слични

Во базен покрај Велика бачка каналот во Сивац вчера се удавил 19-годишниот Д.А. Момчето, според очевидцџите, веднаш по доаѓањето во базенот скокнало во вода и повеќе не излегло. Се претпоставува, дека на Даниел кој инаку знаел да плива му се слошило од температурниот шок, бидејќи на 38 степени нагло влегол во вода. Неговото тело во базенот длабок три метри го пронашол неговиот старател Матија Тот, кој пристигнал на лице место веднаш откако слушнал што се случило, но телото било извлечено неколку часа подоцна со помош на нуркачка екипа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Отворениот градски базен кој функционира во склоп на ЈП „Билјанини извори“ од денес ги отвора вратите за љубителите на пливањето. Работното време на базенот е од 09.00 до 20.00 часот . Од 09.00 до12.00 часот и од 18.00 до 20.00 часот базенот ќе го користат охридските школи "Делфини 2012" и "Охридски Бранови" , додека од 12 до 18 часот базенот ќе е отворен за рекреативци и сите љубители на пливањето. За посетителите целодневна влезница изнесува 60 денари.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Манчестер Јунајтер Пол Погба ја фрли во базен новинарката на американската телевизија ЕСПН Алексиск Нуњез во базен. Погба се одмара по напорната сезона во Лос Анџелес,а друштво му прави новиот соиграч Ромелу Лукаку. Погба и Лукаку и дадоа интервју на американската новинарка. Потоа таа со нив одигра „лист, камен, ножички“, а бидејќи зигуби, Погба ја фрли во базенот.
| | веќе видена | слични

Новинарката на „ЕСПН“ земаше интервју од двете ѕвезди на Манчестер Јунајтед, Пол Погба и Ромелу Лукаку, и тоа покрај базен. После интервјуто фудбалерите на новинарката и понудија да одиграат „компанија“, па ја турнаа во базен. Pogba gurnuo novinarku u bazen by goloviliga
| | веќе видена | слични

Двата отворени градски базени и денес не беа наполнети со вода. Влезната врата остана заклучена. Не беше дозволен влез во кругот на базените. Големиот базен е полупразен, а малиот воопшто не е наполнет со вода. Сезоната за капење е веќе почната и во осмиот ден од месец јули базените не проработеа. Се „удавија“ во вода ветувањата од СРЦ дека од 3 јули базените ќе се пуштат во употреба бидејќи подготовките за полнење се при крај. Телефонски го контактиравме Директорот на ЈП Билјанини извори, Ристе Мишев кој само кратко прокоментира дека базените се полни со вода и ќе почнат со работа од понеделник, без притоа да сподели информации кои се проблемите кои го кочат отварањето на базените. Сега, децата кои желно го исчекуваа стартот со часовите по пливање и спортување ќе чекаат базените да проработат некој друг нареден понеделник Инаку, годините наназад, на градскиот базен дневно бараат разладување околу 250 капачи. Најчесто на базен се дечињата со своите родители, баби или дедовци, но има и странци. Во оваа бројка ...
| | веќе видена | слични

The Deep Joy го држи Гинисовиот рекорд за најдлабокиот вештачки базен за нуркање со длабочина од неверојатни 40 метри. Токму затоа е еден од најомилените базени за нуркање. Тука нуркачите често вршат подготовки и вежби за нивните следни авантури бидејќи се во средина во која има релативно поголема контрола и безбедност. Базенот е креиран од италијанскиот архитект Емануеле Боарето и располага со топлина на водата од 32 Целзиусови степени, па така е многу пријатен за нуркачите. Погледнете како изгледа една подводна авантура во овој италијански базен.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 340 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Словенија пред дуелот со Норвешка последен од главната фаза ја доби најдобрата информација. Љубомир Врањеш и неговите избраници се пласираа во полуфиналето и ...
сите 212 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 79 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се заканува со поништување на Д оговорот од П респа , а со тоа директно го загрозува нашето членство во НАТО , како и нашата интеграција во ЕУ, вели ...
сите 174 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднеле 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој денеска требаше ...
сите 52 | | | веќе видена

Сандер Сагосен игра неверојатно на ова Европско првенство, а за неговите настапи најдобро зборува статистиката. Моќниот среден бек на Норвешка е вистински ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пробиштип во функција го става затворениот базен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: