Втор напад во Норвешка

2 копии

Најмалку петмина се ранети кога набргу по експлозијата пред канцелариите на норвешкиот премиер Јенс Столтенберг во престолнината Осло, маж во полициска униформа отворил оган на собир на подмладокот на партијата на премиерот на островот Утоеји. Полицијата го потврди инцидентот на собирот на подмладокот на Социјалдемократската работничка партија на Утоеји, остров кој се наоѓа јужно од Осло. „Состојбата е критична“, изјави по вториот инцидент премиерот Столтенберг кој, според распоредот, требало утре да одржи говор пред подмладокот, а поранешниот премиер Гро Харлем Брундстад од истата партија тоа требало да го стори денеска. Се уште нема официјална потврда дали двата напада се поврзани. Столтенберг, кој по совет на полицијата не ја открива својата моментална местоположба, додаде и дека премногу рано да се зборува дали се работи за терористички напади. Претходно, попладнево пред зградата на норвешката влада експлодира силна бомба, при што најмалку две лица загинаа, а најмалку осум се повредени. Ниту една ...
| | веќе видена | слични

Андрес Бехринг Брејвик, извршител на двата напади во Норвешка во кои според последните податоци загинаа најмалку 93 лица и 100-ина се ранети, во својот манифест ги споменувал Србија и Косово, пренесува CNN. Авторот на манифестот, кој има 1.500 страници, наведува дека е изнервиран од вмешувањето на неговата влада во бомбардирањето на НАТО врз Србија во текот на „Косовската кампања“, пренесува Блиц. „Нашите српски браќа беа погрешно напаѓани, бидејќи сакаа да го протераат Исламот така што ги враќаа албанските муслимани назад во Албанија“, пишува Брејвик. Манифестот на Брејвик е делумно политички памфлет, а делумно исповеднички, и ги содржи плановите за акција за терористички напади кои беа изведени врз кампот на младите поддржувачи на норвешката лабуристичка владејачка партија и на претходната експлозија пред зградата на владата. „Ако сте загрижени за иднината на западна Европа овде сигурно ќе најдете многу интересни и исклучително значајни информации“, наведува Брејвик, кој признава дека му требало девет ...
| | веќе видена | слични

Норвешката полиција во неделата изврши специјална операција за откривање на можна вмешаност во терористички напад од петокот во Осло, при што беа уапсени шест лица, кои наскоро треба да бидат ослободени поради недостиг од докази, јавува Reuters повикувајќи се полициски извори. Исто така, агенцијата јавува дека во реонот од норвешката престолнина кој беше опфатен со полициската операција во неделата наутро, не биле пронашле никакви експлозивни материјали или други сомнителни предмети. Норвешка полиција во неделата уапси шест лица под сомнение за вмешаност во двата терористички напада што се случија во петокот во кои загинаа 93 лица. Според весникот Dagenblad, полицијата извршила операција во неделата наутро во една мала индустриска зона во близина на станбен реон крај источниот кварт Орволл во норвешката престолнина. „Уапсените беа однесени на сослушување и ослободени. Тие немаат никаква врска со терористичките напади“, изјавил цитираниот претставник на правната служба на норвешката полиција, именуван од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Норвешка полиција во неделата уапси шест лица под сомнение за вмешаност во двата терористички напада што се случија во петокот во кои загинаа 92 лица, јавува весникот Dagbladet. Според весникот, полицијата извршила операција во неделата наутро во една мала индустриска зона во близина на станбен реон крај источниот кварт Орвол во норвешката престолнина. Dagbladet објави дека информациите за спроведување на акцијата и приведените осомничени се потврдени од норвешката полицијата, но сепак одбиле да дадат детали за операцијата. Според изјавата на еден од локалните жители во населбата каде што се спроведувала акцијата, именуван како Роберт Рикенберг, во зградата каде што се одвивало апсењето живеат емигранти од Источна Европа, кои се занимавале со ремонти на машини.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски на својот норвешки колега Јенс Столтенберг му испрати писмо во кое изрази жалење и сочувство за големата трагедија по двата напада во Осло во кои животот го загубија 93 лица. „Веста за нападите ја шокираше целокупната македонска јавност. Граѓаните на Македонија искрено сочувствуваат со болката на норвешкиот народ и семејствата кои ги загубија своите најмили во овие безмилосни напади.“, вели премиерот Груевски во писмото до Столтенберг. Во петокот навечер во центарот на Осло експлодираше бомба пред комплексот валдини згради каде се наоѓа и премиерскиот кабинет при што загинаа седум лица. Извесно време подоцна на островот Утеија во близина на норвешката престолнина каде се одржуваше летен камп на владејачката Лабуристичка партија, вооружен напаѓач маскиран во полицаец изврши масакр во кој загинаа 86 лица.
| | веќе видена | слични

Неколку луѓе се водат за исчезнати по експлозијата од петокот навечер, што се случи во центарот на норвешката престолнина Осло кога загинаа најмалку седум лица, соопшти во неделата претставникот на норвешката полиција Свејинунг Спунхејим на брифингот кој преку интерент го пренесуваа норвешките медиуми. Во двојниот напад што норвешките власти го класифицираа како терористички чин, загинаа вкупно 92 луѓе. Прво бомба експлодираше пред комплексот владини згради во центарот на Осло, каде што е сместен и кабинетот на премиерот, а неколку часа подоцна човек во полициска униформа отвори оган во младинскиот камп на владејачката Лабуристичка партија на остров Утеија во близина на норвешкиот главен град. „Неколку луѓе се водат за исчезнати по експлозијата во Осло“, изјави Спунхеијм, без да го наведе точниот број исчезнати луѓе. Претходно беше објавено дека пет лица се водат за исчезнати од масакрот на островот Утеија. Спунхеијм потврди дека според податоците со кои располага норвешката полиција до пладнето во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Осло, 23 јули 2011 (МИА) - Најмалку 91 лице загина во вчерашните напади во норвешкиот главен град Осло. Осумесет и четири лица се убиени во вчерашниот оружен напад на младинскиот собир на островот Утоја во близина на Осло, соопшти норвешката полиција. Портпаролот на норвешката полииција истакна дека голем број лица се ранети, од кои некои се во мошне тешка состојба, при што не е исклучена можноста бројот на жртвите да се зголемува. Во бомбашиот напад во центарот на Осло, пред зградата каде се наоѓа канцеларијата на норвешкиот премиер, загинаа седум лица. Полицијата соопшти дека уапсениот осомничен напаѓач од Утоја бил официјално обвинет како за убиствата на островот, така и за бомбашкиот напад во центарот на Осло. Според норвешките весници станува збор за 34-годишниот Андерс Беринг Брејвик. Тој веќе бил сослушан од полицијата и изразил подготвеност да соработува. Засега не се констатирани знаци на психолошка нестабилност кај уапсениот. Тој служел во армијата и бил член на стрелачки клуб. Според ...
| | веќе видена | слични

Повреден маж е згрижен на местото на силната експлозија која го потресе централно Осло. [Ројтерс] Најмалку седум лица загинаа, а 16 беа повредени при експлозија во владиното седиште во Осло, Норвешка, во петокот (22-ти јули). Полицијата соопшти дека смртоносната експлозија која предизвика голема материјална штета и хаос на улиците на главниот град, била предизвикана од автомобил-бомба. Само два часа по експлозијата, маж започна поход на убиства во младински камп на островот Утоеја, при што загинаа најмалку 84 лица. Полицијата го уапси извршителот, кого медиумите го идентификуваа како 32-годишниот Норвежанец Андерс Бехринг Бреивик. Според новинарите, Бреивик имал врски со десничарскиот екстремизам. „Немаме други информации освен она ... што е најдено на [неговите] веб-страници, а тоа е дека припаѓа на десничарско [крило] и дека е, така да се рече, христијански фундаменталист“, изјави за новинарите во сабота заменик-началникот на полицијата Рогер Андерсен, додека полицијата сé уште не ги утврдила можните ...
| | веќе видена | слични

Билансот на загинатите во вчерашниот вооружен напад на младински собир на островот Утоја во близина на Осло достигна 85 луѓе, со што вкупниот број жртви во двата напада во Норвешка достигна 92 луѓе, соопшти денеска норвешката полиција. - Потврдена е смртта на 85 луѓе по нападот на островот - изјави Трине Дингеланд, портпаролот на полицијата во Осло. Властите ја пребаруваат водата покрај островот со чамци и подводни камери во потрага по можни други жртви. Триесет и двегодишниот Андерс Беринг Брајвик е уапсен и обвинет за нападот врз летниот младински камп на островот, но и за експлозијата пред зградата, каде се наоѓа канцеларијата на норвешкиот премиер, во кој загинаа седум лица. Универзитетската болница во Осло соопшти дека кај неа се хоспитализирани 11 луѓе повредени во експлозијата и 16 повредени во летниот камп на островот. Норвешкиот премиер Јенс Столтенберг изјави дека норвешките власти соработуваат со странските разузнавачки служби со цел да утврдат дали постои вмешаност на странски елементи во ...
| | веќе видена | слични

Норвешка ја загуби својата невиност. По ова ништо нема да биде исто. Мирната Норвешка се претвори во вистински пекол. Во само еден ден убени се над 90 луѓе. Полицијата го упаси Новежанецот Андерс Бехринг Бреивик. Полицијата се сомнева дека тој ја поставил бомбата пред владината зграда во центарот во Осло, а потоа се упатил на островот Утоја каде се одржувал собирот на подмладокот на владејачката Работничка партија. Користејќи ја збрката и паниката која настанала по експлозијата во Осло каде загинале 7 лица, облечен во униформа на полицаец, Бреивик ладнокрвно извршил масакр врз 84 деца на возраст од 14 до 18 години на блискиот остров. Најновите информации од истрагата велат дека убиецот не бил сам. Сведоците тврдат дека имало уште еден вооружен човек на островот облечен како цивил. Норвешката полиција не го потврди ова, но издаде предупредување дека се можни нови напади во земјата. Осомничениот Бреивик бил уаспен во својот дом, во богатото предградие на Осло. Бил регистриран како сопственик на земјоделска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Втор напад во Норвешка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: