Повеќе од 150 мигранти се приведени во Грција

4 копии

Грчката полиција соопшти дека привела повеќе од 150 мигранти, кои биле пронајдени како се кријат во камиони во два одделни инциденти во близина на Солун. Мигрантите биле од Сирија, Египет, Авганистан. Во првиот случај 48 мигранти биле уапсени денеска откако нивниот камион застана на пат поради дефект. Возачот избегал, а мигрантите биле забележани како го напуштаат возилото. Во друг инцидент, кој исто така се случил денеска, 110 лица биле уапсени кога камионот бил запрен од страна на полицијата и бил извршен претрес во близина на Солун. Полицијата сè уште не соопшти дали осомничените за шверцување мигранти се меѓу оние кои се наоѓаат во полициска станица на испрашување. Грчките власти објавија дека е зголемен бројот на апсења во врска со шверцот на луѓе во изминатата недела. Приведените мигранти, пак, изјавиле дека сега плаќаат околу 2 000 евра на шверцерите за да ги пренесат преку турската граница, вклучувајќи го и нивниот превоз до Солун.
| | веќе видена | слични

Не утврден идентитетот, ниту се знае земјата од која доаѓаат двајцата мигранти кои загинаа во Сообраќајна несреќа на патот Радовиш-Штип, тврдат за НОВА од ОЈО. Како што објави НОВА телата на миграните два и пол месеци се наоѓаат во капелата во Бутел и од таму никој не може да ги подигне за да се погребат, бидејќи не се идентификувани. „На починатите лица не им е утврден идентитетот, ниту земјата на потекло како би можело обвинителството да ја спроведе постапката за идентификација и да испрати ургентен допис до дипломатско претставништво на државата од која се верува дека потекнуваат лицата, со цел идна комуникација со нивни роднини“, се вели во одговорот за НОВА од ОЈО. Од ОЈО потенцираат дека натамошната постапка во врска со погребот на починатите, доколку се јават роднини, ќе биде договорена и реализирана согласно желбите на роднините. Доколку во даден временски рок не се пронајдат роднини на лицата, ниту пак се изврши успешна идентификација, следи погребување на гробиштата во Бутел, велат од ОЈО. Од ...
| | веќе видена | слични

Иако МВР го знае нивниот идентитет, по обдукцијата тие биле заведени како непознати лица и во АД Бутел не дозволуваат да се погребаат се додека не ги идентификуваат нивните роднини Телата на двајцата мигранти кои загинаа во сообраќајна несреќа пред два и пол месеци на патот Радовиш-Штип, се наоѓаат во капелата во Бутел. Но, иако МВР го знае нивниот идентитет, по обдукцијата тие биле заведени како непознати лица. Од АД Бутел за НОВА потврдија дека телата се во капелата, но велат дека од таму никој не може да ги подигне бидејќи не се идентификувани. „Телата се тука во капелата два ипол месеца, не се погребани. Потребно е да дојдат нивните роднини и да го потврдат нивниот идентитет“,велат во АД Бутел. Од невладината Легис кои два и пол месеца трагаат по телата по институциите, потенцираат дека роднинините не се веќе во државата, заминати се одамна во некоја од европските земји и нема да можат да дојдат. „Загинатите имаа кај себе лични документи кои по обдукцијата заедно со облеката им беа предадени на ...
| | веќе видена | слични

Повеќе лица се повредени кога петмина Авганистанци и еден Иранец запалиле пожар во келијата во Виена , како револт зашто не добиле азил. Мигрантите го спречиле стражарот да влезе во келијата за да го гасне пожарот , решени да изгорат . За среќа било повикано засилување и огнот не ја зафатил целата полициска станица во цвентарот на Виена . Во пожарот освен шестмината , се повредени уште неколку мигранти од соседните келии. Полициската станица е евакуирана , а мигрантите се хоспитализирани . Во нивната ќелија било пронајдено проштално писмо потпишано од сите шестмина , во кое се вели дека поради протерувањето веќе не ја гледаат смислата на животот.
| | веќе видена | слични

Австриската полиција информира дека шест мигранти, кои чекале депортација од Австрија, се хоспотализирани со сериозни повреди отаско ја запалиле ќелијата во која се наоѓале, пренесува „Браунсвил хералд“. Полицијата во Виена вели дека петмина Авганистанци, на возраст меѓу 18 и 33 години, и еден 30-годишен Ирачанец се хоспитализирани на интензивна нега. Тие се обиделе да ја блокираат вратата на ќелијата и оставиле заедничка проштална порака изразувајќи вознемиреност поради претстојната депортација. Според портпаролот на австриската полиција, прошталното писмо укажува дека можеби мигрантите се обиделе да се самоубијат. Претпоставката, дека се обиделе да се самоубијат, ја засилува фактот што мигрантите откако избил пожарот не дозволувале никој да влезе во просторијата. Полицијата успеала да ја отвори вратата и 70 поѓарникари за кусо време го изгаснале огнот, но поради силниот чад, 40 затвореници се однесени на безбедно место. Четиринаесет затвореници добиле прва помош на лице место исто како и најмалку тројца ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Група мигранти, кои чекале депортација од Австрија, ја запалиле ќелијата во која се наоѓале. Неколкумина се повредени при пожарот. Петмина Авганистанци, на возраст меѓу 18 и 33 години, и 30-годишен Ирачанец се хоспитализирани на интензивна нега. Портпаролот на австриската полиција наведе дека истражителите нашле изгорено проштална писмо кое укажува дека можеби мигрантите извршиле обид за самоубиство. Претпоставката, дека се обиделе да се самоубијат, ја засилува фактот што мигрантите откако избил пожарот не дозволувале никој да влезе во просторијата. Огнот бил изгаснат за кратко време, но поради големиот чад, 40 затвореници се однесени на безбедно место. Не е јасно како е запален пожарот, забележува ДПА.
| | веќе видена | слични

Изчезнаа телата на двајцата мигранти кои на 25 јуни годинава загинаа во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Радовиш-Штип во близина на рудникот Бучим. Повеќе од два месеца никој не знае каде се телата на загинатите момчиња кои го изгубија животот кога товарно возило марка „ивеко“ во кое се превезувале мигрантите удрило во ограда од мост при што уште 17 мигранти беа повредени, а возачот избега од местото на несреќата. Во невладината организација Легис велат дека не можат да ги најдат телата и да ги погребаат по муслиманските обичаи како што барале нивните семејства. „Не знаеме каде се телата , тогаш од верската заедница рекоа дека ќе ги погребаат во Штип. Ги прашуваме оџите дали ги викнале, нема такво нешто. Ги бараме за да бидат погребани според муслиманските обичаи бидејќи тоа е според основните човекови права, тоа им следува. Се обидуваме во институциите да дознаеме каде се, но никој не знае да кажа каде се телата“, изјави Мерсиха Смаиловиќ од Легис. Станува збор за двајца млади луѓе од кои едниот е ...
| | веќе видена | слични

Нов случај на криумчарење мигранти откри гевгелиската полиција. Десетмината мигранти од кои осум од Пакистан и двајца од Авганистан биле откриени синоќа при редовна контрола од страна на полицијата . Возилото марка БМВ со тетовски регистарски ознаки било запрено за контрола на булеварот Гевгелија, а при прегледот во него биле откриени десетте мигранти. Откако го запрел возилото возачот, 35 годишен жител на селото Студеничани побегнал од местото на настанот, но за кратко време бил стасан и лишен од слобода. По целосното документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок, додека мигрантите се задржани во полициската станица за граничен премин Богородица за понатамошна постапка. Овој е само еден во низата случаи со криумчарење мигранти кои полицијата скоро секојдневно ги открива. Од почетокот на годината па заклучно со месец јули откриени се 29 такви случаи во кои имало обид да се прокриумчарат повеќе од 430 лица што е двојно повеќево однос на мината цела година. Против 30 лица кои ...
| | веќе видена | слични

На автопатот Гевгелија - Скопје во близина на село Смоквица, вчера во 11.00 часот, полициски службеници во товарно возило „Ивеко“ со скопски регистарски ознаки пронашле 50 мигранти од Пакистан и од Авганистан, од кои четири се деца. Од МВР во соопштението денеска појаснуваат дека полициските службеници дале знак за запирање на товарното возило „Ивеко“ по што возачот го запрел возилото 50 метри после патролата и избегал од лице место. - При контрола над возилото, во просторот за товар, биле пронајдени 50 мигранти од Пакистан и Авганистан, од кои четири се деца. Мигрантите се однесени во Прифатниот транзитен центар Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и за целосно расчистување на случајот, стои во соопштението од МВР.
| | веќе видена | слични

Останато

-Состојбите што настанаа со пораката на обвинителката Рускоска ги разгледа Колегиумот на Јавното обвинителство на Република Македонија и Колегиумот и јас како ...
сите 421 | | | веќе видена

Писмото на шесте земји испратено минатата недела до Европската Комисија во кое се бара почеток на преговорите со Албанија и Македонија во март 2020-та се ...
сите 262 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со заменик-координатор на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ, Торстен Фреи. На средбата се ...
сите 313 | | | веќе видена

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133 од 28.06.2019 година), ...
сите 69 | | | веќе видена

Освен што се покажа дека едно зборува дома, а друго надвор, Мицкоски доживеа дебакл на клучните стратешки теми. Со првата резолуција ЕПП заклучи дека ЕУ со ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од 150 мигранти се приведени во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: