Активистки на Фемен упаднаа на исламска конференција (Видео)


3 копии

Две активистки на организацијата Фемен викендов упаднаа на бината и прекинаа исламска конференција во близина на Париз, извикувајќи феминистички пароли на арапски и француски јазик, пред да бидат совладани од 15-на мажи, кои насилно ги избркаа од сцената. Активистките биле облечени во традиционални исламски наметки, за да можат да се доближат до бината, на која двајца фундаменталистички свештеници држеле предавање на тема: „Дали сопругите треба да се тепаат или не?“. На видеоснимката може да се види како жените на своите тела ги имаат напишано пораките: „Никој не ме потчинува“ и „Јас сум својот пророк“. По инцидентот, во кој жените се полесно повредени од мажите кои ги совладале, активистките, на возраст од 25 и 31 година, се уапсени. Според портпаролката на Фемен, Ина Шевченко, полицијата ги заштитила активистките, на кои им се заканувал линч. Еден од мажите повикал „убијте ги“, а на снимката се гледа како ги клоцаат и буткаат. По испрашувањето во полиција, неидентификуваните активистки се пуштени на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Организаторите на Муслиманскиот саем, кој беше прекинат во саботата од активистките на движењето за правата на жените Femen кога беше истепана една од припадничките на движењето, поднесоа тужба за сексуален егзибиционизам. „Акцијата на Femen беше неодговорна, доведува до заблуди и ја негира слободата на изразувањето. Во врска тоа нашата компанија и неколку семејства веќе се обратија до судот“, се вели во соопштението на компанијата „IslaEvents“ до агенцијата AFP, која го организирала муслиманскиот настан, кој во местото Понтауз се одржа по третпат. Истовремено и две девојки кои го предизвикаа инцидентот, исто така, најавија дека ќе поднесат тужба против организаторите поради насилството врз нив. Двете девојки се качија на бината во време кога двајца имами пред публиката говореа на тема „Дали смее или не да се тепа својата жена“. Активистките полуголи на натписот на градите „Никој не ме владее, никому не сум потчинета, јаси сум свој пророк“, слоган кој го извикуваа на арапски и на француски јазик. Тие набрзо ...
| | веќе видена | слични

Активистки од организацијата Фемен се качија на бината и прекинаа исламска конференција во Париз. На конференцијата фундаменталистички свештеници држеле предавања на тема ,, Дали сопругите треба да се тепаат или не? Активистките на своите тела имале испишано „Никој не ме потчинува“ и „Јас сум својот пророк“. На видеоснимката се гледа како група мажи со насилни удари ги туркаат жените од бината, а во позадина се слуша како еден маж вика „убијте ги“. По инцидентот во кој активистките се здобиле со полесни повреди, тие се уапсени. Истовремено стотици приврзаници на екстремниот ислам повикале на каменување и колективно силување на активистките на Фемен. Инаку, за оваа контраверзна конференција повеќе од 6 000 луѓе потпишаа петиција да се забрани.
| | веќе видена | слични
2 копии

Две гологради демонстрантки на ФЕМЕН упаднаа на сцена среде конференција посветена на жените во Исламот. Видеото од инцидентот покажува како една од нив е исклоцана од бината додека ги искажуваше своите ставови на настанот во Франција. Девојките истрчаа на сцена додека двајца имами држеа говор, фрлајќи ја облеката и грабнувајќи ги микрофоните.
| | веќе видена | слични

Две активистки на групацијата Фемен, влетаа на среде конференција во Франција и завршија со клоци и тупаници. Конференцијата се одржуваше од муслиманската верска заедница, на која се зборуваше за правата на жената. Само неколку минути откако беше укажано дека мажот не смее да ја тепа жената, туку да ја почитува, активистките со голи гради влетаа на сцената, а кратко потоа беа и претепани. Видеото има и вознемирувачка содржина и не е дозволено да го гледаат лица помлади од 18 години.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Активистки на Фемен упаднаа на исламска конференција (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: