Шилегов на средба со пазарџиите и продавачите на дивите тезги на Бит-пазар

Градоначалникот Шилегов заедно со градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, претставници од „Скопски пазар“ А.Д Скопје и еснафи од Старата скопска чаршија денеска во Занаетчиската комора се сретна со пазарџиите што продаваат стока на незаконски поставените тезги во близина на Бит-пазар. Во присуство на над 50 продавачи, се разговараше за планот и претстојните активности на Град Скопје за уредување на пазарот и за урбанизирање на јавните површини по должината на булеварот Крсте Мисирков. - Дојдовме да поразговараме со вас и заедно да најдеме решение. Хаосот на Бит-пазар којшто е долгогодишен проблем мора да се реши. Град Скопје реши да го уреди овој дел од градот, а за таа цел на овој потег ќе се реконструираат тротоарите, ќе се постават столпчиња и жардиниери, ќе се уреди такси-станица, ќе се засадат дрвореди, реконструираат и осветлат пасажите од булеварот кон чаршијата и ќе се ослободат тротоарите од дивопоставените тезги. За таа цел се овозможени бесплатни тезги за два месеци за пазарџиите што ќе ...
| | веќе видена | слични

Пензионери, пазарџии, студенти и сите останати кои се движат кај скопски Бит-пазар секојдневно го преминуваат булеварот кој како ќе се снајде, но ретко по пропис. И покрај тоа што ова е една од ретките сообраќајници која има надземен пешачки премин, се чини дека ретко кој го користи. Возачите оваа сообраќајница ја лоцираат како една од најпроблематичните во градот, на која треба најмногу да се внимава на пешаци. Групи студенти кои се движат кон комплексот факултети, натоварени граѓани кои само што купиле продукти од пазарот или дистрибутери кои носат стока на пазарот, сите скоро секој ден набрзина сакаат да ја преминат улицата без да чекаат зелено светло за пешаци и не се двоумат дали да претрчаат на само некој метар од возилата кои се движат. Како што раскажуваат возачите кои секојдневно се движат по оваа сообраќајница, таа е најпресекувана од пешаци во целиот град, а освен тоа што се претрчува редовно преку сообраќајните ленти и се прескокнува зеленилото, се случува и пешаците сами да се пуштат во група да ...
| | веќе видена | слични

За да поминете на булеварот „Крсте Мисирков“ пеш, треба да одите среде улица. Како што сум јас во моментов во опасност, така се и сите минувачи секојдневно по булеварот. Луѓето што се движат во овој дел од градот со години се пробиваат низ блокирани тротоари, од продавачи и возила. За тие со велосипед или со инвалидска количка овде е вистински ризик, понекогаш мора да одат среде улица. Својата позиција ја бранат и продавачите на диво. Велат дека заработката им е единствен извор за опстанок. Но сепак овој продавач наскоро ќе треба да замине од тротоарот. Одлуката ја донесоа градските и општински власти. Општина Чаир ветува дека ќе има решение , компромис за сите. Но слични ветувања за уредување на Бит пазар и неговата околина до сега се слушнати многу пати. Сара Кајоли
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов на средба со пазарџиите и продавачите на дивите тезги на Бит-пазар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: