Ал Атијах славеше на втората етапа на Дакар

Минатогодишниот победник на релито Дакар стигна до победата на втората етапа и од триесет и осмото место се искачи на шестото, додека неговиот најголем ривал - Стефан Петерхансел се искачи на врвот од поредокот по понеделничката етапа. Катерецот изгуби десет минути во првата етапа поради проблеми со моторот на неговиот Hummer, но на понеделничката етапа блесна, завршувајќи со 54 секунди пред Петерхансел. Французинот, успеа да стигне до првото место во поредокот, завршувајќи како втор пред Роби Гордон. Американецот заостана две минути зад Петерхансел, пред Кристоф Холовчук, Нани Рома и Жиниел де Вилие. Победникот на првата етапа Леонид Новицкиј заврши како осми. Моментално, Ал Атијах е на шестата позиција со осум минути и четириесет и седум секунди заостанување зад Петерхансел. Првата етапа беше одбележана со смртта на мотоциклистот Хорхе Мартинез Боеро на само два километри од финишот. Поз Возач Автомобил Време/Разлика 1. Стефан Петерхансел Mini 3ч20м33с 2. Роби Гордон ...
| | веќе видена | слични

Стефан Петерхансел успеа со победа да го врати првото место во поредокот, по малерозната трета етапа во која изгуби драгоцено време. Французинот славеше пред Аргентинецот Орландо Теранова и Жиниел де Вилие и обезбеди пристојни пет минути и четириесен и една секунда предност пред Јужноафриканецот. Петерхансел ја заврши 326 километарската етапа за нешто помалку од четири часа и си го врати местото кое го имаше по втората етапа, откако Холовчук заврши како петти, заостанувајќи единаесет минути зад победникот. Французинот може да му се заблагодари на минатогодишниот победник, кој поради дефект заостана петнаесет минути на четириесет километри пред крајот на етапата. Ал-Атијах беше лидер на етапата, но поради проблеми мораше да застане. Сепак успеа да го врати Hummer-от во нормала и се врати во трка, но на крајот заврши како шеснаесетти. Проблеми имаше и Роби Гордон и неговиот Hummer, кој поради проблеми изгуби седумнаесет минути, но успеа да стигне до четиринаесеттото место, три места понапред од Ал-Атијах.
| | веќе видена | слични

Деветкратниот шампион Стефан Петерхансел стана лидер во генералниот пласман, откако победи во четвртата етапа од релито Дакар. Францускиот возач од тимот на „Мини“ ја заврши 326 километри долгата етапа од Сан Хуан до Чилечито за 3 часа, 49 минути и 33 секунди. Ривалот на Петерхансел, Хоан Рома во генералниот пласман моментално се наоѓа на третата позиција, а Насер Ал Атилах на седмата. Во категоријата мотори, Марк Кома со време од 4 часа, 16 минути 43 секунди победи во четвртата етапа, пред Сирил Деспре, но Французинот останува лидер во генералниот пласман. Петтата етапа од Дакар 2012 ќе се вози од Чилечито до Фиамбала во Аргентина.
| | веќе видена | слични

Четвртата етапа на релито Дакар од Сан Хуан до Селесито им припадна на Марк Кома (КТМ) во конкуренција на мотоцикли, и на Стефан Петерхансел (Мини) кај автомобилите. Шпанскиот мотоциклист славеше со предност од 2:02 минути во однос на големиот ривал и тимски колега Сирил Деспре, кој се уште има солидни преку 8 минути предност пред Кома во генералниот пласман. Легендата на Дакар, Французинот Петерхансел, кој е рекордер по бројот на етапни победи воопшто на славното рели, славеше со 5 минути предност пред двоецот на Тојота, Орландо Теранова и Жиниел Де Вилие. Тој го превзема и водството во генералниот пласман, и сега има предност од нецели 6 минути во однос на Јужноафриканецот Де Вилие.
| | веќе видена | слични

Незгодите со смртни последици се составен дел од најпознатото светско рели „Дакар“, со повеќе од 58 загинати во досегашните 33 изданија, а загинати немало само во 1980, 1993, 1995, 2000 и во 2004 година Моторџиите се најчести жртви на релито Годинашното 33. издание од релито „Дакар“ само што почна, а веќе однесе три жртви по првите три етапи, со што продолжи црната серија од смртни случаи на најпознатата светска рели-трка. Трката се одржува од 1979 година, а жртви немало само во 1980, 1993, 1995, 2000 и во 2004 година. Домашниот мотоциклист Хорхе Боеро (38) загина на првиот натпреварувачки ден на 1 јануари годинава, во Мар дел Плата, Аргентина. Тој имаше несреќа кога со својот мотор удри една од песочните дини по што како последица од повредите претрпе срцев удар. Организаторите се обидоа да му го спасат животот транспортирајќи го со хеликоптер во болница, во која Аргентинецот почина. Ова беше негово второ учество во „Дакар“. - Релито е закана без разлика на искуството што возачите го имаат и најмала ...
| | веќе видена | слични

Помина и третиот ден на релито „Дакар“, прв без жртви Третата етапа во конкуренција на автомобили најбрзо ја извози Нани Рома од Шпанија, а кај мотоциклистите Сирил Деспре од Франција. Рома патеката ја извози за 2:26,51 минути, второто место со задоцнување од 1,09 минута му припадна на полскиот возач Криштоф Холовчик, кој го искористи лошиот ден на Стефан Петархансел, кој заврши шести со 6,23 минути задоцнување, и го зазеде првото место во генералниот пласман во конкуренција на автомобилисти. Актуелниот шампион на „Дакар“, Насер ал Атијах од Катар оваа етапа ја заврши на трето место со задоцнување од 1,29 минута. Кај мотоциклистите најбрз беше Французинот Сирил Деспре, кој третата етапа ја извози за 3:48,38 минути, како втор пристигна Франс Ферховен од Холандија со задоцнување од 8,37 минути, и беше за само две секунди побрз од третопласираниот Португалец Пауло Гонкалвес. Деспре со оваа победа го презеде лидерското место во генералниот пласман од Шпанецот Марк Кома, кој имаше проблеми со навигацијата и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

"Шпанскиот моторциклист Марк Кома победи на четвртата етапа на релито Дакар која се возеше во Аргентина, од Сан Хуан до Чилесито. Патеката долга 326 километри од долгиот „специјал“, а која беше во рамките на етапата долга 750 километри, Кома ја извозе со време од 4:16:43 часа. Шпанецот имаше две минути предност во однос на Сирил Деспре од Франција, па сега разликата помеѓу нив двајца во генералниот пласман е намалена. Кај автомобилисите, најдобар на четвртата етапа беше рекордерот по бројот на победи на Дакар, Стефан Петерхансел. Французинот со својот модифициран „Мини Морис“, патеката ја помина со време од 3:49:33 часа, остварувајќи време пет минути подобро од домашниот возач Орландо Теранова член на Тојота. Оваа победа му го донесе првото место на Петерхансел во генералниот пласман. Наредната етапа на релито Дакар ќе се вози од Чилесито до Фијамбале во должина од 416 километри за моторциклистите и 363 за автомобилистите. „Специјалот“ за натпреварувачите на две тркала ќе изнесува 265 километри, додека за ...
| | веќе видена | слични

Четвртата етапа на релито Дакар, што се возеше од Сан Хуан до Целесито, најбрзо ја минаа Стефан Петерхансел во конкуренција на автомобили и Марк Кома, кај мотоциклистите. Човекот кој има најмногу етапни победи во историјата на релито Дакар, Стефан Петерхансел, ја заокружи четвртата етапа со време од 3:49:33 часа, што беше за околу пет минути беше подобро од времето на второпласираниот Орландо Теранова. Петерхансел го презеде и водството во генералниот пласман, пред Жинил де Вилие. „Се обидувавме да се чуваме од неволји и успеавме во тоа во оваа етапа. Тоа не е мој стил на возење, меѓутоа откако увидов дека ривалиоте прават многу грешки, јас се трудам да возам најдобро што можам, а премногу да не форсирам“ , изјави Петерхансел. Во конкуренција на мотоцикли, Шпанецот Марк Кома до победата на четвртата етапа стигна со време од 4:16:43 часа. Две минути зад победникот на целта пристигна и Сирил Деспре од Франција.
| | веќе видена | слични

Го примивме во критична состојба. Не знаеме колку долго бил изложен на сонце. Моментно е на интензивна нега, а телесната температура му е преку 40 степени, изјави директорот на болницата Армандо Дуверне Несреќите на 33. издание од најтешкото рели Дакар (Аргентина и Чиле) никако да престанат, откако на третата етапа Францускиот мотоциклист Себастијан Ку беше пронајден во бесознание на еден дел од песочните дини. Од болницата Теодор Шестаков изјавија дека Французинот најверојатно паднал во несвест заради високите температури (над 40 степени) и дека не е познато колку време лежел без свест на големата горештина. -Го примивме во критична состојба. Не знаеме колку долго бил изложен на сонце. Моментно е на интензивна нега, а телесната температура му е преку 40 степени, изјави директорот на болницата Армандо Дуверне. За три дена од стартот на релито Дакар загинаа тројца луѓе. Аргентинскиот мотоциклист Хорхе Мартинез Боеро почина од срцев удар, а татко и син загинаа откако се сруши авионот со кој го следеа релито. ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот мотоциклист Марк Кома триумфираше и на четвртата етапа на релито Дакар, кое денес се возеше од Сан Хуан до Чилесито во Аргентина. Кома успеа да ја помине 750 километри долгата етапа од која специјалниот дел изнесува 326 километри за 4 часа 16 минути и 43 секунди. Сирил Деспре заостанува две минути во однос на Кома кој исто така вози КТМ моторцикл. Актуелниот шампион ја намали предноста што ја има Деспре во однос на него во генералниот пласман, која Французинот ја оствари благодарение на грешките кои Кома ги направи претходниот ден, кога ги пратеше автомобилите наместо моторциклите. Единствениот претставник од Србија на релито Дакар, Габор Сагмајстер го оствари најдобриот пласман во досегашната трка на четвртата етапа. Сагмајстер ја заври четвртат етапа на релито Дакар на 59 место, за време повеќе од еден час и 20 минути заостанување во однос на Кома и моментално е на 63 место во генералниот пласман, Кај автомобилите, најдобар на четвратат етапа на релито Дакар, беше рекордерот по победи на ова ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 186 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 62 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ал Атијах славеше на втората етапа на Дакар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: