ПРОЕКЦИЈА ВО ШАНГАЈ: Филмот „Џган“ прикажан на најголемиот азиски фестивал (ВИДЕО)


ШИФФ со над 350.000 посетители годишно прерасна во најголем азиски филмски фестивал со професионална платформа за културна размена на домашни и странски филмови Македонскиот игран филм ЏГАН (АМОК) на режисерот Вардан Тозија премиерно е прикажан на 20-тото издание на најголемиот филмски фестивал во Кина, Шангајскиот интернационален филмски фестивал
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на петте фестивалски денови кои ќе завршат на 30 јуни, публиката ќе има можност да погледне 40 ексклузивни кусометражни играни и документарни филмови во официјалната програма, Анимоушн, Глобална фикција и Ѕвездени документи, како и во ревијалните програми Мувиленд, Мери-Дионс, Посвети и Оберхаузен на турнеја.Со доделување на наградите на годинашните лауреати Џеки Шепард и Коле Ангеловски, вечер во 19:30 часот во Центарот за култура „Антон Панов" во Струмица ќе почне 13. издание на Меѓународниот филмски фестивал „Астерфест", кој годинава се одржува под мотото „Меѓу фактот и фикцијата".Во текот на петте фестивалски денови кои ќе завршат на 30 јуни, публиката ќе има можност да погледне 40 ексклузивни кусометражни играни и документарни филмови во официјалната програма, Анимоушн, Глобална фикција и Ѕвездени документи, како и во ревијалните програми Мувиленд, Мери-Дионс, Посвети и Оберхаузен на турнеја.Од организацијата на фестивалот информираа дека денеска следат проекции на филмовите: „Јас сум Сами", ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со доделување на наградите на годинашните лауреати Џеки Шепард и Коле Ангеловски, вечер во 19:30 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица ќе почне 13. издание на Меѓународниот филмски фестивал „Астерфест“, кој годинава се одржува под мотото „Меѓу фактот и фикцијата“. Во текот на петте фестивалски денови кои ќе завршат на 30 јуни, публиката ќе има можност да погледне 40 ексклузивни кусометражни играни и документарни филмови во официјалната програма, Анимоушн, Глобална фикција и Ѕвездени документи, како и во ревијалните програми Мувиленд, Мери-Дионс, Посвети и Оберхаузен на турнеја. Од организацијата на фестивалот информираа дека денеска следат проекции на филмовите: „Јас сум Сами“, повеќекратно наградуван филм на Кае Бахар, номинираниот за Оскар „Виолината на Џо“ на Кахане Куперман, оскаровецот „Пеј“, филмско остварување на Кристоф Деак, како и филмот на Ендрју Коутс и Лу Хаму-Лхаџ, „Позајмено време“, со номинација за Оскар. Првата фестивалска вечер продолжува со блокот од шест анимирани филмови ...
| | веќе видена | слични

Од 26 до 30 јуни, Струмица по тринаесетти пат е домаќин на традиционалниот Интернационален филмски фестивал „Астерфест“ кој годинава се одржува под мотото „Меѓу фактот и фикцијата“. Во петте фестивалски денови на програмата се околу 40 ексклузивни кусометражни играни и документарни филмови во компетитивните категории: Анимоушн, Глобална фикција и Ѕвездени документи, како и во ревијалните програми Мувиленд, Мери-Дионс, Посвети и Оберхаиузен на турнеја. Свеченото отворање на фестивалот се случува утре вечер, со почеток во 19,30 часот, во големата сала на НУЦК „Антон Панов“ каде што ќе бидат одржани сите филмски проекции во текот на фестивалот. Најпрво ќе бидат доделени наградите на лауреатите Џеки Шепард и Коле Ангеловски, а потоа следуваат проекции на филмовите: „Јас сум Сами“, повеќекратно наградуван филм на Кае Бахар, номинираниот за Оскар „Виолината на Џо“ на Кахане Куперман, оскаровецот „Пеј“, филмско остварување на Кристоф Деак, како и филмот на Ендрју Коутс и Лу Хаму-Лхаџ, „Позајмено време“, со ...
| | веќе видена | слични

Филмот „Ослободување на Скопје" имаше три проекции, а на шангајската публика им го претстави македонскиот продуцент Роберт Насков.Македонскиот кандидат за Оскар, филмот „Ослободување на Скопје" на Раде и Данило Шербеџија се прикажа на филмскиот фестивал во Шангај во рамките на програмата „Панорама".Фестивалот е од А категорија и еден од најголемите и најзначајните на Азискиот континент.Филмот „Ослободување на Скопје" имаше три проекции, а на шангајската публика им го претстави македонскиот продуцент Роберт Насков.Ова е второ прикажување на филмот во Азија после учеството на фестивалот во Пекинг. Досега филмот се прикажа на повеќе од дваесет интернационални фестивали насекаде во светот како што се фестивалите во Палм Спрингс, Кливленд, Монтевидео, Уругвај, Братислава, Москва, Хелсинки, Торонто, Сараево, Фест во Белград, Пула, Тибурон...Филмот е македонско-хрватско-финска копродукција во која главните улоги ги толкуваат Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Луција Шербеџија, Мико Ноусаинен, Раде Шербрџија и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Македонскиот кандидат за Оскар, филмот „Ослободување на Скопје” на Раде и Данило Шербеџија се прикажа на филмскиот фестивал во Шангај во рамките на програмата „Панорама”. Фестивалот е од А категорија и еден од најголемите и најзначајните на Азискиот континент. Филмот „Ослободување на Скопје“ имаше три проекции, а на шангајската публика им го претстави македонскиот продуцент Роберт Насков. Ова е второ прикажување на филмот во Азија после учеството на фестивалот во Пекинг. Досега филмот се прикажа на повеќе од дваесет интернационални фестивали насекаде во светот како што се фестивалите во Палм Спрингс, Кливленд, Монтевидео, Уругвај, Братислава, Москва, Хелсинки, Торонто, Сараево, Фест во Белград, Пула, Тибурон... Филмот е македонско-хрватско-финска копродукција во која главните улоги ги толкуваат Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Луција Шербеџија, Мико Ноусаинен, Раде Шербрџија и Петар Мирчевски. Финансиски е подржан од Еуримаж и Агенцијата за филм на Македонија.
| | веќе видена | слични

Фестивалот е од А категорија и еден од најголемите и најзначајните на Азискиот континент. Филмот „Ослободување на Скопје“ имаше три проекции, а на шангајската публика им го претстави македонскиот продуцент Роберт Насков. Ова е второ прикажување на филмот во Азија после учеството на фестивалот во Пекинг. Досега филмот се прикажа на повеќе од дваесет интернационални фестивали насекаде во светот како што се фестивалите во Палм Спрингс, Кливленд, Монтевидео, Уругвај, Братислава, Москва, Хелсинки, Торонто, Сараево, Фест во Белград, Пула, Тибурон... Филмот е македонско-хрватско-финска копродукција во која главните улоги ги толкуваат Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Луција Шербеџија, Мико Ноусаинен, Раде Шербрџија и Петар Мирчевски. Финансиски е подржан од Еуримаж и Агенцијата за филм на Македонија. 
| | веќе видена | слични

Десетта година по ред Францускиот институт во Скопје го организира Францускиот филмски фестивал, којшто годинава зема една поширока децентрализирана форма. Во 2017 година, по повод десеттото издание, FFFMK 10 добива форма на патувачки фестивал низ цела Македонија. Од 14 јуни до 19 ноември 2017, низ поголемите градови во Македонија, ќе бидат прикажани проекции, насловени како „Фокус на францускиот филм во Македонија“ , со цел промовирање на францускиот и франкофонскиот филм во земјава. „Фокус на францускиот филм“ е предвиден и во рамките на фестивалот Синедејс, во присуство на млади француски филмски таленти, како француска вечер поддржана од ТВ5 Монд и серија од најмалку четири француски филмови во период од два или три дена, со што ќе биде затворено овогодишното издание на фестивалот. Фестивалот ќе биде отворен утревечер со проекцијата на филмот за животот на најпознатиот француски џез музичар Џанго Ренар, „Музиката на Џанго“ (2017, 1ч.55), на Етјен Комар, со Реда Катеб, Сесил де Франс, Беата Палја, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамките на Прилепското културно лето од вечерва до 23 јуни, во киното „Мис Стон“ ќе се одржи Францускиот филмски фестивал.Посетителите вечерва, по свеченото отворање на кое ќе присуствуваат претставници од Францускиот институт, од 20.00 часот ќе уживаат во комедијата „Маестро“ на Леа Фазер, со Пио Марме и Михаил Лондал.- Анри е млад актер кој сонува да игра во „Брзи и бесни“, но ќе се најде во ситуација да игра во филм на Седрик Ровер, заколнат припадник на авторскиот филм. Условите за снимање воопшто не одговараат на неговите очекувања, но благодарение на шармот на неговата партнерка и благонаклонетоста на режисерот, ќе се појават дотогаш непознати чувства за него. Ровер, пак, вознесен од младоста и имагинацијата на Анри, снимањето на филмот ќе го доживее како неочекуван подарок - велат од Францускиот институт.Во четврток од 20.00 е „Случајот Си.. И“, додека во петок драмата „Три срца“, од Беноа Жако, со Беноа Пелворд, Шарлот Генсбур и Кјара Мастројани.Ревијата на француски филмови ЦК „Марко Цепенков“ ја ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонскиот игран филм „Џган“ на режисерот Ведран Тозија премиерно се прикажа на 20-то издание на најголемиот филмски фестивал во Кина, Шангајскиот интернационален филмски фестивал што се одржува од 17 до 26 јуни годинава.Главните улоги во филмот ги толкуваат: Мартин Ѓоргоски, Дениз Абдула и Никола Ристаноски, а играат и Сара Климоска, Љупчо Тодоровски, Адем Карага, Горан Стојановски, Игор Стојчевски, Борис Дамовски, Марија Кондовска, Ристо Буразденов, Мартин Живковски и др.Тозија ги изработи сценариото и режијата, дизајнот на шминката и маските се на Горан Игњатовски, костимографка е Жаклина Крстевска, дизајнер на звук е Игор Поповски, музиката ја работеше Александар Пејовски, сценографијата е дело на Кирил Спасески и на Наташа Димитриевска, директор на фотографија е Владимир Самоиловски, монтажер Атанас Ѓеоргиев, кастингот го работеше Кирјана Николовска, а продуцент е Огнен Антов. Македонски продуцент на филмот е „Дрим фектори“, копродуцент е „Ред хеликоптер филмс“ од Албанија, а филмот е финансиски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за труд и социјална политика Спиро Ристовски останува во притвор во затворот „Шутка." Постапувајќи по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р. ...
сите 396 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика почина непосредно по сообраќајната несреќа во неделата наутро на автопат во Германија. Од автомобилот кој го удри ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРОЕКЦИЈА ВО ШАНГАЈ: Филмот „Џган“ прикажан на најголемиот азиски фестивал (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: