Почесен докторат за Манчевски од московски ВГИК

7 копии

Почесен докторат за Манчевски од московски ВГИК Најстарата и најголема филмска школа на светот, московски ВГИК го одликува македонскиот режисер Милчо Манчевски со почесен докторат минатата недела. Почесниот докторат го доделува Советот на универзитетот, а на Манчевски му ја врачи Ректорот на ВГИК, Вадимир Малешев. „Сега и официјално сум доктор за филм“, изјави Манчевски на шега, информираат од Банана Филм. ВГИК е единствен филмски универзитет (а не факултет) на светот и една е од најреномираните филмски институции воопшто. Формиран а во 1919 и е најстара филмска школа на светот. Меѓу бројните педагози кои предавале на ВГИК е и основоположникот на современиот светски синеастички израз, Сергеј Ејзенштајн, а дипломци на школата се Андреј Тарковски, Сергеј Параџанов, Сергеј Бондарчук, Елем Климов и др. На овој универзитет студираат 2.000 студенти, а ВГИК има и сопствено филмско студио, комплетна опрема за продукција и пост-продукција, лабораторија, па дури и свој студентски дом. Минатата есен и оваа ...
| | веќе видена | слични

Режисерот Милчо Манчевски стана почесен доктор на Серускиот државен филмски универзитет од Москва, познат како ВГИK. Титулата на нашиот режисер му ја врачи ректорот Владимир Малишев. ВГИK е единствен филмски универзитет на светот, основан во 1919 година. Меѓу многубројните педагози кои таму предавале е и основоположникот на современиот светски синеастички израз Сергеј Ејзенштајн, а дипломци на школата се Андреј Тарковски, Сергеј Параџанов, Сергеј Бондарчук, Елем Kлимов. Манчевски беше гостин во оваа студиска година на универзитетот со педагошко-продукциски проект што го финансирала американската влада. Резултатите беа прикажани на завршна проекција во април.
| | веќе видена | слични

„Сега и официјално сум доктор за филм“, на шега изјави Манчевски. ВГИК е единствен филмски универзитет (а не факултет) на светот и една е од најреномираните филмски институции воопшто. Формиран а во 1919 и е најстара филмска школа на светот. Меѓу бројните педагози кои предавале на ВГИК е и основоположникот на современиот светски синеастички израз, Сергеј Ејзенштајн, а дипломци на школата се Андреј Тарковски, Сергеј Параџанов, Сергеј Бондарчук, Елем Климов... На овој универзитет студираат 2.000 студенти, а ВГИК има и сопствено филмско студио, комплетна опрема за продукција и пост-продукција, лабораторија, па дури и свој студентски дом. Минатата есен и оваа пролет, Манчевски гостуваше на ВГИК со педагошко-продукциски проект кој го финансираше американската влада. Во проектот на Манчевски беа вклучени сите факултети кои работат во склоп на филмскиот универзитет, а резулатите беа прикажани на завршна проекција на крајот на минатиот месец. Проектот доби огромен публицитет во руските и светски медиуми – за него ...
| | веќе видена | слични

Ректорот на големата филмска школа во Москва, Вадимир Малешев, му ја врачи на Милчо Манчевски титулата почесен доктор Најстарата и најголема филмска школа во светот - московскиот ВГИК минатата недела го одликува нашиот режисер Милчо Манчевски со почесен докторат. Овој докторат го доделува Советот на Универзитетот, а на Манчевски му го врачи ректорот на ВГИК, Вадимир Малешев. „Сега и официјално сум доктор за филм“, нашега изјави Манчевски. ВГИК е единствен филмски универзитет на светот и една од најреномираните филмски институции, воопшто. Формиран е во 1919 година, а меѓу многубројните педагози кои предавале на ВГИК е и основоположникот на современиот светски синеастички израз Сергеј Ејзенштајн, додека меѓу дипломците на оваа школа се такви имиња како што се: Андреј Тарковски, Сергеј Параџанов, Сергеј Бондарчук, Елем Климов и други. На овој Универзитет студираат 2.000 студенти, а ВГИК има и сопствено филмско студио, комплетна опрема за продукција и постпродукција, лабораторија, па дури и свој студентски дом. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 213 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 290 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 186 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 332 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почесен докторат за Манчевски од московски ВГИК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: