Фокусот на ИСИЛ на жените критикуван во Турција и на Балканот

Граѓаните и експертите ги повикуваат државите да преземат решителни дејства против ИСИЛ и неговата пропаганда. Муслиманки потпишуваат транспарент за време на демонстрациите против насилниот бунт на џихадистичката група на Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ), во центарот на Хаг на 29-ти јуни. [AФП] Злосторствата извршени од страна на Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) вклучуваат и регрутирање жени да служат како секс-робинки за борците. Терористичката организација, која регрутира Муслиманки во Турција и Европа, формираше центри кои го организираат испраќањето на жените во Ирак и Сирија. Т.н. „Биро за брак“ се наоѓа во Алепо и ги повикува „немажените жени и вдовиците да ги дадат своите имиња и адреси“ и да му се приклучат на ИСИЛ. Али Семин, аналитичар за Блискиот Исток во Центарот за стратешки студии Мудри луѓе во Турција, рече дека едно од главните прашања во врска со ИСИЛ е како ги третира жените и девојчињата. „Тие имаат ,фатва’ за тоа прашање, која гласи дека е ,халал’ да се има односи со ...
| | веќе видена | слични

Ми беше тешко кога ги слушав и гледав страдањата на сирискиот народ.Вести, сателитски канали, веб-портали – секаде секојдневно се пренесуваа информации во кои се опишуваше како ги убиваат во сопствената земја. Решив да отпатувам во Сирија за да им помогнам – вака триесет и тригодишниот Рашид од Мароко ја раскажува својата приказна за учеството во војната во Сирија. Тој бил решен да замине. Стапил во контакт со некој сосед, кој бил таму и го охрабрувал да оди. Контактирале преку „Фејсбук“ и телефонски за да се координираат и да ги направат последните подготовки за патувањето на Рашид. Тргнал од аеродромот „Мохамед Петти“ во Казабланка. Го прашале за неговата дестинација. Одговорил дека оди во Турција. На аеродром го чекал неговиот марокански пријател. Со теренско возило го однел до сириската граница. - Кога стигнав до Сирија ме одведоа во станбена зграда ,која ја нарекуваа „куќа за гости“. Тоа се три големи станбени згради, секоја со по три пространи ката со големи ходници. Зградите се целосно климатизирани, ...
| | веќе видена | слични

Со оглед на распоредот на силите во собранието, законот кој што го предлага министерката Јанкуловска во име на владата наскоро ќе ја стави Македонија  меѓу десетината европски земји кои веќе го сторија тоа. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска најави  дека казнет ќе биде секој што директно или индиректно ќе нуди, дава, обезбедува,  собира или прикрива финансиски средства, фондови и опрема наменети за кривични дела од ваков тип.  Аналитичарот на Тинк тенкот аналитика Андреа Богдановски смета дека постојат низа ризици од луѓето кои што еден ден од странските фронтови ќе се вратат во земјава. За експертот за оваа проблематика професорот Методи Хаџи Јанев потребна е поширока стратегија која што може да биде организирана или иницирана од владата но за долгорочни позитивни резултати покрај владата мора да бидат инволвирани сите други фактори  како невладините организации и медиумите кои што ќе ја зајакнат отпорноста на општеството од овие опасни потенцијални поединци или ...
| | веќе видена | слични

Затворски казни за учество во странски војски, паравоени формации, параполициски формации и полиција, се предвидени со новиот предлог-закон кој го усвои Владата на завчерашната седница. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на вчерашната прес-конференција рече дека ова се прави за да се зајакне системот и националната безбедност, како и во борбата против глобалните закани, особено тероризмот. Со новите законски измени јасно е прецизирано дека тој што ќе создава и организира превоз, опремување, обучување на лица или група, ќе биде казнет со најмалку пет години затвор. Исто толкава казна е предвидена за оној кој ќе нуди, бара, дава, прибира фондови или финансиски средства за овие цели. Со најмалку четири години затвор ќе бидат казнети оние кои ќе учествуваат или ќе се обучуваат за воено дејствување надвор од Македонија. Најмалку четири години затвор новиот закон предвидува и за лица кои собираат, организираат преку социјалните мрежи снимки, аудио или видео, на кои повикуваат или врбуваат лица ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието на РМ е последната инстанца која треба да одлучува околу законските измени кои ги усвои Владата Владата на РМ на последната седница ги усвои законските измени кои се однесуваат на регрутирање и учество во странска војска, полиција и паравоени формации или пак, за нивно финансирање или агитирање, соопшти министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. -Законските измени се за да се зајакне системот и националната безбедност и да се овозможи поефикасна борба против глобалните закани и тероризмот – рече Јанкулоска. На изработка на измените работеле повеќе експерти од министерствата за правда и за внатрешни работи, па новиот закон ќе предвидува минимална петгодишна затворска казна за македонскиот државјанин кој ќе создаде, ќе организира превоз, ќе опреми или ќе обучи лица или група која ќе замине да војува на боишта во странство. Истата казна е предвидена и за финансиерите, односно за лицата кои ќе нудат, ќе бараат, ќе даваат, ќе прибираат фондови или финансиски средства за овие цели. Една ...
| | веќе видена | слични

Измените на Кривичниот законик што ги предлага Владата ќе бидат доставени до Собранието за носење по скратена постапка, најави денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. Според неа со измените е предвидено најмалку со пет години затвор да се казнуваат сите оние кои ќе учествуваат во странска војска, полиција, паравоена или параполициска формација. Казни следуваат и за оние кои што директно или индиректно ќе нудат, даваат, обезбедуваа, бараат, собираат или прикриваат финансиски средства, фондови и опрема наменети за кривични дела од ваков тип. Со најмалку четири години затвор ќе бидат казнети лица кои ќе поттикнуваат такви кривични дела преку пишан текст, аудио-визуелни снимки, социјални мрежи и друг облик на комуникација.
| | веќе видена | слични
2 копии

Mинистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за време на гостувањето во вестите на Сител телевизија зборуваше за новиот предлог-закон кој го усвои Владата на вчерашната седница, со кој се предвидуваат затворски казни за учество во странски војски, паравоени формации, параполициски формации и полиција. - Тоа е од причина што кривичното дело кое се однесуваше на оваа проблематика постоеше во кривичниот законик не доволно ги покриваше сите оние случаи, посебно случаите за оние поединци кои се најдиректни учесници во ваквите активности. Токму затоа, правејќи анализа на предизвициде, од аспект на националната безбедност, со кои се соочува Република Македонија, ние одлучивме да застанеме зад една ваква иницијатива и како Влада да предложиме до Собранието една строга законска регулатива која ќе испрати јасна и недвосмислена порака дека Македонија е на страната на глобалната коалиција за мир, дека Македонија жестоко се бори против сите форми на тероризам и лицата кои се македонски државјани, а размислуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку пет години затвор за секој што на каков било начин учествува во странска војска, полиција, паравоена или параполициска формација, предвидуваат измените на Кривичниот законик што ги предлага Владата, а ќе бидат доставени до Собранието за носење по скратена постапка. Како што соопшти министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, согласно измените, најмалку пет години затвор се предвидени и за секој што директно или индиректно ќе нуди, дава, обезбедува, бара, собира или прикрива финансиски средства, фондови и опрема наменети за кривични дела од ваков тип. Со најмалку четири години затвор, пак, ќе се казнуваат лица кои поттикнуваат вакви кривични дела преку пишан текст, аудио-визуелни снимки, социјални мрежи и друг облик на комуникација. Казниво ќе биде и помагањето на кривичното дело. Донесувањето на измените, како што рече Јанкуловска, ќе значи дека Македонија застанува во редот на државите кои јасно и недвосмислено испраќаат порака до сите што размислуваат за учество во вакви формации и војски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 386 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 339 | | | веќе видена

Поп дивата Јелена Карлеуша работела со своите кандидати во студиото на Гранд кога дознала дека на Интернет се вртрле фотографиите за кои се тврди дека биле ...
сите 225 | | | веќе видена

Инспекциската служба на Општина Аеродром денеска спроведува вонреден надзор на градилиштата, автосервисите и отпадите на целата територија на општината, откако ...
сите 199 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 437 | | | веќе видена

За разлика од минатата година, кога во главно гледавме смартфони со исечок на горната страна од екранот, оваа година конечно телефоните нема да имаат ниту ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фокусот на ИСИЛ на жените критикуван во Турција и на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: