Хашим Тачи ја сака Прешевска долина, но не го дава северно Косово


Косовскиот претседател упорно тврди дека “корекција на границите“ подразбира само поврзување на Прешевската долина на југот на Србија (општина со мнозинско албанско население и две помалку со српското), но не и „давање“ на доминатнтоното српско северно од Косово на Србија. Со тоа Хашима Тачи мајсторски се обидува да ја блокира резолуцијата покрената во косовскиот парламент, која се противи на идејата за размена на територии, оценуваат медиуми. Извори во рамките на претседателството велат дека „сè е под контрола, дека тој нема да се откаже од својата идеја и дека овој пат тој ќе излезе како победник“. Но, и министри на ЕУ изразија загриженост за идејата за промена на границите меѓу Косово и Србија, предупредувајќи дека тоа би можело да го дестабилизира Балканот, регион каде што етничките тензии продолжуваат Против корекцијата на границите се исто така лидери на балканските земји, бидејќи, според проценките, „се отвора Пандорината кутија, што ќе предизвика хаос низ целиот регион и пошироко”. Трампа за ...
| | веќе видена | слични

Полицијата на Косово (ПК) преку соопштение ја информира јавноста за завршувањето на дводневаната посета на претседателот на Србија Александар Вучиќ, а за денешните протести во областа Дреница, со кои Вучиќ беше спречен да го посети селото Бање, оцени дека поминаа на мирен начин и без ниту еден инцидент. Српскиот претседател попладнево, по завршниот митинг што го одржа во Северна Митровица, го напушти Косово преку граничниот премин Јариње, информира полицијата. По протестите и блокадите организирани од организациите на ветераните на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Владата во Приштина му ја повлече на Вучиќ дозволата за посета на областа Дреница, односно на селото Бање, населено со околу 300 припадници на српската заедница. Вучиќ се обиде по споредни патишта да стигне во Бање, но беше вратен назад од косовската полиција, по што на жителите на Бање, кои беа собрани во центарот на селото за да го пречекаат, им се обрати по телефон од Северна Митровица. Во врска со извештаите во медиумите во Србија, кои ...
| | веќе видена | слични

Американскиот сенатор Рон Џонсон во Приштина зборуваше со косовскиот премиер Рамуш Харадинај за ситуацијата во регионот. Минатата ноќ Харадинај ја објави веста за својата средба со Џонсон на „Фејсбук“ тврдејќи дека Приштина е заинтересирана да постигне оптимален правно обврзувачки договор со Белград. Сенаторот Рон Џонсон изјави дека САД ги поддржуваат сите напори за стабилен мир во регионот. Џонсон ова го истакна во Приштина минатата ноќ за време на состанокот со Хашим Тачи, со кого разговараше и за дијалогот и за јакнење на мирот во регионот, беше објавено на веб-страницата на косовскиот претседател. Рон Џонсон престојува во Србија денес и утре и како што веќе се шпекулира, се очекува да ја пренесе пораката за поддршката на Доналд Трамп за договорот меѓу Белград и Приштина. Џонсон, кој е еден од најверните соработници на Трамп, исто така ќе ја посети и нашата земја.
| | веќе видена | слични
2 копии

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска изјави дека не е неуспех ако нема договор меѓу Белград и Приштина во 2019 година како што е наведено во нацрт-стратегијата за Западен Балкан. Коцијанчич како одговор на прашањето на „Танјуг“ дали може да се нарече неуспех ако не се постигне договор до 2019 година и во контекст на изјавата на српскиот претседател, кој во Косовска Митровица рече дека решението не е на повидок, но дека се надева дека договорот би можел да биде постигнат во текот на 10 или 20 години, рече: „За мене, постигнувањето договор никогаш не е неуспех“, рече Коцијанчич во Брисел. Таа не сакаше да спомне конкретен датум за постигнување договор бидејќи тоа, како што истакнува, зависи од нивниот напредок.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот сенатор Рон Џонсон по средбата со српслкиот претседател Александар Вучиќ, на пресс конференцијата во Белград порача дека САД на Србија и посакуваат стабилност и просперитет. „Кога ние обрнуваме особено значење на еден дел од светот, како на Србија и на Балканот, тоа е добро за сите вас. САД знаат дека има одговорност доста работи да понуди,но ние не сакаме на никој начин да наметнуваме било какво решение.Сакаме да го подржиме претседателот Вучиќ, да му дадеме простор по ова прашање да дојде до флексибилно решение„-изјави Џонсон. Тој посочи дека „Вучиќ ќе покаже храброст да го реши овој проблем и дека ќе имаат поддршка сите оние кои сакаат да го решат проблемот и на Косово и во Србија.“ Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека сенаторот Џонсон “секогаш сакал да слушне што Србите имаат да кажат и бидејќи тој се залага за мир на Балканот и се обидува да даде придонес за постигнувањето на компромисно решение меѓу Србите и Албанците, Белград и Приштина.“ Српскиот претседател рече дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претставници на етничките Албанци кои живеат во јужните српски општини Прешево, Бујановац и Медвеѓа денеска упатија повик за обединување со Косово. Градоначалникот на општина Прешево Шќиприп Арифи тоа барање го изнесе на средба со косовскиот претседател Хашим Тачи, кој неодамна, заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ, го отвори прашањето за менување на границите меѓу Србија и Косово. - Одобрете ја нашата резолуција со која го поддржувате обединувањето на Прешево, Медвеѓа и Бујановац, порача Арифи до косовското Собрание. Мнозинството пратеници и премиерот Рамуш Харадинај се против овој предлог, бидејќи тоа би подразбирало косовските општини со мнозинско етнички српско население да се спојат со Србија.
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека би сакал да ја посети Прешевската долина, но дека постојат пречки поради пресудата на српските власти. Тачи така одговори на пишувањето на некои медиуми дека в среда планирал да ги посети општините на југот на Србија, каде што живеат Албанците, објавија белградски медиуми. - Би сакал, со најдобри желби, да ги посетам Прешево, Медвеѓа и Бујановац, но постојат пречки поради затворските казни за мене и за моите соборци, вклучувајќи го и командантот Адем Јашари. За жал, Србија не може да се ослободи од минатото, но би истакнал - имам голема желба да отидам и да ги посетам. Но, ако не постојат услови за тоа, јас максимално ќе работам за нив, каде и да сум, вели Тачи во изјава за белградски медиуми. По повод најавите дека косовскиот претседател Хашим Тачи в среда ќе ги посети општините во Прешевската долина во Србија, министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави дека полицијата во овој, како и во било кој друг случај ќе постапи според постоечките судски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По последната рунда преговори во петокот помеѓу претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, од Европската комисија нема јавни коментари за идеите за размена на територии и поделба на Косово, кои се почесто се споменуваат, јави дописничката на МИА од Брисел. Портпаролката на високата претставничка за надворешни политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, Маја Коцијанчич ги отфрли обвинувањата дека последната рунда преговори меѓу Вучиќ и Тачи претставува „пораз“, бидејќи двајцата претседатели одбија да одржат трилатерална средба со шефицата на европската дипломатија, како што налага праксата. Запрашана дали Могерини ја поддржува идејата за размена на територии или промена на границите, Коцијанчич изјави дека не се влегло во детали за време на средбата. - Ги прецизиравме параметрите во контекст на преговорите. Работиме на договор заснован врз меѓународното право, кој е реалистичен за двете страни, рече портпаролката на Могерини. Таа потсети дека високата претставничка на ЕУ од Виена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската комисија денеска побара „недвосмисленост од Србија“ во врска со вчерашните изјави на српскиот претседател Александар Вучиќ во Косово за „ликот и делото на Слободан Милошевиќ“, јави дописничката на МИА од Брисел. - Помирувањето, нормализацијата и добрососедските односи ќе бидат возможни само ако се отфрлат и надминат политиките од минатото кои донесоа декада мизерија и страдање за Западниот Балкан и неговите народи, изјави портпаролката на високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, Маја Коцијанчич. Таа додаде дека „не смее да се остави простор за двосмисленост и пофалби за оние кои ги спроведуваа тие политики“. - Помирувањето и добососедските односи се суштината на она за што се бори ЕУ и сите партнери кои имаат европска перспектива мораат да ги почитуваат овие принципи, нагласи Коцијанчич. Таа при тоа го цитираше претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер кој викендов изјави дека национализмот никогаш не решил ниеден проблем, туку само ги создавал.
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод најавите дека косовскиот претседател Хашим Тачи в среда ќе ги посети општините во Прешевската Долина во Србија, српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави дека полицијата во овој, како и во кој било друг случај, ќе постапи во рамките на посточките судски налози. Како што јави дописникот на МИА од Белград, на новинарско прашање дали Србија во случај на доаѓањето на Тачи ќе постапи дипломатски или тој ќе биде уапсен согласно српските обвиненија, Стефановиќ одговори дека „има налози од српските судови кои мора да се почитуваат и Министерството за внатрешни работи ќе постапи според судските налози“. – Тука нема што повеќе да се додаде, истакна Стефановиќ. Во врска со можната посета на косовскиот претседател на Прешевската Долина се огласи и српската премиерка Ана Брнабиќ, која изјави дека до Владата на Србија „не пристигнала каква било најава за евентуалната посета на Тачи“ и дека тој „мора прво да и се обрати на српската Влада, која потоа ќе донесе решение за ова прашање“. Шефот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 516 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 473 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 100 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати пред граѓаните на општина Ѓорче Петров, во рамки на кампањата „Разговори за Обнова на Македонија“ и ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хашим Тачи ја сака Прешевска долина, но не го дава северно Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: