Нимиц доаѓа во Скопје и Атина да слушне за предлозите што ги достави


Не стивнуваат реакциите во јавноста и во Грција и во Македонија по вчерашниот голем митинг во Солун за како што го нарекоа одбрана на Македонија. Очекувано, преовладува впечатокот дека иако лидерите во двете земји се заложуваат да се стави крај на овој спор така не мислат граѓаните во Грција и во Македонија. Околу 100.000 Грци во Солун го кренаа гласот дека нема да дозволат во името на нашата земја да стои „Македонија“ и дека политичарите не смеат да донесат никаква одлука пред да го консултираат народот. Протестот во Солун може да навести какви би биле резултатите доколку ова прашање се стави на референдум.Грците во голема мера би отфрлиле секаков предлог во кој би стоел терминот „Македонија“ за кој тие сметаат дека е исклучиво грчки и дека тие имаа ексклузивитет. Токму затоа грчкиот премиер Алексис Ципрас се обидува ова прашање да го истурка со широк партиски консензус во Парламентот. А дека меѓу грчките главни партии нема консензус за македонското прашање потврдуваат и реакциите на опозициската Неа ...
| | веќе видена | слични

Грција се наоѓа пред тешка задача да создаде внатрешен консензус околу тоа на кој начин ќе пристапи во преговорите со Македонија за решавање на деценискиот спор за името. Ако во минатото беше лесно да се каже дека нема отстапки од нивните црвени линии и сите партии се сложуваа со оваа надворешна политика сега Грција е ставена под поголем притисок да учествува во изнаоѓање на достоинствено решение што ќе значи компромис и од нивна страна наместо упорно и на моменти непријателско однесување кон Македонија. Со децении билданата националистичка реторика и сега ги покажува своите последици, народот веќе излезе на срамни и недостоинствени протести во Солун на кој истури огромна омраза кон македонскиот народ, а сличен потфат се организира и за во Атина на почетокот на февруари. Овие чекори се сосема јасно изведени од страна на грчката црква која има свој интерес во државните преговори, а тоа е да спречи етаблирање на Македонската православна црква - Охридска архиепископија и врши голем притисок врз владата на ...
| | веќе видена | слични

Централниот одбор на Еврејска заедница во Грција го осуди вандализирањето на споменикот на холокаусот во Солун од припадници на партијата Златна зора по митингот во неделата против зборот Македонија во името на северниот сосед. „Само една недела пред Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот следбениците на нацистичката партија во Грција го обзнанија своето присуство со сквернавење на споменикот на холокауст во Солун со нивниот отфрлен потпис“, соопшти Одборот. По маршот графити со логото на Златна зора осамнаа на споменикот на холокаустот, а на плоштадот беа најдени и антисемитистички летоци во кои солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се нарекува „слуга на Евреите“. „Тие не го осквернавија само сеќавањето на 50.000 Евреи од Солун, туку и на 65.000 Евреи од Грција, како и на 6 милиони Евреи во Европа депортирани и ликвидирани од нацистите во германските концентрациски логори. Тие ги осквернавија вредностите на демократијата, цивилизацијата во градот, и докажаа дека остатоците од нацизмот сѐ уште се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ставрос Теодоракис, претседателот на грчката либерална и социјал-демократска партија „Потами“ вчера по големиот протест во Солун, на својата Фејсбук страница излезе со остра осуда за грчкиот национализам. Во постот насловен „Зошто не сум на протестот во Солун“, тој вели дека Грција губи веќе 25 години со одржувањето на воинствена атмосфера кон една мала земја што може да биде нејзина верна сојузничка. Теодоракис ги презира оние кои си градат кариера преку популистичко однесување и национализам. „Бидејќи не гледам голема разлика помеѓу „Поранешна југословенска република Македонија“ – име што сите го прифативме – и Нова или Северна или Горна Македонија. Бидејќи во „македонското“ прашање, исто како во „кипарското“, неактивноста и одлагањето се на штета на Грција и елинизмот. Бидејќи со ништо не сум политички или естетски поврзан со оние што велат дека сме под окупација и зборуваат за предавници, анти-Хелени, бесења и ковчези. Бидејќи ваквото дејствување води до политички терор. Бидејќи секој пат кога една ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Никодим Царкњас е еден од најиздржливите македонски активисти во Воденскиот крај во денешна Грција, кој неумерно работи на сочувување на македонскиот јазик и идентитет во соседната земја каде се негираат сите малцинства без оглед на нивниот јазик, историја, вера и култура. Отец Никодим е добро познат по тоа што сам изгради црква во С`ботско, Воден каде се бори да богослужи на македонски јазик, а поради таквите барања беше и разрешен од грчката црква во 90-тите години. Токму затоа отец Никодим добро ги познава радикалните ставови на грчката црква која наместо да покаже православна и христијанска добрина кон својот сосед и да подаде рака на помирување и простување уште повеќе долева масло на огнот, стои зад дел од организација на протестите во Солун и цврсто ја застапува идејата во конечното решение воопшто да не се користел терминот Македонија. За изливот на национализам, ширењето на пропаганди и нетрпеливост во овие времиња на искушение разговараме со отец Никодим Царкњас. Фактор: Како ги оценувате ...
| | веќе видена | слични

Палењето на знамето на Република Македонија беше еден од моментите што го обележаа големиот антимакедонски митинг завчера во Солун, каде што 90.000 луѓе според грчката полиција се собраа да кажат дека „Македонија е грчка“ и да изразат несогласување со тоа терминот Македонија да биде содржан во името на северниот сосед на Грција. Додека еден од демонстрантите го палеше македонското државно знаме, присутните пееја и ракоплескаа. Но, за разлика од осудата на палењето на знамето на македонската држава во повеќе наврати во Косово, последен пат по изрекувањето на пресудите за учесниците во терористичкиот напад во кумановско „Диво Насеље“, овојпат немаше официјален протест од македонска страна, каков што побара најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. Во името на Владата, која „продолжува искрено да ги гради мерките на доверба со Република Грција со цел достоинствено да придонесеме кон решенија на отворените прашања во интерес на граѓаните на двете земји“, се огласи Министерството за надворешни работи со ...
| | веќе видена | слични

Ставрос Теодоракис, претседателот на грчката либерална и социјал-демократска партија „Потами“ по протестите во Грција на својата Фејсбук страница ги осуди и кажа дека Македонија можела да биде верен сојузник. Вели дека Грција губи веќе 25 години со одржувањето на воинствена атмосфера кон една мала земја што може да биде нејзина верна сојузничка. - „Бидејќи не гледам голема разлика помеѓу „Поранешна југословенска република Македонија“ – име што сите го прифативме – и Нова или Северна или Горна Македонија. Бидејќи во „македонското“ прашање, исто како во „кипарското“, неактивноста и одлагањето се на штета на Грција и елинизмот. Бидејќи со ништо не сум политички или естетски поврзан со оние што велат дека сме под окупација и зборуваат за предавници, анти-Хелени, бесења и ковчези. Бидејќи ваквото дејствување води до политички терор. Бидејќи секој пат кога една држава на Обединетите нации ја признава „Република Македонија”, грчката дипломатија е ослабена. Затоа што не сакам соседната земја да се распадне – сакам ...
| | веќе видена | слични

Иако во Грција со закон е забрането учество на униформирани припадници на безбедносните сили на политички собири и на манифестации неорганизирани и неподдржани од државата, евидентно беше масовното присуство на припадници на грчката армија на завчерашниот митинг во Солун против зборот Македонија во името на северниот сосед. Грчки војници не беа само гледачи, туку и активни учесници на протестот – маршираа пред повеќе десетици илјади демонстранти на плоштадот во најголемиот град во Северна Грција, носејќи знамиња и пеејќи песни, по што се построија пред споменикот на Александар Македонски, па дури и му салутираа?! Учеството на војници на протестот на кој, според проценките на полицијата, присуствуваа 90.000 луѓе, испраќа спротивна порака од таа на грчката Влада и на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, кои се оградија од митингот. Оттука, се поставуваат прашањата кој им дозволил на униформираните членови на армиските сили да учествуваат на митингот, дали тоа го сториле на своја рака и ќе бидат ли казнети ...
| | веќе видена | слични

Грчките опозициски партии видоа одлична можност да се промовираат себеси и да ја нападнат владата на премиерот Алексис Ципрас со тврди националистички настапи. Пред утрешната средба меѓу грчкиот премиер Ципрас и македонскиот премиер Заев која треба да се одржи на маргините на Светскиот економски форум во Давос, во Грција се лицитира со бројки за масовноста на протестите во Солун каде беше испратена порака да не се прифати компромис и да не му се дозволи на соседот да го користи терминот „Македонија“ во своето име. Најрадикално толкување на демонстрациите во Солун даде Адонис Георгиадес, потпретседателот на опозициската партија Нова Демократија. Според него на улиците во Солун имало неверојатни 500 илјади луѓе што е речиси половина од масовните протести во 90-тите години кога Македонија ја прогласи својата независност што предизвика грчка блокада и наметнување на тешко ембарго, а потоа и болни политички одлуки.Георгиадес тврди дека сега Ципрас е во неволја. Грчките опозиционери, особено од десницата прават се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Осуда за политиките на нетрпени и омраза демонстирани на протестот во Солун искажува македоноското МНР. Во реакцијата од министерството оценуваат дека ваквите постапки се став на малцинството оти поинакви биле желбите на мнозинството. - Мнозинството граѓани сакаат да развиваат блиски и пријателски односи со што придонесуваат кон унапредување на соработката и перспективите меѓу двете земји. Министерството за надворешни работи на Република Македонија е уверено дека целиот регион и нашите две земји се на вистинскиот пат на доброседство кој ќе резултира со исполнување на евроатланските интеграции на нашата земја, како и стабилност и економски развој на целиот регион, се вели во реакцијата. И грчкјата влада е загржина по вчерашните протести во Солун. Порптаролот на грчката влада ги повика политичките лидери во земјата да покажат национална одговорност и да сватат дека не решавањету туку оставањето на проблемот ги поткопува националните интереси на земјата. Реагираа и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Митрополитот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

– Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија 2019 година за кандидатот Блерим Река, до Државната изборна комисија беше доставена на 19 ...
сите 217 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кочани, каде што се сретна со граѓани и учествуваше на отворена граѓанска ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц доаѓа во Скопје и Атина да слушне за предлозите што ги достави

Од:
До кого (е-маил):
Порака: