Засакајте ја вашата работна позиција

Понекогаш се чувствувате изморени од работата што секојдневно ја работите, но пред да одлучите да престанете со истата, обидете се да и дадете втора шанса на моменталната работна позиција ѝ обидете се да ја засакате. Во продолжение неколку совети како да го постигнете тоа: 1. Разговарајте со вашиот претпоставен и искрено кажете му го она што ве мачи и прашајте го што би можел тој да направи за да бидете позадоволни со она што го правите. Укажете му на она што би сакале да го работите и замолете го да ви додели задачи во кои ќе може да уживате додека ги реализирате. 2. Дружењето со колегите е многу важно доколку сакате да одите на работа среќни. Потрудете се заедно да пиете кафе после работа или за време на паузите. На овој начин ќе бидете порасположени. 3. Ако сакате да работите на друга позиција во вашата компанија, бидејќи мислите дека тоа е поинтересно, обидете се да се префрлите во друг оддел и работете друг вид на работа. Можеби тоа ќе ве направи позадоволни. 4. Обидете се да се потсетите како на ...
| | веќе видена | слични

Најдобар начин да ја добиете довербата на шефот е да си ја работите работата како што треба. Business Insider објаснува како да ја добиете довербата на шефот, а да не одите против своите принципи. 1. Обидете се проблемот да го решите сами Импресионирајте го шефот со своите вештини и на состанок дајте решение на извесен проблем од повеќе агли. 2. Секогаш покажувајте ја вредноста која ја донесувате за компанијата Шефовите се зафатени и немаат време да ве анализираат, а ако сакате бонуси, покачување, кажете го тоа јасно и гласно. Кажете и што тоа ќе значи за компанијата. 3. Ускладете ја вашата со комуникацијата на шефот Ваше е да видите како шефот комуницира и да имате соодветен пристап. 4. Прашајте за совет Aко некому сакате да се допаднете, треба да прашате за совет, мислење. 5. Доаѓајте порано на работа Истражувањата покажуваат дека луѓето кои рано доаѓаат на работа се ценети од менаџерите и добро се позиционираат. 6. Поставете си долгорочни цели Ако ова го поставите како цел и го исполните во ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Можеби одлично се согласувате со колегите, но сепак односот со шефот не е онаков каков што сакате да биде. За да бидете сигурни дека сте направиле сè да му/ѝ ги освоите симпатиите, исполнете ги следниве неколку работи: Бидете запознаени со неговите/нејзините приоритети Прво и основно треба да знаете што сака шефот и кои му/ѝ се приоритетите. Така ќе знаете од каде треба да тргнете. Негувајте позитивен став Никој не сака луѓе со негативен став. Колку и да сте стручни и обучени, ако не сте оптимистички расположени, нема да бидете ничија омилена личност. Почитувајте го времето на шефот Доколку не е во состојба да ве прими или не може во моментот да разговара со вас, почитувајте го тоа. Вратете се кога ќе има време да ви се посвети. Обидете се сами да ги решавате проблемите Не барајте помош на првата ситна препрека. Претпоставените ги сакаат оние вработени кои сами успеваат да ги решат проблемите. Побарајте совет (доколку ви треба) Секако доколку сте се обиделе и не сте успеале да излезете на крај ...
| | веќе видена | слични

Кога луѓето ве критикуваат, се прашувате што треба да направите?! Соочете се со нив! Ако кукавички ја подвиткате опашката и гледате во земја – тоа не е никакво решение. Еве неколку совети како да се соочите со критиките: Докажете се – критичарите нека видат каков лидер сте всушност вие. Ако се криете, само ќе им покажете дека се во право. Тоа им дава слобода постојано да ве нарекуваат како сакаат. Не смеете да им покажете дека ви е страв. Бидете отворени – можете да ги снимате состаноците и да им покажете дека сте транспарентни, и да ги совладате оние кои не се согласуваат со вас. Бидете ок – Кога ве критикуваат во лице, дишете длабоко. Колку лицето го повишува тонот толку вие посмирено одговарајте. Намерно зборувајте смирено. Признајте ги своите недостатоци – Немојте да се браните, едноставно кажете дека сте изреагирале најдобро во таа ситуација. Делувајте искрено дури и кога ги признавате грешките. Често смејте се – Олеснете ја ситуацијата со насмевка. Покажете дека имате контрола. Насмевнете се кога ...
| | веќе видена | слични

 Секое работно место бара различни квалификации и секој шеф бара одредени карактеристики кои треба да ги поседуваат вработените. Но, има многу работи што се повторуваат кога станува збор за добрите квалитети на вработениот. Без разлика дали го сакате шефот или самата помисла на него/неа ви прави стрес, ова се квалитетите кои со сигурност ќе ви донесат успех на работа: Пристигнувајте навреме Обидете се да не доцните на работа и искористете го времето додека сте таму максимално. Не правете паузи подолго отколку што треба и не се обидувајте да се извлечете за да излезете порано. Докажете се Без разлика дали сте ја добиле работата благодарени на ваши контакти или компанијата ве одбрала по неколку интервјуа, докажете дека ја заслужувате работата. Секојдневно применувајте ги претходните искуства и образованието. Покажете дека сте се подготвиле Одете на состанок со претходно напишани идеи и прашања за шефот и колегите. Така ќе покажете дека сте одвоиле време да се подготвите и дека сте заинтересирани и се трудите ...
| | веќе видена | слични

Реагираме многу побрзо од што мислиме, а со тоа праќаме погрешни сигнали со нашиот говор на телото. 1. Ако сакате да покажете дека разговорот ви е важен, тогаш немојте да се навалувате наназад, туку седете исправено и слушајте внимателно. 2. Составени раце и испреплетени прсти, ова е знак дека сте под стрес. Немојте ова да го правите ако сакате да покажете дека имате самодоверба. 3. Го „сецкаме“ воздухот, но тоа може невербално да значи дека го прекинуваме контактот. 4. Допирање на лицето, посебно на носот и устата може да се толкува како отпор. 5. Кога мрдаме со нозете оставаме впечаток дека ни е здодевно. 6. Кога си ја допирате ногата се тешите и покажувате колку ви е непријатно. 7. Ако допирате нечии прсти, и тоа силно, тоа е знак на аверзија. 8. Научниците велат дека правецот во кој ни се свртени стапалата откриваат кој е нашиот објект на интерес. Внимавајте на овој гест. 9. Внимавајте на личниот простор на другите и не се доближувајте преблиску.
| | веќе видена | слични

Доколку спаѓате во среќниците кои пронашле нова работа, но се плашите дека нема да можете да ја оправдате укажаната доверба за дадената позиција, еве неколку едноставни совети кои ќе ви помогнат да се вклопите најдобро во новата средина. – Водете сметка за својата гардероба, бидејќи таа понекогаш го прави човекот. -Потрудете се вие први да им се преставите на колегите, бидејќи вие последни дојдовте во овој колектив и пожелно е први да се преставите. -Потрудете се што повеќе да дознаете за компанијата во која сте се вработиле, на тој начин полесно ќе се снајдете во работата. -Доколку за нешто не сте сигурни како се работи немојте да се срамите да ги прашате постарите колеги за помош. Тоа е дефинитивно подобро отколку на стартот да направите некоја голема грешка. -Бидете дружељубиви и пријатни, но воздржете се од интимни разговори кои подоцна може да се претворат во озборување. -Доаѓајте на работа навреме и не се плашете да останете некоја минута подоцна за побрзо да ја научите работата. -Покажете им на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 312 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски денеска преку сооштение искажа незадоволство од одбивањето на второстепената жалба за одложување на издржувањето на ...
сите 103 | | | веќе видена

На централната церемонија во Париз, чиј домаќин беше францускиот претседател Франсоа Макрон, учествуваа претседателите и премиерите на речиси 80 држави од сите ...
сите 158 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска попладне ги посети американските воени гробишта во предградието Сирен на Париз, кои се симбол на учеството на ...
сите 60 | | | веќе видена

Почна на 20 години како газда на „Орка Спорт“, за после дваесет да стане најбогатиот Македонец кој ни сам не може да си го измери богатството. Форбс го процени ...
сите 220 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 46 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 205 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Засакајте ја вашата работна позиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: