Цените во Скопје најниски во Европа

4 копии

Истражувањето на сајтот €co International.com за трошоците за живот во кои се пресметани просечната потрошувачка кошничка, цените на пијалокот, цигарите, облеката и техниката, направено во 78 градови во Европа, покажува дека Скопје се наоѓа на дното на листата на 76-тото место Меѓу првите шест на стариот континент, два града се од Норвешка (Осло е на првото место, Ставангер на второто), а дури четири градови се од Швајцарија (Цирих на трето, Женева на четврто, Берн на пето, а Базел на шестото место). Од градовите во регионот, меѓу најскапите е Загреб, кој се најде на 50-тото место од листата, а веднаш по него е Љубљана, додека Сараево е на 72, Белград на 73 место. Меѓутоа, ако се земе во предвид дека просечната плата во Загреб изнесува 840 евра, во Словенија една илјада евра, во Белград околу 440 евра, а во Скопје околу 340 евра, тогаш станува јасно дека оваа листа не ја одразува куповната моќ на жителите на тие градови, туку само цените на производите.
| | веќе видена | слични

Во Скопје најевтино се живее од целиот регион, а во споредба со светските метрополи, животните трошоци се пониски само во Минск во Украина и во Кишињев во Молдавија. До овие податоци дојде меѓународната агенција „ЕЦА интернационал“, која ги истражуваше трошоците за живот во 78 града во светот. На оваа ранг-листа најскап град е Токио, а зад него е норвешкиот главен град Осло. Од градовите во поранешните југословенски републики, во скапотија предничи Загреб, кој е поскап дури и од Љубљана. Белград, иако се наоѓа на дното на листата на рангирани градови според висината на цените на животните трошоци, сепак со своето 73. место е поскап од Скопје. И покрај класификацијата на македонската метропола како еден од најевтините места за живеење во светот, македонските граѓани не чувствуваат некој ќар од ниските цени затоа што ако се направи споредба на цените со платите и со висината на социјалната помош што ја зема една третина од населението кое е сиромашно, тогаш ќе се види дека голем број од потребните производи за ...
| | веќе видена | слични

На листата со 78 европски града македонската метропола го зазеде 76. место според висината на цените, додека на првата, најскапа позиција е главниот град на Норвешка, Осло Скопје се наоѓа меѓу трите најевтини града во Европа според цените на храната, облеката, цигарите, техниката и на јавните услуги, покажува студијата на британската консултантска компанија ЕЦА интернационал. На листата со 78 европски града Скопје го зазеде 76 место според висината на цените, со што е и најевтин град во регионот. Зад Скопје се наоѓаат само Киев во Украина и молдавскиот град Кишињев. Според листата, најскап е животот во Осло. Рангирањето на градовите е направено според трошоците за живот, во кои влегува просечната потрошувачка кошничка, како и цените на пијалаците, цигарите, облеката и техниката. Како главни критериуми при истражувањето се земени цените на стоките и на услугите што луѓето најчесто ги купуваат, при што се поделени во три групи. Во првата група влегуваат цените на храната, односно на основните продукти, ...
| | веќе видена | слични

Скопје е помеѓу поевтините градови за живот, според цените на производите. Меѓународната агенција ECA International го рангираше на 76-то место, од вкупно 78 европски градови. Иако македонската метропола е меѓу најевтините на стариот континент, сепак оваа листа е направена врз основа на цените на производите и услугите и реално не го отсликува животниот стандард. Жителите на Скопје сметаат дека нивната куповна моќ континуирано опаѓа. Најголем дел од платата ја трошат на храна, облека и комуналии. На врвот на листата на најскапи градови за живеење во Европа водат норвешките градови Осло и Ставангер. Првата петорка ја заокружуваат Цирих, Женева и Берн. Аналитичарите сметаат дека швајцарските градови можат да бидат и повисоко на листата, бидејќи инфлацијата во земјата моментално е на ниско ниво главно поради стабилноста на швајцарскиот франк. Истражувањето е направено врз основа на цените на храната, пијалоците, цигарите, облеката, техниката, кириите и комуналните услуги. Градовите од опкружувањето се поскапи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цените во Скопје најниски во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: