Еврокомесарката Габриел најави борба против „лажните вести“

2 копии

Европската комесарка за дигитална економија и општество Марија Габриел оцени дека е потребна стратегија на европско ниво за справување со „лажните вести“ на социјалните мрежи. - Борбата против лажните вести наместо национално, треба да стане европско прашање, изјави еврокомесарката во интервју за белгискиот дневен весник „Еко“ Габриел најави дека ЕУ ќе има стратегија за справување со лажните вести до на пролет, кога треба да биде готов извештајот на експертска група задолжена да ги предложи начините за сузбивање на овие дезинформации. Според неа, меѓу предлозите е и поддршката за доброволното обележување на вестите или воведување на функција „проверувач на фактите“. Комесарката Габриел најави средба со претставници на 30 интернет платформи во Брисел во текот на овој месец и вети дека при предложените мерки ќе се даде предност на „доброволните мерки“, но дека ќе се бара од интернет порталите да соработуваат со полициските и судските органи.
| | веќе видена | слични

Популизмот ќе остане доминантна стратегија на власта. Едноставно, публиката и дискурсот се толку сменети што единствено решенијата кои лесно „се продаваат” ќе виреат кај македонската јавност. Колумна на Петар Арсовски. Во последниве неколку дена се појавија повеќе написи кои на еден или на друг начин го третираат меѓусебниот однос на популизмот, јавниот дискурс и адаптирањето на политиката кон тој, веќе глобален, феномен. Сепак, најголемиот дел од анализите се фокусираат на, според мене, секундарни, зависни варијабли, како политичарите, медиумите, лажните вести и слично. Иако таквите појави се „во мода” во моментов, мислам дека е погрешно да се толкува напливот на популизам како процес кој тече одозгора надолу (top-down). Во таа смисла, иако се атрактивни, промените во наративот на политичарите, сензационализмот на медиумите, напливот на поедноставување на политиката, се сепак последици, а не причини, од појавата на популизмот како доминантен модус операнди на денешната политичка јавност. Сепак, ваквиот ...
| | веќе видена | слични

Крајна оцена за лажните вести По најневеројатните количества внимание што лажните вести како еден од сегментите на интернет дното успеаа да го соберат и навлечат на себе, темата сериозно се зафатија да ја изучуваат сериозни луѓе. А дури и за одговарање на основните прашања околу ова требаше време. Бихејвиорални научници направија анализа на тоа што сурфале стотици американски гласачи од периодот околу изборите во 2016, „со што добиваат слика во реално време за тоа кој кои лажни вести ги гледал, и кои вистински вести истите овие луѓе во тоа време ги гледале.“ Во анализата научниците имаат пристап до целата историја на сурфање на испитаниците. Њујорк тајмс ги пренесува резултатите од анализата: „Досегот на лажните вести навистина е опсежен, а сепак плиток. Секој четврти Американец видел барем една лажна вест, ама дури и најстрасните читатели на лажни вести - длабоко конзервативни симпатизери на Доналд Трамп - прочитале далеку повеќе вистински вести, од весници и интернет или други дигитални извори.“ Во ...
| | веќе видена | слични

Историјатот на лажни вести и пропагандни манипулации на Балканите е сепак постар од кремлинските упади и е традиционален дел од домашниот репертоар на искривување на реалностите и вистините. Неодамнешниот напис на Вол стрит џурнал за напливот на стотици илјади лажни коментари и украдени или измислени профили објавени на страницата на американската Сојузна комисија за комуникации по повод иницијативата за интернет неутралност дојде како навремен потсетник дека епидемијата на лажни вести не е феномен на минатото. Туку напротив, дека еволуира во попрактични и подеструктивни форми на влијание врз јавноста, политиката и финансиите, создавајќи паралелен универзум на лажно мнение, тотално спротивно од волјата на реалноста на живите битија. И повторно, информацијата дека 400.000 коментари објавени на страницата на Комисијата потекнуваат од иста адреса лоцирана во Русија укажува дека проблемот со лажните вести е значајно поголем од грст велешки палавци и некадарници. Туку дека метастазира од првичната форма на ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседате Емануел Макрон најави реформи во медиумското законодавство кое годинава ќе се бори против лажните вести на социјалните мрежи кои, според него, се закана за либерланите демократии. Посебна критика упати до руските медиуми, обвинувајќи ги за ширење на дезинформации за време на претседателските избори.
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон најави донесување на нов закон за медиуми, за да им се спротивстави на таканаречените лажни вести. Тој изјави дека за време на изборите, медиумите ќе се соочат со построги правила околу содржината што ќе ја објавуваат на своите страници. „Сведоци сме дека се прават намерни обиди да се замагли границата помеѓу вистината и лагите и да се поткопа вербата во либералната демократија“, кажа Макрон. Иако никого не именуваше, аналитичарите сметаат дека тој со оваа изјава алудираше на Русија. Макрон веќе зборуваше за обидите на Москва да манипулира со јавното мислење во Европа и САД. „Сега за само неколку илјади евра можат да се шират невистини на социјалните мрежи. Таму постојат илјадници пропагандни страници, кои низ целиот свет, на сите јазици, шират лаги за да се оцрнат политичари, јавни личности и новинари. За да се бориме против ова, треба да воведеме построги правила на социјалните мрежи, при што ќе мора да се именуваат извори на објавените содржини“, кажа Макрон. Исто ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврокомесарката Габриел најави борба против „лажните вести“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: